Władze w Kijowie poinformowały, że ukraińscy śledczy pracują już na miejscu tragedii w Przewodowie. Pogrzeby ofiar upadku rakiety - najprawdopodobniej wystrzelonej przez ukraińską obronę przeciwlotniczą - odbędą się w sobotę i niedzielę. Rosja w piątek 40 pociskami ostrzelała Nikopol, zaczyna też budować fortyfikacje na Krymie.
Pokaż od:
19 listopada 00:00

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 7. 

18 listopada 23:55

Oleksandr Yarmak i Kolia Serga wspólnie z Ukrainkami i Ukraińcami odśpiewali hymn Ukrainy na placu Wolności w Chersoniu, tydzień po wyzwoleniu miasta. 

18 listopada 23:48

Urzędnicy amerykańscy i polscy byli w kontakcie z władzami Ukrainy, aby wyjaśnić fakty dotyczące pocisku, który uderzył w Przewodów, powiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, cytowana przez Reutersa. 

18 listopada 23:35

Zełenski: W obwodzie donieckim trwają zacięte walki

- W obwodzie donieckim trwają bardzo zacięte walki (...), nie ma żadnego odpuszczenia. Nie było żadnego uspokojenia - powiedział Zełenski w nocnym wystąpieniu wideo. W ciągu 24 godzin w obwodzie donieckim odparto 100 rosyjskich ataków. 

18 listopada 23:17

Starsze małżeństwo z Bachmutu odniosło poważne obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału.

18 listopada 23:06

Betonowa waga w suszarni zbóż w dużej mierze pochłonęła falę uderzeniową wywołaną przez rakietę. Gdyby pocisk spadł kilkanaście metrów dalej, zniszczenia mogłyby być dużo większe.

18 listopada 22:50
18 listopada 22:33

Pierwszy pociąg wyjechał z Kijowa do wyzwolonego Chersonia. Podróżuje nim 200 osób

18 listopada 22:20

Mer Lwowa ostrzega, że prądu może nie być przez wiele tygodni

Mer Lwowa Andrij Sadowy ostrzegł mieszkańców, że światło i ogrzewanie może wrócić nie za dzień lub dwa, ale za tydzień lub dwa. 

"Musimy się do tego przygotować. Mieszkańcy Lwowa powinni zdać sobie sprawę, że realia, z którymi się teraz mierzymy są od wielu miesięcy powszechne dla wielu społeczności na wschodzie i południu Ukrainy”, powiedział Sadowy, cytowany przez rosyjską redakcję BBC. 

Mer wyjaśnił też, dlaczego niektórzy w ogóle nie mają światła, a inni mają prąd trzy razy dziennie. Zależy to od tego, czy na linii znajduje się obiekt infrastruktury krytycznej, którego wyłączenie jest wysoce niepożądane.

"Dlatego nie wszyscy mieli szczęście. I nie ma tu sprawiedliwości, takie są realia wojny. Chciałbym, aby każdy z nas to zrozumiał", powiedział Sadowy.

18 listopada 22:05

Wiceminister obrony: Jesteśmy blisko wojny i mogą zdarzyć się incydenty

- Mogą zdarzyć się incydenty, w związku z tym, że jesteśmy tak blisko tej wojny. Odpryski tej wojny mogą nas dotykać. W sensie humanitarnym już przyjęliśmy tak wielu uchodźców wojennych. To jest przecież efekt tej wojny - mówił wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa w programie "Gość Wydarzeń" Polsat News odnosząc się do tragedii w Przewodowie. 

Ociepa skomentował także, że Polska nie jest w stanie uchronić się przed tego typu incydentem. - Mówimy o rakiecie, która spada na polskie terytorium przez przypadek. Nie była to rakieta, której celem jest polskie terytorium. Jeżeli rakieta zboczyła z toru i nie zadziałał w niej system samodestrukcji, to nie możemy nic z tym zrobić - stwierdził. 

18 listopada 21:50

ONZ weryfikuje nagranie z możliwej egzekucji rosyjskich jeńców wojennych

Kanały mediów społecznościowych związane ze stroną rosyjską publikują filmy, w których twierdzą, że siły ukraińskie mogły być zaangażowane w strzelanie do rosyjskich jeńców wojennych. Wcześniej rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że ponad 10 rosyjskich jeńców wojennych zostało zabitych strzałem w głowę.

Wideo pokazuje rosyjskich żołnierzy wychodzących z budynku z podniesionymi rękami i leżących na ziemi. Ostatni z nich wybiega z bronią. Następnie padają strzały i wideo się kończy, opisuje Nexta. Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka analizuje nagranie. Strona ukraińska nie zabrała jeszcze głosu w tej sprawie. 

18 listopada 21:35

W Kijowie udało się wrócić z awaryjnych przerw w dostawie prądu do planowanych.

18 listopada 21:25

Były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk został mianowany na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych

Przedstawiciel rządu Ukrainy w Radzie Najwyższej Taras Melnyczuk poinformował dziś na Telegramie, że Andrij Melnyk, były ambasador Ukrainy w Niemczech, został mianowany wiceministrem spraw zagranicznych.

Jak podaje rosyjska redakcja BBC, Andrij Melnyk przez siedem lat był ambasadorem Ukrainy w Niemczech, ale tam stał się najbardziej znany z początkiem wojny, ponieważ ostro krytykował władze niemieckie za powolną pomoc Ukrainie.

Burzę wywołały także jego słowa o rzezi wołyńskiej. Dyplomata zapytany pod koniec czerwca w programie "Jung & Naiv" o Ukraińską Powstańczą Armię, odpowiedzialną za rzeź wołyńską, stwierdził, że Ukraińcy byli prześladowani w II RP i Polska była dla nich "takim samym wrogiem, jak nazistowskie Niemcy i ZSRR". Melnyk został odwołany w lipcu, a do Ukrainy wrócił w październiku. 

Od wypowiedzi Melnyka odcięło się ukraińskie MSZ, przekazując, że jego wypowiedź jest prywatną opinią i nie reprezentuje poglądów Kijowa.

18 listopada 21:10

Jedna z najlepszych koszykarek w historii spędzi ponad osiem lat w kolonii karnej wśród lasów i bagien współczesnego GUŁagu w republice Mordowii. 

18 listopada 21:00

Badacze z Yale: Setki osób w rejonie chersońskim zostało zatrzymanych lub zaginęło

Setki osób zostało zatrzymanych lub zaginęło regionie chersońskim, gdy był on pod kontrolą Rosji w tym roku, a dziesiątki mogły być torturowane - stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Yale w raporcie popartym przez Departament Stanu USA.

Raport, z którym zapoznał się Reuters przed piątkową publikacją, dokumentuje zatrzymania i zaginięcia 226 osób w Chersoniu między marcem a październikiem. Jedna czwarta z nich miała być torturowana, a pięć z nich zmarło w areszcie lub krótko po uwolnieniu. 

Laboratorium Badań Humanitarnych w Yale School of Public Health, które przygotowało raport, jest partnerem finansowanego przez Departament Stanu programu o nazwie Obserwatorium Konfliktu, uruchomionego w maju w celu uchwycenia i przeanalizowania dowodów zbrodni wojennych i innych możliwych okrucieństw popełnionych przez Rosję na Ukrainie.

18 listopada 20:43

Rosyjskie wojska przenoszą niektóre jednostki z Chersonia do obwodu ługańskiego

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Mija tydzień od wkroczenia Sił Zbrojnych Ukrainy do Chersonia, po wycofaniu się Rosji na wschodni brzeg Dniepru. Rosyjskie wojska przenoszą niektóre jednostki z Chersonia do obwodu ługańskiego. Oddziały przeniosły się do miasta Nowoajdar w obwodzie ługańskim. Wycofanie się Rosji z miasta oznaczało upokarzającą porażkę, ponieważ Chersoń był jej największą zdobyczą od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę 24 lutego.

18 listopada 20:30

"Nie działa prawie połowa ukraińskiego systemu energetycznego po rosyjskich atakach na infrastrukturę i cele cywilne", powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. 

18 listopada 20:20

Obawiam się, że po zawieszeniu broni Europa będzie próbowała wrócić w koleiny przedwojennego życia.

18 listopada 20:06

Do wyzwolonego Chersonia dostarczono pomoc humanitarną z obwodu dniepropietrowskiego, poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Walentyn Rezniczenko. Samochody zostały załadowane pomocą humanitarną m.in. w Dnieprze, Krzywym Rogu, Kamieńskim, Nowomoskowsku i Pawłohradzie. Dostarczono koparki, wywrotki, wieże samochodowe, generatory oraz cztery ciężarówki produktów suchych. 

18 listopada 19:50

Chersoń wciąż bez prądu. Działają specjalne namioty

W Chersoniu uruchomiono specjalne namioty, w których można się ogrzać, otrzymać gorące napoje i jedzenie, naładować telefon i skorzystać z internetu. Takie punkty pojawią się w całym mieście i regionie. "To bardzo ważne, bo w mieście wciąż nie ma prądu", informują władze.