We wtorek Rosja przeprowadziła największy od początku wojny atak rakietowy na Ukrainę. Do eksplozji doszło również po polskiej stronie granicy - we wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim. Dwie osoby zginęły. Doszło do pilnego spotkania przywódców G20 i NATO biorących udział w szczycie na Bali. Prezydent Andrzej Duda stwierdził , że wybuch spowodowany był przez rakietę "prawdopodobnie rosyjskiej produkcji", ale brakuje jednoznacznych dowodów na to, "kto tę rakietę wystrzelił". - Mamy wstępne informacje, które przeczą tezie, by rakieta została wystrzelona z Rosji - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden. W Przewodowie są reporterzy "Wyborczej".
Pokaż od:
16 listopada 23:57

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6

16 listopada 23:55

Wprowadzające w błąd wtorkowe reakcje polskich władz na tragiczny wypadek w Przewodowie pokazują jednoznacznie, że władza PiS jest nie tylko zagrożeniem dla demokratycznej przyszłości Polski, ale i dla podstaw bezpieczeństwa naszego kraju.

16 listopada 23:45

W Mikołajowie na południu Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

16 listopada 23:30

Eksplozje w dzielnicy kijowskiej w Doniecku:

16 listopada 23:16

Ukraińskie wojsko opublikowało apel do białoruskich żołnierzy. "Zawsze istnieje możliwość ratowania życia i nie przeciwstawiania się sumieniu próbą ataku na sąsiadów" - napisano na Twitterze. Do wpisu dołączono nagranie.

16 listopada 23:00

Pojawiają się informacje o eksplozjach w okolicach miasta Dżankoj na okupowanym Krymie.

16 listopada 22:45

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa we wtorek utraciła pełny dostęp do sieci energetycznej z powodu rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę.

16 listopada 22:30

Wybuch pocisku rakietowego w Przewodowie wywołał niepokój, bo po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z realnymi konsekwencjami wojny w Ukrainie na własnym terenie. Ale mieszkańcy przygranicznych miejscowości na Podkarpaciu żyją w napięciu nie od wczoraj i jeszcze potrafią z tego żartować: - Granaty na wroga w piwnicy się znajdą - słyszymy we wsi Torki, trzy kilometry od granicy. I jeszcze, że ufają Joemu Bidenowi.

16 listopada 22:15

Sąd w Amsterdamie zdecydował w środę, że grupa osób, która zajęła budynek w stolicy należący do rosyjskiego oligarchy Arkadija Wołoża, może w nim pozostać. Budynek przy Vossiusstraat, w jednej z najdroższych dzielnic Amsterdamu, został zajęty na początku miesiąca.

16 listopada 22:00

Josep Borrell: UE wyraża niezachwianą jedność, determinację i pełną solidarność z Polską

- Unia Europejska wyraża niezachwianą jedność, determinację i pełną solidarność z Polską i Polakami w związku z wybuchem rakiety, który miał miejsce 15 listopada w polskiej wsi Przewodów w pobliżu granicy z Ukrainą i zabił dwóch obywateli Polski. Rodzinom ofiar w Polsce i w Ukrainie składamy kondolencje - oświadczył wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell.

- UE w pełni popiera prowadzone przez Polskę dochodzenie w celu ustalenia faktów w terenie; pozostaniemy w bliskim kontakcie z naszymi partnerami, w tym z NATO, w sprawie kolejnych kroków - dodał.

16 listopada 21:57

Siły Zbrojne Ukrainy zajęły unikalny sprzęt Rosjan: mobilne stanowisko rozpoznawcze 1B119 Rheostat

"Siły Zbrojne Ukrainy zdobyły kolejną rzadką bestię. Mobilny punkt rozpoznania i kierowania ogniem artylerii - 1B119 Rheostat. To jeszcze radziecka technologia, ale ich liczba była ograniczona. Rosjanie mieli w służbie mniej niż 50 takich stacji. Dziś wiemy o 3 zniszczonych i 7 trafionych 1B119" - poinformował departament komunikacji strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

16 listopada 21:55

Elektrownia Jądrowa Chmielnicki straciła zasilanie w wyniku wczorajszych uderzeń w infrastrukturę energetyczną Ukrainy - napisała w raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Odcięcie zasilania nastąpiło o godzinie 18:35 15 listopada. Nie działały cztery linie energetyczne, EJ była zasilana przez zapasowe generatory. Dwa reaktory elektrowni zostały wyłączone. Zasilanie zewnętrzne zostało przywrócone o 3:45 16 listopada, ale wkrótce jedna linia ponownie uległa awarii.

Ucierpiała również elektrownia jądrowa w Równem. Uszkodzona tam została jedna linia energetyczna.

"Reaktory potrzebują energii elektrycznej do chłodzenia i wykonywania innych ważnych funkcji związanych z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną, nawet gdy są wyłączone i nie wytwarzają już energii elektrycznej" - napisano w raporcie.

16 listopada 21:50

Litwa podniosła poziom alarmowy swoich jednostek obrony powietrznej w związku z incydentem w Przewodowie.

"Zgodnie z procedurami armii podniesiono poziom gotowości bojowej w jednostkach wojskowych" - poinformowała służba prasowa sił zbrojnych kraju.

16 listopada 21:45

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy pokazała kolejną salę tortur urządzoną w Chersoniu. "Rasiści przetrzymywali w nieludzkich warunkach lokalnych patriotów, którzy odmówili współpracy z wrogiem".

16 listopada 21:40

Czeska grupa Kaputin wystawiła na aukcję rzeźbę przedstawiającą Władimira Putina siedzącego na złotej muszli klozetowej, trzymającego w jednej ręce szczotkę klozetową, a w drugiej zakrwawioną pralkę. Na prawej nodze rosyjskiego dyktatora siedzi, jak małe dziecko, nagi Aleksander Łukaszenka z kijem hokejowym w rękach.

Rzeźbę nazwano "NakedKillers"

Aukcja internetowa odbywa się na stronie grupy na Twitterze i potrwa do 20 grudnia. Cena wywoławcza to 10 tys. euro, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na zakup wojskowego drona dla Ukrainy.

W aukcji można wziąć udział pod adresem podanym na Twitterze:

https://bit.ly/freedom_auction_skulptura

16 listopada 21:35

Ministerstwo obrony Ukrainy pokazało nagrania ze zniszczonej przez wojska Putina Makiejewki w obwodzie ługańskim. Okupacja trwała osiem miesięcy. "Nie ocalał ani jeden dom".

16 listopada 21:30

Oblicza wojny. Ukraińskie psy pomagające przy rozminowywaniu także otrzymały zachodni sprzęt.

16 listopada 21:20

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski wypowiedział członkostwo Rosyjskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu

 Decyzja zapadła 64 do 39 głosów. Powodem zawieszenia udziału Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim nazwano jego "niezdolność do wypełniania obowiązków wynikających z członkostwa w organizacji zgodnie z jej statutem".

 Rosja ma prawo do odwołania, ale anulować zawieszenie może tylko Zgromadzenie Ogólne Komitetu, a to następnym razem zbierze się prawdopodobnie dopiero w czwartym kwartale 2023 roku.

16 listopada 21:10

Na dzisiejszym spotkaniu w Ramstein partnerzy Ukrainy zapewnili, że dostarczą:

- Szwecja - systemy obrony powietrznej, a także amunicję i inną broń o wartości 287 mln dolarów;
- Hiszpania - wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych HAWK i pociski;
- Kanada - 500 mln dolarów pomocy wojskowej, w tym sprzęt zimowy;
- Niemcy - artylerię i amunicję do MLRS;
- Grecja - amunicję 155-mm;
- Polska - artylerię i amunicję oraz systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

16 listopada 21:01

Premier: Mieliśmy rację z naszą powściągliwością

 - Z każdą godziną zbieramy materiał dowodowy dot. tej rakiety produkcji radzieckiej, prawdopodobnie z lat 80. Mogła razić cele na odległość powyżej 150 km. Nie wiemy dokładnie, z którego miejsca została wystrzelona - mówił premier Mateusz Morawiecki w TVP 1. 

- Mieliśmy rację z naszą powściągliwością. Dopiero w nocy zaczęły spływać sygnały naszych sojuszników i nasze własne ze służb - podkreślił. 

Dodał, że polskie niebo jest "monitorowane jeszcze bardziej ściśle niż dotychczas".