Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w poniedziałek rezolucję, ws. stworzenia mechanizmu ściągania reparacji od Rosji na rzecz Ukrainy. Wołodymyr Zełenski przybył do wyzwolonego Chersonia. Jeszcze przed wizytą Zełenski mówił, że w obwodzie chersońskim bada się ponad 400 doniesień o zbrodniach popełnionych podczas okupacji.
Pokaż od:
14 listopada 23:59

Dziękujemy za czytanie dzisiejszej relacji na żywo z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy do śledzenia nas jutro!

14 listopada 23:46

Zełenski: Rosjanie zaminowali wszystkie ważne obiekty infrastrukturalne obwodu chersońskiego

Wojska rosyjskie zaminowały absolutnie wszystkie ważne obiekty infrastruktury w Chersoniu i regionie - przekazał Wołodymyr Zełenski w wiadomości wideo na zakończenie 264. dnia wojny.

"Kiedy powiewa ukraińska flaga jest cywilizacja. Jest wolność. Jest opieka społeczna. Jest infrastruktura. Jest bezpieczeństwo. Jest ktoś, kto zaopiekuje się ludźmi. Rosyjska flaga to kompletne spustoszenie. Najeźdźcy celowo zniszczyli wszystko na terenach ukraińskich, które przez pewien czas utrzymywali pod swoją kontrolą. Nie ma elektryczności, nie ma łączności, nie ma Internetu, nie ma telewizji. Okupanci sami wszystko zniszczyli – celowo. To jest ich specjalna operacja. W przeddzień zimy rosyjscy okupanci zniszczyli absolutnie całą krytyczną dla ludzi infrastrukturę. Zaminowane są absolutnie wszystkie ważne obiekty w mieście i regionie" – podkreślił prezydent Ukrainy.

 
14 listopada 23:30

CNN: USA mogą przekazać drony Grey Eagle Ukrainie, ale w zmodyfikowanej wersji

Amerykański sektor obronny rozważa modyfikację drona Gray Eagle, tak by usunąć elementy wrażliwej technologii, a tym samym móc przekazać je na Ukrainę - informuje CNN,  powołując się na dwóch poinformowanych rozmówców.

Strona ukraińska od dłuższego czasu prosi USA o przekazanie wielozadaniowych dronów Grey Eagle MQ-1C wyposażonych w pociski Hellire. Jeden dron może przenosić cztery takie pociski i latać na wysokości ponad 8 kilometrów przez prawie 30 godzin.

Jednak Waszyngton wielokrotnie odmawiał, tłumacząc, że dron zawiera zaawansowany technologicznie sprzęt radiowy i wywiadowczy, który, jeśli trafi do Rosji w czasie działań wojennych, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Obecnie, według źródeł CNN, USA rozważają sposoby usunięcia najbardziej wrażliwych technologii, aby ewentualne przechwycenie Gray Eagle przez Rosję nie niosło ze sobą dodatkowego ryzyka.

14 listopada 23:16

Kijów: Nie zaakceptujemy kompromisów, Rosja ma opuścić całe zajęte terytorium

Ukraińscy wojskowi nie zaakceptują żadnych kompromisów, Rosja ma opuścić całe zajęte terytorium - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny w rozmowie z najwyższym rangą dowódcą wojskowym USA gen. Markiem Milleyem.

"Będziemy walczyć, póki starczy nam sił. Nasz cel to wyzwolenie całej ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji. Nie zatrzymamy się na tej drodze pod żadnym warunkiem. Ukraińscy wojskowi nie zaakceptują żadnych negocjacji, uzgodnień czy kompromisowych rozwiązań. Warunek do (podjęcia) negocjacji jest jeden: Rosja ma opuścić wszystkie zajęte terytoria" - napisał Załużny.

14 listopada 22:56

Ławrow jednak hospitalizowany na Bali?

Wcześniej trzej indonezyjscy urzędnicy rządowi i medyczni powiedzieli agencji Associated Press, że rosyjski dyplomata był leczony na jednej z wysp. 

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na swoim kanale w Telegramie zdementowała tę informację. Zamieściła też film z Ławrowem, który w krótkich spodenkach siedział na tarasie. To właśnie te film dokładnie przeanalizowali śledczy z Bellingcat. 

14 listopada 22:41

W ciągu ostatnich dwóch dni z ukraińskich portów wypłynęło 12 statków z 400 tys. ton produktów rolnych dla krajów Afryki, Azji i Europy - informuje służba prasowa ministerstwa infrastruktury. W sumie od 1 września z ukraińskich portów wypłynęło 456 statków, które przewiozły 10,7 mln ton ukraińskiej żywności do krajów Azji, Europy i Afryki.

14 listopada 22:26

USA uderza w firmy, które pomagały obchodzić Rosji sankcje

14 listopada 22:10

Ukraińskie służby pogotowia ratunkowego zintensyfikują prace po wyzwoleniu Chersonia. Trzeba m.in. sprzątnąć gruzy budynków i rozminować teren. 

14 listopada 21:55

Zełenski o rezolucji ONZ ws. reparacji wojennych: Od zwycięstwa w Chersoniu do zwycięstwa w Nowym Jorku

"Od zwycięstwa wyzwoleńczego w Chersoniu do zwycięstwa dyplomatycznego w Nowym Jorku" - tak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował w poniedziałek wieczorem dzisiejszą rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która popiera reparacje wojenne dla Ukrainy.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało - większością głosów - rezolucję rekomendującą stworzenie spisu szkód wojennych wyrządzonych przez Rosję w Ukrainie oraz ustanowienie międzynarodowego mechanizmu ws. reparacji. Mówi też o konieczności pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności, w tym w drodze reparacji.

"Zgromadzenie Ogólne ONZ właśnie dało zielone światło dla stworzenia mechanizmu odszkodowań za rosyjskie zbrodnie w Ukrainie. Agresor zapłaci za to, co zrobił!" - napisał Zełenski na Twitterze.

14 listopada 21:40

Nie mamy wpływu na właściciela hotelu. Wszystkim osobom, które do końca listopada muszą się wyprowadzić, zaoferowaliśmy lokale zastępcze. Niektórym nawet kilka - mówi Mateusz Daszkiewicz, rzecznik wojewody wielkopolskiego. Ukraińcy z Poznania wyprowadzić się nie chcą i piszą petycję.

14 listopada 21:25

Ukraina: Na Białorusi ogłoszono przetarg na 50 tys. kart mobilizacyjnych

Wojskowa komenda uzupełnień obwodu brzeskiego na Białorusi ogłosiła przetarg na druk 50 tys. kart mobilizacyjnych - informuje w poniedziałek sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

Termin wykonania zlecenia to 31 grudnia.

14 listopada 21:10

Wojna w Ukrainie pochłonęła życie co najmniej 6557 cywilów, a kolejne 10 074 zostało rannych

"Przyczyną większości odnotowanych przypadków śmierci lub obrażeń ludności cywilnej było użycie broni wybuchowej o dużej sile rażenia, w szczególności ciężkiej artylerii i systemów salw rakietowych, a także nalotów rakietowych i powietrznych" – czytamy w komunikacie Biura ONZ ds. Praw Człowieka.

Najwięcej ofiar odnotowano w takich miastach jak Mariupol (obwód doniecki), Izium (obwód charkowski), Lisiczańsk, Popasna czy Siewierodonieck (obwód ługański).

Według potwierdzonych danych ONZ zginęło 2559 mężczyzn, 1752 kobiety, 204 chłopców i 170 dziewcząt, a płeć 34 dzieci i 1838 dorosłych nie została jeszcze ustalona.

14 listopada 20:55

Absurd? Powrót do stalinowskich praktyk? A może jedno i drugie? Nazwiska najpopularniejszych rosyjskich twórców, którzy sprzeciwili się wojnie, są wymazywane z afiszy, a ich piosenki wycofywane z eteru. Pewnie nie mogą się czuć nawet ci, którzy inwazji na Ukrainę nie potępili.

14 listopada 20:40

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski rozważy uznanie Rosji za państwo terrorystyczne

- Pozwalamy jednemu z szefów państwa terrorystycznego uczestniczyć jak równy z równym w dyskusji o przyszłości świata - to właśnie oznacza pozwolenie Ławrowowi na zasiadanie przy jednym stole z resztą przywódców G20. To jest nie do przyjęcia. Nigdy nie powinniśmy negocjować z terrorystami - stwierdziła Rasa Juknevičienė, europosłanka z Grupy Europejskiej Partii Ludowej, cytowana przez Euromaidan Press. 

Jak podaje portal, w przyszłym tygodniu na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego odbędzie się głosowanie za przyjęciem rezolucji w sprawie uznania Federacji Rosyjskiej za państwo terrorystyczne. 

14 listopada 20:25

Wołodymyr Zełenski wręczył odznaczenia państwowe żołnierzom zasłużonym podczas wyzwalania Chersonia i obwodu chersońskiego. 

14 listopada 20:10
14 listopada 19:59

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie rosyjskich reparacji dla Ukrainy

Zgromadzenie Ogólne ONZ większością głosów przyjęło rezolucję „Zapewnienie reparacji w związku z agresją na Ukrainę”, przygotowaną przez Ukrainę przy udziale ponad pięćdziesięciu państw.

 94 kraje głosowały "za", 13 było przeciw, a 74 wstrzymały się od głosu.

Przeciw głosowały m.in.: Białoruś, Republika Środkowoafrykańska, Chiny, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Etiopia, Iran, Mali, Nikaragua, Rosja, Syria, Zimbabwe.

Zgromadzenie Ogólne ONZ uznaje, że Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego, w szczególności za agresję, a także międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. W związku z tym konsekwencje prawne dla Rosji powinny obejmować również naprawienie szkód wyrządzonych Ukrainie.

Dokument zawiera zalecenia dla państw, aby utworzyły międzynarodowy rejestr szkód wojennych w celu udokumentowania dowodów dotyczących szkód oraz ustanowienie międzynarodowego mechanizmu ws. reparacji. 

14 listopada 19:50

Putin podpisał dekret umożliwiający pobór cudzoziemców do armii rosyjskiej

14 listopada 19:40

Ukraina żegna Tajwańczyka, który walczył w Donbasie

"Jonathan Tseng Sheng-guang był tajwańskim żołnierzem, który wstąpił do armii ukraińskiej, by bronić naszego kraju. Stracił życie w Donbasie. Uroczystość pożegnania na jego cześć odbyła się w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła we Lwowie", poinformował Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. 

14 listopada 19:30

UE oficjalnie rozpoczęła misję szkoleniową dla ukraińskich sił zbrojnych

Dziś podczas spotkania w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych krajów UE podjęli ostateczną decyzję o uruchomieniu unijnej misji szkoleniowej, która będzie mogła przeszkolić nawet 15 tys. ukraińskich żołnierzy - powiedział dziś w Brukseli wysoki przedstawiciel UE Josep Borrell, informuje korespondent Ukrinform.

"Potwierdziliśmy nasz główny priorytet, którym jest wspieranie Ukrainy. UE pozostanie z Ukrainą, dopóki Ukraina nie wygra. Do tego czasu pozostaniemy zjednoczeni w naszym wsparciu dla Ukrainy. Dobrym tego dowodem jest to, że dzisiaj rozpoczęliśmy misję wsparcia wojskowego, której celem jest przeszkolenie co najmniej 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy" – powiedział Borrell.