To już wszystko na dziś. Zapraszamy na jutrzejszą relację na żywo.
- Dziś wieczorem w Kijowie i sześciu obwodach trwają przerwy w dostawie prądu. Ponad 4,5 mln konsumentów jest bez prądu. Większość z nich jest teraz w Kijowie i obwodzie kijowskim. To naprawdę trudne – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielnym nagraniu wideo.
- Bez względu na to, czego chcą terroryści, musimy przetrwać tę zimę i być jeszcze silniejsi na wiosnę niż teraz. Być jeszcze bardziej gotowi do wyzwolenia całego naszego terytorium - dodał.
Podkreślił, że Rosja koncentruje swoje siły na ewentualne powtórzenie masowych ataków na infrastrukturę. - Rosja potrzebuje irańskich pocisków. Przygotowujemy się do odpowiedzi – zaznaczył.
- Co najmniej 400 tys. osób może przemieścić się w okresie zimowym - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
- W ciągu ostatnich trzech miesięcy 135 tys. osób przeniosło się z obszarów, na których toczą się działania wojenne - dodała.
"Aby wesprzeć dostęp do energii elektrycznej i ogrzewania, 17 krajów UE wysyła do Ukrainy 500 generatorów za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności" – poinformowało Biuro Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej UE.
Pomocy Ukrainie udzielają m.in. Polska, Słowenia, Słowacja, Irlandia, Austria, Szwecja, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Dania, Finlandia, Estonia, Belgia, Bułgaria, Luksemburg, Cypr i Francja.
Wcześniej premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że Ukraina otrzymała już 700 generatorów od darczyńców, a kolejne 900 zostanie dostarczonych w najbliższej przyszłości.
Armia ukraińska oskarżyła Rosję o masowe niszczenie statków cywilnych zacumowanych przy brzegach Dniepru w okupowanym południowym regionie chersońskim, który siły Kijowa próbują zdobyć.
Rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego poinformował w oświadczeniu, że paliwo ze zniszczonych statków przedostało się do delty rzeki. Oskarżył też siły moskiewskie o zawłaszczenie silników i innego sprzętu ze statków, donosi Reuters.
Ukraińska Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska alarmuje, że w wyniku działań wojennych:
"Otrzymano zweryfikowane informacje o przewiezieniu dzieci w wieku od 9 do 17 lat ze szkoły z internatem w Chersoniu do kliniki psychiatrycznej Symferopolu na Krymie" - poinformował w Dmytro Łubinec, Komisarz Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka.
Według niego Rosjanie nadal łamią Konwencję ONZ o prawach dziecka i Konwencję genewską o ochronie ludności cywilnej w czasie wojny.
"Prawie 90 proc. wpływów ze wszystkich podatków i opłat wnoszonych przez obywateli i przedsiębiorstwa w przyszłym roku będzie kierowanych przez rząd dla naszego wojska i bezpieczeństwa narodowego" - napisał na Facebooku premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Poinformował też, że "połowa obiektów w kraju jest już podłączona do ciepła".
Odessa przygotowuje się na obalenie pomnika carycy Katarzyny II:
Proukraiński działacz Ilja Ponomariow tłumaczy, że celem jest powołanie uznanego przez Zachód parlamentu, który miałby sprawować w Rosji władzę w okresie przejściowym.
"Bądźmy szczerzy: Federacja Rosyjska próbuje popełnić »ludobójstwo energetyczne«, ale Kijów i Ukraina przetrwają" - napisał na Twitterze doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
"Prosty plan ochrony: obrona powietrzna, ochrona obiektów infrastruktury, optymalizacja zużycia. Państwo skutecznie radzi sobie z tymi wyzwaniami. Pracujemy nad rozwiązaniem wspólnie z partnerami" - dodał.
Ok. dziesięciu miejscowości, w tym cały Chersoń, jest bez prądu i wody - poinformował lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady obwodowej Chersonia Jurij Sobolewski. Dodał, że uszkodzono linię przesyłową wysokiego napięcia.
"Okupanci już »poinformowali« o ataku terrorystycznym. Nie dodali, że atak został przeprowadzony przez nich. Potwierdzają to zeznania naocznych świadków" - podkreślił.
Rosyjski skład amunicji w obwodzie chersońskim został zniszczony - podało Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".
Zaznaczono, że chodzi o 90 misji ogniowych przeprowadzonych przez jednostki rakietowe i artyleryjskie.
Według amerykańskich urzędników wysokiej rangi cytowanych przez "Washington Post" władze w Waszyngtonie podzielają ocenę Ukraińców, że Władimir Putin obecnie nie chce na serio zaangażować się w negocjacje pokojowe.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen pomoc finansową dla Ukrainy na rok obecny i kolejne.
"Rozmawialiśmy też o znaczeniu kontynuowania inicjatywy zbożowej dla bezpieczeństwa żywnościowego świata, a także zaostrzeniu sankcji i sprzeciwianiu się działaniom Iranu, który wspiera agresję przeciwko naszemu krajowi" – napisał w niedzielę Zełenski na kanale Telegram.
- System obrony cywilnej musi być gotowy na różne opcje, ale to nie znaczy, że teraz przygotowujemy się do przeprowadzenia ewakuacji. Aby właściwie zareagować, musimy mieć plan na wszystkie możliwe przypadki - powiedział dyrektor miejskiego departamentu bezpieczeństwa Roman Tkaczuk, dementując informację, że Kijów rzekomo planuje ewakuację ludności.
Podkreślił, że władze miasta robią wszystko, aby zminimalizować skutki nieustannych ataków Rosji na obiekty infrastruktury krytycznej dla mieszkańców.
- W tej chwili nie ma powodu, aby mówić o ewakuacji. Opracowujemy różne plany, uczymy ludzi reagowania i gotowości już teraz. To bardzo ważny krok, aby uniknąć chaosu - mówił. Dodał, że "w każdej dzielnicy od dawna działają komisje ewakuacyjne na wypadek sytuacji awaryjnych".
Mer Kijowa Witalij Kliczko ostrzegł mieszkańców ukraińskiej stolicy, że jeśli Rosja nadal będzie uderzać w infrastrukturę energetyczną kraju, będą musieli przygotować się na brak elektryczności, wody i ciepła, gdy temperatury spadają poniżej zera.
- Robimy wszystko, aby tego uniknąć. Ale bądźmy szczerzy, nasi wrogowie robią wszystko, żeby miasto było bez ciepła, bez prądu, bez wody, żebyśmy wszyscy umarli. A przyszłość kraju i przyszłość każdego z nas zależy od tego, jak jesteśmy przygotowani - mówił Kliczko.
Ukraiński państwowy operator energetyczny Ukrenergo zapowiedział, że w niektórych częściach Kijowa planowane są cogodzinne rotacyjne przerwy w dostawie prądu w niedzielę. Przerwy w dostawie energii planowane są również w pobliskich regionach: Czernihów, Czerkasy, Żytomierz, Sumy, Charków i Połtawa.
Associated Press podaje, że Kijów zamierza rozmieścić około tysiąca punktów grzewczych dla 3 mln mieszkańców.
Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS poinformowała, że dziesięć osiedli, w tym miasto Chersoń, które przed wojną liczyło 280 tys. mieszkańców, zostało pozbawionych elektryczności.
Rosyjscy urzędnicy w ostatnich tygodniach wielokrotnie ostrzegali cywilów, by opuścili Chersoń. Ostrzegali przed przygotowaniami "do ukraińskiej ofensywy" przeciwko temu miastu. To jedyna stolica tego regionu, którą zdobyła Rosja od początku inwazji.
Okazuje się, mimo obietnicy złożonej przez Elona Muska, który powiedział, że jego firma będzie nadal dostarczać za darmo internet Ukrainie, trwają rozmowy między SpaceX a Departamentem Obrony USA.
Rząd Rosji szykuje się do wprowadzenia moratorium na spłatę rat za leasing zachodnich samochodów. Ich użytkownicy będą mogli korzystać z samochodów, nie płacąc za ich dzierżawę.