Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 7.
Ukraińskie wojsko stoi w obliczu poważnego zapotrzebowania na zachodnią, wysoce precyzyjną broń dalekiego zasięgu i zdolność do namierzania miejsc startowych na Białorusi i Rosji, zanim rakiety zostaną wystrzelone na ukraińskie miasta.
Ziemia między miastami Swatowe i Kreminna w Donbasie jest usłana ciałami rosyjskich żołnierzy - napisał w piątek na Twitterze Serhij Hajdaj, gubernator obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.
"Rosjanie próbują przełamać naszą obronę w okolicach miast Swatowe-Kreminna. Ziemia jest tam usłana ciałami martwych orków" - napisał na Twitterze gubernator.
Szef regionalnej administracji wojskowej Mikołajowa Witalij Kim opublikował wideo z pracami ukraińskiej obrony przeciwlotniczej nad rosyjskimi dronami w obwodzie mikołajowskim.
Policja w Mołdawii, sąsiadującej z Ukrainą najechaną przez Rosję, zatrzymała ośmiu członków prorosyjskiej partii Sor pod zarzutem otrzymywania pieniędzy od zorganizowanej grupy przestępczej - podał w piątek kiszyniowski portal Stiri, powołując się na źródła w prokuraturze generalnej.
W obwodzie sumskim 4 listopada wojska rosyjskie ostrzeliwały gminy: Bilopolsk, Nowgorodsk, Myropilsk i Chotyńsk: wystrzeliły 70 pocisków i min - informuje Dmytro Żywycki, szef sumskiej obwodowej administracji wojskowej.
"Dziś pod ostrzałem wroga znalazły się cztery gminy przygraniczne - bilopolska, nowogrodzka, myropilska i chotyńska. W ciągu dnia Rosjanie skierowali na nie 70 pocisków i min" - czytamy w komunikacie Żywyckiego na Telegramie.
Rosyjska prywatna firma wojskowa, znana jako grupa Wagnera, otworzyła w Petersburgu swoją pierwszą oficjalna siedzibę - poinformowała w piątek agencja AFP.
Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn, zwany "kucharzem Putina", który niedawno potwierdził, że założył tajną grupę Wagnera i wysłał jej żołnierzy do krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki i Ukrainy, ogłosił otwarcie siedziby w komunikacie prasowym, opublikowanym na stronie internetowej jego firmy Concord.
W ciągu minionego tygodnia najbardziej gwałtowne bitwy koncentrowały się w Donbasie - w pobliżu Bachmuta i Soledaru. Rosja straciła tam więcej ludzi niż w dwóch wojnach czeczeńskich - powiedział w piątek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Najbardziej brutalne walki w tym tygodniu koncentrują się w Donbasie – Bachmut i Soledar. Utrzymujemy swoje stanowiska. I na tych i niektórych innych kierunkach w obwodzie donieckim armia rosyjska straciła już tyle żyć swoich ludzi i tyle amunicji, ile prawdopodobnie nie zużyła w dwóch połączonych wojnach czeczeńskich" - powiedział Zełenski.
Według prezydenta Ukrainy "ten absolutnie szalony upór przywódców dzisiejszej Rosji jest najlepszym wskaźnikiem, że wszystko, co mówią niektórym zagranicznym przywódcom o ich rzekomej gotowości do negocjacji, jest nieprawdziwe".
- Poparcie dla Ukrainy ze strony narodu amerykańskiego, a także obu partii w Kongresie pozostaje silne, podczas gdy administracja prezydenta będzie nadal współpracować z ustawodawcami nad opcjami dalszej pomocy w sferze zarówno obronnej, jak i gospodarczej - powiedział podczas piątkowego briefingu John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.
- Stany Zjednoczone nadal wspierają Ukrainę i nadal widzimy silne poparcie obu partii w Kongresie USA – stwierdził.
Podkreślił, że rząd USA zamierza wypracować te kwestie z członkami obu partii Kongresu. Jednocześnie według niego Stany Zjednoczone „będą nadal udzielać Ukrainie nie tylko wsparcia obronnego, ale także pomocy gospodarczej i finansowej”.
Departament Obrony USA opublikował kompletną listę sprzętu i broni, które znajdą się w nowym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln dolarów.
"Pakiet ten podkreśla ciągłe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie Ukrainy poprzez zaspokajanie jej najpilniejszych potrzeb, a także budowanie zdolności ukraińskich sił zbrojnych do ochrony jej suwerenności w dłuższej perspektywie" – czytamy w oświadczeniu Pentagonu.
Nowy pakiet pomocy obejmuje:
- modernizację rakiet przeciwlotniczych;
- 45 naprawionych czołgów T-72B z ulepszoną optyką, komunikacją i opancerzeniem;
- 1100 dronów taktycznych Phoenix Ghost;
- 40 pancernych łodzi rzecznych;
- modernizację 250 opancerzonych wozów ochronnych M1117;
- systemy łączności i systemy nadzoru;
- finansowanie szkoleń.
"Nad nami motorowery" - napisał na telegramie w piątek wieczorem szef mikołajowskiej obwodowej administracji wojskowej Witalij Kim. "Motorowerami" ze względu na swój charakterystyczny dźwięk w czasie lotu zwane są drony kamikadze Shahed-136 produkcji irańskiej.
Obecnie w regionie ogłoszono alarm lotniczy.
Szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak ma nadzieję, że szczyt przywódców G20 zademonstruje poparcie dla Ukrainy i zwycięstwa Ukrainy w rozpętanej przez Rosję wojnie.
- Mamy nadzieję, że szczyt G20 stanie się kolejną platformą, kolejnym spotkaniem przywódców międzynarodowych, które zademonstruje wsparcie Ukrainy, co pokaże jedność społeczności międzynarodowej na rzecz Ukrainy. Nasz cel jest jasno sformułowany: pełny powrót naszej integralności terytorialnej, zadośćuczynienie za wszystko, co okupanci uczynili naszemu krajowi, powrót całego naszego narodu z niewoli i powrót świata do przejrzystego systemu międzynarodowego bezpieczeństwa - tutaj rozumiemy gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, aby to nigdy się nie powtórzyło - dodał.
Jednocześnie przypomniał, że nie wiadomo jeszcze, czy prezydent Rosji pojedzie na Bali, a głowa państwa ukraińskiego Wołodymyr Zełenski ma wyraźne stanowisko, że nie weźmie udziału w szczycie, jeśli będzie tam Putin.
"Holandia przekaże Ukrainie ciężki sprzęt wojskowy. Całkowity koszt kolejnego pakietu pomocowego to 120 mln euro, z czego 45 mln euro przeznaczono na czołgi T-72” – czytamy w komunikacie holenderskiego ministerstwa obrony.
Wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Czechami Holandia dostarczy 90 zmodernizowanych i zregenerowanych czeskich czołgów.
Oczekuje się, że pierwsza partia czołgów zostanie dostarczona do Ukrainy w przyszłym miesiącu.
Zachodnie media upatrują w zjeździe nowych rosyjskich opozycjonistów szansy na zmianę reżimu. Prodemokratyczni działacze z Rosji mają jednak wątpliwości.
- Działania Rosji, w szczególności aneksja terytoriów Ukrainy, nie wyglądają na kroki na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju, niezależnie od tego, co Moskwa mówi o negocjacjach- stwierdził doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan na wspólnej konferencji z szefem kancelarii prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem w Kijowie.
- Wszystkie propozycje Rosji zaczynają się od tego, że Rosja zachowa w Ukrainie siłą zajęte przez siebie terytoria. Nie muszę mówić, że to nie do przyjęcia. Jest to niedopuszczalne zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, która nie pozwala na zajęcie siłą terytoriów innych krajów - stwierdził Sullivan.
- Ta wojna może się bardzo łatwo zakończyć: Rosja zdecydowała się ją rozpocząć, może zdecydować się ją zakończyć, powstrzymując atak na Ukrainę, powstrzymując okupację Ukrainy. To jest dokładnie to, co powinna zrobić z naszego punktu widzenia – dodał.
- Nieodpowiedzialna retoryka nuklearna Rosji jest nie do przyjęcia. Każde użycie przez Rosję broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej pociągnęłoby za sobą poważne konsekwencje - ostrzegli w piątek ministrowie spraw zagranicznych państw G7 w dokumencie podsumowującym ich spotkanie w Monastyrze.
W okupowanym przez Rosję Skadowsku w obwodzie chersońskim 56-letnia pielęgniarka Tatiana Mudrenko została powieszona za swoją proukraińską postawę - pisze brytyjski Financial Times oraz niezależny białoruski kanał NEXTA.
Tatiana pracowała jako pielęgniarka w okupowanym mieście, pomagała niepełnosprawnym dzieciom, kilka razy starła się z siłami bezpieczeństwa.
Dziennikarze dotarli do siostry ofiary. Twierdzi ona, że Tatiana Mudrenko 15 października nakrzyczała na ukraińskich policjantów, którzy przeszli na stronę Rosjan, mówiąc im: "Skadowsk to Ukraina!".
Kilka dni później ciało pielęgniarki wisiało na placu przed sądem w Skadowsku.
Zdaniem amerykańskiego wywiadu Iran zabiega o pomoc Rosji dla swego programu nuklearnego, na wypadek gdyby nie doszło do wznowienia międzynarodowego porozumienia z Teheranem z 2015 roku - podaje w piątek CNN, powołując się na źródła wywiadowcze i ekspertów.
Ukraińskie wojsko zestrzeliło w piątek wieczorem dwa rosyjskie pociski na południu Ukrainy - donosi dowództwo "Południe" ukraińskiej armii.
"4 listopada około godziny 16 siły i środki obrony przeciwlotniczej Południowego Dowództwa Powietrznego zestrzeliły dwa pociski manewrujące typu Kalibr, które zostały użyte przez rosyjskie siły okupacyjne do ataku na Ukrainę od strony Morza Czarnego" - czytamy w komunikacie dowództwa.
Jeden pocisk manewrujący został zestrzelony w okolicy Chersonia, a drugi nad rejonem Mikołajowa.