Rosja twierdzi, że zakończyła mobilizację rezerwistów. Nawet 4 miliony Ukraińców zostało odciętych od prądu w wyniku rosyjskich ataków. Amerykanie deklarują, że zrobią wszystko, co w ich mocy, by utrudnić dostawy dronów z Iranu do Rosji.
Pokaż od:
29 października 23:02

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.

29 października 22:43

Decyzja Rosji o wycofaniu się z porozumienia o eksporcie zboża jest "skandaliczna" - powiedział dziennikarzom w sobotę prezydent USA Joe Biden.

29 października 22:42

Telegram częściowo zablokowany w Rosji

Część funkcjonalności Telegramu została zablokowana w Rosji - informuje ukraiński Kanał 24.

Ograniczenie działania popularnego komunikatora zarządził Roskomnadzor, czyli rosyjski organ państwowy nadzorujący media. O taką decyzję zawnioskowała Prokuratura Generalna Rosji.

Zgodnie z przyjętymi dziś obostrzeniami niemożliwe będzie od teraz uzyskanie dostępu do treści na kanałach Telegrama poprzez linki opublikowane w mediach społecznościowych. Dostęp do domeny "t.me" będzie zablokowany, o ile przekierowuje do niej link umieszczony w social media.

Oznacza to, że nie będzie już możliwe otworzenie wiadomości z Telegrama w przeglądarce komputera (korzystając z przeglądarkowej wersji komunikatora), jak i otworzenie aplikacji na telefonie komórkowym poprzez kliknięcie hiperłącza.

Roskomnadzor uzasadnił swoją decyzję obecnością w komunikatorze treści, które "zawierają wezwania do masowych protestów i udziału w nieautoryzowanych działaniach, ekstremizmie, a także fake newsy".

29 października 22:25

Rosja zawnioskowała o zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ 31 października - z uwagi na dzisiejsze ataki na okręty Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

29 października 22:06

Wideo z poran

nego ataku dronów na Flotę Czarnomorską w Sewastopolu.

29 października 22:03

Rosyjski dyplomata zagroził, że satelity, dzięki którym państwa NATO pomagają Ukrainie, mogą zostać uznane za "legalny cel" przez Rosję. Biały Dom od razu zagroził odwetem.

29 października 21:55

- Dzisiaj z Rosji nadeszło dość oczekiwane oświadczenie - o rezygnacji z uczestnictwa w inicjatywie eksportu zboża. W rzrczywistości Rosja zaczęła celowo pogłębiać kryzys żywnościowy już we wrześniu, kiedy zablokowała ruch statków z naszą żywnością. (...) Teraz potrzebna jest silna reakcja międzynarodowa. Zarówno na poziomie ONZ, jak i innych, a w szczególności na poziomie grupy G20. Ukraina była i może nadal być jednym z gwarantów światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Rosyjski terror i szantaż muszą przegrać - mówi w swoim codziennym komunikacie wideo Wołodymyr Zełenski.

29 października 21:10

Wszyscy jeździmy naszymi prywatnymi osobówkami. My nie ukrywamy tego, że jesteśmy bandą prywatnych wariatów - mówią.

29 października 20:41

Unia Europejska wspiera kierowane przez ONZ wysiłki na rzecz dalszego trwania porozumienia z Ukrainą w sprawie eksportu zboża -  powiedział w sobotę rzecznik do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w Komisji Europejskiej Nabila Massrali/

- Wszystkie strony muszą powstrzymać się od wszelkich jednostronnych działań, które mogłyby zagrozić Inicjatywie Zbożowej Morza Czarnego. Porozumienie jest kluczowym humanitarnym osiągnięciem. Ma pozytywny wpływ na dostęp do żywności dla milionów ludzi na całym świecie - powiedział w sobotę rzecznik.

29 października 20:07

Według rosyjskiego MON poranny atak na okręty Floty Czarnomorskiej na Krymie przypuściło kilkanaście ukraińskich dronów powietrznych i podwodnych. Mieli go nadzorować Brytyjczycy, których Moskwa nagle obarczyła też odpowiedzialnością za uszkodzenie gazociągów Nord Stream.

29 października 20:05

Telefon byłej premier Wielkiej Brytanii Liz Truss został zhakowany przez rosyjskich cyberprzestępców powiązanych z Kremlem - donosi brytyjska gazeta "The Daily Mail".

Fakt włamania miał zostać wykryty latem, podczas kampanii o przywództwo w Partii Konserwatywnej. Truss z powodzeniem ubiegała się o stanowisko lidera Torysów po rezygnacji Borisa Johnsona, w którego rządzie kierowała resortem spraw zagranicznych.

Wśród materiałów, do których dostęp zyskali Rosjanie, miały znajdować się m. in. rozmowy Truss z byłym sekretarzem ds. biznesu i energetyki Kwasim Kwartengiem, w których ostro krytykowany jest Boris Johnson.

Telefon miał zawierać również zapisy "wrażliwych" rozmów Truss z ministrami spraw zagranicznych innych krajów o Ukrainie, w tym dyskusje o dostawach broni, zawierające "ściśle tajne" informacje.

29 października 19:28

"Dla Rosji jest to wojna na zniszczenie - dla nas jest to wojna o przetrwanie. I podczas gdy oni próbują obalić nas jako państwo i naród, wszelkie próby zawarcia porozumienia z Rosją będą skazane na niepowodzenie” – napisał na Twitterze Andrij Jermak, szef sztabu prezydenta Zełenskiego.

29 października 17:51

Kolejna próba zorganizowania promocji książki Aleksandra Dugina, ideologa Kremla, została zablokowana przez Ukrainki mieszkające w Gdańsku. Wcześniej spotkanie odwołała Gdańska Szkoła Wyższa, a władze miasta zawiadomiły prokuraturę.

29 października 17:39

Rosja zawiesza swój udział w porozumieniu o eksporcie zboża z Ukrainy

Rosja zawiesiła swoje uczestnictwo w porozumieniu, dzięki któremu udało się wznowić eksport ukraińskiego zboża - przekazało rosyjskie ministerstwo obrony narodowej cytowane przez agencję prasową TASS.

Zawarta 22 lipca przy pośrednictwie Organizacji Narodów Zjednoczonych umowa umożliwiła Ukrainie wznowienie transportu zboża i nawozów przez Morze Czarne - po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę 24 lutego.

Jako powód decyzji rosyjski resort obrony podaje dzisiejsze wydarzenia w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie, gdzie doszło rano do serii eksplozji. Według władz miasta siły ukraińskie przeprowadziły atak dronami na okręty Floty Czarnomorskiej. Efektem było zablokowanie przez Rosję dostępu do Zatoki Czarnomorskiej.

"Biorąc pod uwag akt terrorystyczny, którego reżim kijowski dopuścił się z udziałem ekspertów brytyjskich przeciwko okrętom Floty Czarnomorskiej i statkom cywilnym odpowiedzialnych za bezpieczeństwo "korytarza eksportowego", strona rosyjska zawiesza udział w realizacji porozumienia na eksport produktów rolnych z portów ukraińskich" - czytamy w komunikacie strony rosyjskiej.

Porozumienie w sprawie eksportu zboża, zgodnie z ustaleniami, miało wygasnąć w połowie listopada. Sekretarz Generalny ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths jeszcze w środę twierdził, że jest "względnie optymistą" co do możliwości przedłużenia umowy.

29 października 17:20

Rosjanie, ewakuując się z Chersonia, wywieźli z miasta szczątki i pomnik księcia Grigorija Potiomkina. Tę troskę potiomkinowskiej "drugiej armii świata" o mistrza ściemy i klasyka fejku można uznać za symbol.

29 października 17:10

"Mieszkańcy Twittera zamarli w oczekiwaniu na nową erę... Elon Musk nietypową moderacją zagwarantuje niezapomniane doznania. Czy ptak w końcu uzyskał wolność, czy po prostu przeniósł się do nowej klatki?" - napisał o przejęciu Twittera przez miliardera doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

29 października 16:50

Trochę się obawiamy, bo jak będą odcięcia prądu, to nie wiemy chociażby, czy stacje benzynowe, dystrybutory będą działały. Putin robi w Ukrainie to, co przedtem jego ludzie robili w Syrii - idą na totalne zniszczenie kraju po to, by przejąć gruzy - mówi "Wyborczej" europoseł, były szef MSZ Radosław Sikorski.

29 października 16:40

Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała w piątek Rosję i Ukrainę do odnowienia porozumienia, które umożliwiło przywrócenie eksportu zbóż przez Morze Czarne.

Według ONZ jest to "konieczne dla utrzymania globalnego bezpieczeństwa żywnościowego".

- Podkreślamy pilną potrzebę, aby wzmocnić w ten sposób bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie i złagodzić cierpienie, jakie ten globalny kryzys rosnących kosztów życia wyrządza miliardom ludzi

- powiedziała rzeczniczka ONZ Stephane Dujarric.

29 października 16:01

Według wywiadu Ukrainy rosyjska FSB wpompowała dziesiątki milionów dolarów w prorosyjskie przedsięwzięcia polityczne w Mołdawii, by zawrócić ten kraj z europejskiej ścieżki. Wspiera m.in. organizatora ostatnich antyrządowych protestów.

29 października 15:43

Ukraina i Rosja dokonały kolejnej wymiany jeńców wojennych

Rosja dokonała w sobotę kolejnej wymiany jeńców wojennych z Ukrainą. Każda ze stron przekazała po 50 pojmanych żołnierzy - podaje rosyjskie ministerstwo obrony.

Wcześniej informację o wymianie więźniów przekazał mediom lider tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Dienis Puszylin.