W środę ma się odbyć na wniosek Rosji Rada Bezpieczeństwa ONZ. Chodzi o oskarżenia wobec Iranu o dostarczanie Moskwie dronów. Ponadto Rosja poinformowała USA o planach przeprowadzenia ćwiczeń sił nuklearnych - przekazał Pentagon.
Pokaż od:
26 października 23:54

To już wszystko na dziś w naszej relacji. Dziękujemy i zapraszamy jutro od rana. 

26 października 23:50

"Rosja może doradzać Iranowi, jak tłumić protesty"

AFP Agency: "Stany Zjednoczone uważają, że Rosja może doradzać Iranowi, w jaki sposób rozprawić się z masowymi protestami wywołanymi śmiercią kobiety, po jej aresztowaniu przez policję obyczajową".

Dziś minęło 40 dni od śmierci 22-letniej Kurdyjki, Mahsy Amini. W islamie to moment, kiedy upływa żałoba. Tłumy żałobników i protestujących zebrały się przy jej grobie.

Śmierć kobiety zapoczątkowała potężne, masowe protesty, które przetaczają się przez Iran już drugi miesiąc. Władze od samego początku brutalnie je tłumią.

Jak szacują światowi obrońcy praw człowieka, w starciach ze służbami bezpieczeństwa zginęło już ponad 200 osób, a tysiące trafiło do aresztów.

Pisze o tym Marta Urzędowska: 

26 października 23:39

Słychać eksplozje w Zaporożu. 

26 października 23:31

"Tajemnice wojennej machiny w dokumentach pozostawionych przez Rosjan"

"Tysiące stron dokumentów pozostawionych przez rosyjskich żołnierzy, gdy w zeszłym miesiącu pospiesznie uciekali z ukraińskiego miasta Bałaklija, szczegółowo opisują wewnętrzne funkcjonowanie rosyjskiej machiny wojennej" - pisze Reuters, który do dokumentów dotarł. - Papiery były pozostawione w bunkrze z napisem "Grupa dowodzenia". Były zwęglone, rozrzucone po podłodze - czytamy. Zawierały m.in. koordynaty rosyjskich jednostek wywiadowczych, zapisy telefonów do dowódców, szczegóły bitew, informacje o zabitych ludziach czy zniszczonym sprzęcie. I relacje o załamaniu morale i dyscyplinie. -

Szczegółowo opisują wewnętrzną pracę rosyjskiego wojska i rzucają nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do ​​jednej z najbardziej dotkliwych porażek na polu bitwy prezydenta Władimira Putina: chaotycznego odwrotu Rosji z północno-wschodniej Ukrainy we wrześniu

- opisuje Reuters. 

Dokumenty ujawniają też rosnącą skuteczność sił ukraińskich. Zawierają analizy, jak może rozwinąć się trwająca osiem miesięcy wojna. 

26 października 23:13

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała, że "jedynym sposobem na ułatwienie zawarcia porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją, jest pomoc stronie ukraińskiej w obronie środkami wojskowymi". 

26 października 23:04

Zełenski: Rosja nigdy nie odbuduje swoich strat

Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu m.in. dziękował polskiemu Senatowi za uznanie władz Rosji za reżim terrorystyczny. Dziękował też żołnierzom, za "stopniową i nieodwracalną demilitaryzację wroga". - Trwają zacięte walki w obwodzie donieckim. Nasi żołnierze stawiają im czoła, są bohaterami - mówił. I dodawał: - Rosyjscy okupanci stracili już tyle sprzętu, m.in. samolotów, ile większość armii świata po prostu nie ma i nigdy nie będzie miała. Rosja nie będzie w stanie przywrócić tych strat.

26 października 22:51

Szachtiorsk na wschodzie Ukrainy. Jak informuje Petro Andrusiczenko, doradca mera Mariupola, płonie 12 zbiorników paliwa. 

26 października 22:32

"W domu nie ma ogrzewania. I tak lepiej niż z Rosją"

Julia Mendel, była rzeczniczka prasowa Wołodmyra Zełenskiego, napisała na Twitterze:

- W domu nie ma ogrzewania.

Ja: I tak jest lepiej niż z Rosją.

Mój mąż: Z Rosją bylibyśmy martwi lub na emigracji.

Nie ma dla nas „z Rosją”.

26 października 22:08

"Ogólnie mówiąc, wszędzie wzmacniamy nasze pozycje na froncie, zmniejszając możliwości okupantów, niszcząc ich logistykę i przygotowując dobre wieści dla Ukrainy” - powiedział w najnowszym przemówieniu Wołodymyr Zełenski. 

26 października 21:51

Straty rosyjskich sił od początku wojny - stan na 26 października (w przybliżeniu). 

26 października 21:44

Słychać wybuchy w rejonie Odessy. 

26 października 21:37

Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki od początku wojny w Ukrainie śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "Kadyrow uznał Specoperację na Ukrainie za dżihad", "polski poseł uważa, że Zachód może przestać pomagać Ukrainie", a "nastolatkowi usunięto część mózgu po zawodach karate".

26 października 21:24

Sztab Generalny: Ukraińcy odparli ataki Rosjan w pobliżu 11 miejscowości

Siły ukraińskie odparły w ostatnich 24 godzinach rosyjskie ataki w pobliżu 11 miejscowości - czytamy w codziennym podsumowaniu sytuacji na froncie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraińcy z powodzeniem powstrzymali ataki wroga w okolicach Bachmutu, Bachmuckiego, Iwanhradu, Andrijiwki, Soledaru, Kurdimiwki, Krasnohoriwki, Nowomychajliwki, Newelśkiego, Marjinki i Kamianki - wszystkie te miejscowości znajdują się w obwodzie donieckim.

Sytuacja na froncie nie zmienia się znacząco. Rosjanie dalej przede wszystkim prowadzą działania obronne, próbując utrzymać okupowane terytoria, oraz starać się osłabić ofensywne działania Ukraińców. Operacje ofensywne najeźdźcy prowadzą tylko w dwóch kierunkach: Bachmutu orqaz Awdijiwki.

Siły rosyjskie dalej silnie ostrzeliwują ukraińskie pozycje na całej długości linii konfliktu, prowadzą operacje zwiadowcze drogą powietrzną oraz wzmacniają wyposażenie jednostek defensywnych. Kontynuowane są ostrzały cywilnych obiektów infrastrukturalnych.

Rosjanie ograniczają również swobodę poruszania się cywilów w okupowanych terytoriach. W ostatnim dniu mieszkańcy Perszotrawnewego w obwodzie charkowskim otrzymali zakaz opuszczania wsi.

Siły Obronne Ukrainy dalej prowadzą ostrzał wrogich pozycji. Wedle informacji Sztabu Generalnego w obwodzie ługańskim - w pobliżu miejscowości Mykołajiwka oraz Korżowe - Rosjanie stracili ok. 60 żołnierzy, w tym co najmniej 10 oficerów.

26 października 21:14

"Putin został osobiście ostrzeżony o konsekwencjach użycia broni jądrowej" - poinformował w wywiadzie z agencją Bloomberg sekretarz stanu USA, Antony Blinken. 

26 października 21:11

Szachtiorsk, obwód szachtiorski na dalekim wschodzie Rosji. Płonie magazyn paliwa.

26 października 20:55

Niemieckie armato-haubice w Bachmucie. 

26 października 20:41

Rząd Australii przekaże Ukrainie kolejnych 30 kołowych transporterów piechoty Bishmaster - przekazała telewizja ABC News.

- Od momentu przekazania pojazdów Bushmaster Ukrainie były one intensywnie wykorzystywane przez Siły Zbrojne Ukrainy.  Ze strony ukraińskiego prezydenta, ministra obrony i ambasadora otrzymaliśmy prośby o przekazanie kolejnych sztuk - powiedział minister obrony Australii Richard Marles.

26 października 20:35

Mieszkańcy Kijowa są proszeni do oszczędzania energii elektrycznej - zaapelował w specjalnym komunikacie wideo Ołeksij Kułeba, przewodniczący kijowskiej administracji wojskowej.

- Zaplanowana przerwa w dostawie prądu trwa. Niestety obecna sytuacja nie pozwala nam na zmniejszenie liczby godzin, przez które musimy być bez prądu - powiedział urzędnik. - Jestem pewien, że do końca tygodnia wszystko będzie mniej więcej uzgodnione, a ustalone harmonogramy przerw prądu będą całkowicie przestrzegane.

Kułeba zaapelował również o ostrożne uruchamianie urządzeń elektrycznych, bo zbyt duże jednorazowe przeciążenie infrastruktury energetycznej może prowadzić do kolejnych przerw w dostawie prądu.

 
26 października 20:35

Rozpoczyna się ekshumacja przy masowym grobie żołnierzy ukraińskich w obwodzie charkowskim. W zbiorowej mogile pochowano ich około 17. 

26 października 20:30