Rosyjskie wojsko wzmacnia swoje pozycje na lewym brzegu Dniepru, po ewakuacji z prawego brzegu.
Jeden z najbogatszych Ukraińców zatrzymany pod zarzutami zdrady i kolaboracji. Premier Saksonii wezwał do wznowienia dostaw gazu z Rosji po zakończeniu wojny w Ukrainie. Rosyjski propagandysta Anton Krasowski sugeruje topienie lub palenie ukraińskich dzieci. Rosyjski myśliwiec rozbił się na dwupiętrowym domu w Irkucku. To już drugi w ciągu tygodnia.
Pokaż od:
23 października 22:59

Na dziś to już wszystko, zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

23 października 22:50

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson oświadczyła w wydanym w niedzielę oświadczeniu, że oskarżenia Szojgu są "przejrzyście fałszywe" i że "świat uzna jakiekolwiek próby użycia tych zarzutów za pretekst do eskalacji".

23 października 22:36

Iran ogłosił w niedzielę, że dostarczy Rosji 40 turbin, aby pomóc jej przemysłowi gazowemu po ogłoszeniu zachodnich sankcji związanych z wojną Moskwy na Ukrainie , podały lokalne media.

23 października 22:15

Irańscy instruktorzy szkolą siły rosyjskie na Białorusi

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy poinformowały, że irańscy instruktorzy dronów zostali zauważeni na Białorusi. Według nich irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej szkoli siły rosyjskie na Białorusi i koordynuje starty irańskich dronów.

23 października 22:00

Pentagon potwierdził, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiał z szefem rosyjskiego ministerstwa obrony Siergiejem Szojgu. To ich druga rozmowa w ciągu ostatnich trzech dni. "Austin odrzucił wszelkie preteksty Rosji dążące do eskalacji i potwierdził znaczenie ciągłej komunikacji w kontekście nielegalnej i nieuzasadnionej wojny Rosji z Ukrainą" – napisano w komunikacie Pentagonu.

23 października 21:45

"The Kyiv Independent": Od początku inwazji Rosji 326 placówek edukacyjnych w Ukrainie zostało całkowicie zniszczonych, a 2663 zostały uszkodzone.

23 października 21:30

Zełenski: Broni jądrowej w Europie może użyć tylko Putin

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, komentując twierdzenia ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu o zamiarze użycia przez Ukrainę "brudnej bomby", że broni jądrowej w Europie może użyć tylko zwierzchnik rosyjskiego ministra - Władimir Putin.

23 października 21:15

Francja nie da się wciągnąć w jakąkolwiek formę eskalacji w Ukrainie, zwłaszcza nuklearnej - tak minister ds. ził zbrojnych Francji Sébastien Lecornu wypowiedział się w niedzielę po rozmowie telefonicznej z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, który miał powiedzieć, że Ukraina rzekomo mogłaby przygotować prowokację z użyciem tzw. brudnej bomby. 

23 października 21:00

Ukraiński Sztab Generalny donosi, że w Energodarze w obwodzie zaporoskim na skutek ataku ukraińskiej armii zniszczone zostały cztery rosyjskie haubice D-30 i trzy ciężarówki z amunicją. Zginęło 50 rosyjskich żołnierzy, rannych zostało 40.

23 października 20:45

"Chersoń nie ma teraz łączności, Rosjanie kłamią publicznie o jakoby prowadzonych w Chersoniu pracach konserwacyjnych. Sądząc po tym, co słyszę od kolegów, pracowników łączności, Rosjanie i zdrajcy niszczą infrastrukturę cyfrową, którą zagarnęli wcześniej. Demontują sprzęt, wywożą go za Dniepr, wycinają kable" - powiedział w niedzielę ukraiński parlamentarzysta Ołeksandr Fedyenko.

23 października 20:30

Oskarżenia pod adresem Ukrainy o zamiar użycia "brudnej bomby" to kolejny "fake" i kłamstwo ze strony Rosji, podobne do poprzednich fałszywych oskarżeń - oświadczył w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

23 października 20:15

Rosyjskie władze powiedziały mieszkańcom okupowanego Chersonia, aby uciekali i ratowali życie przed spodziewaną ukraińską kontrofensywą.

W przekazie wideo rosyjski minister edukacji Siergiej Krawcow powiedział: „Dzisiejsza sytuacja jest trudna. Uratowanie życia jest niezbędne. To nie potrwa długo. Na pewno wrócicie.”

Pełnomocnicy Rosji w regionie południowym próbują ewakuować do 60 tys. osób mieszkających na zachodnim brzegu Dniepru. Wspierane przez Moskwę władze poinformowały, że w pewnym momencie w niedzielę brakowało statków do przewozu ludzi przez rzekę.

23 października 20:00

"Rosyjskie kłamstwa o Ukrainie rzekomo planującej użycie 'brudnej bomby' są równie absurdalne, co niebezpieczne. Po pierwsze, Ukraina jest zaangażowanym członkiem NPT (czyli układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej): nie mamy żadnych 'brudnych bomb' ani nie zamierzamy ich nabywać. Po drugie, Rosjanie często oskarżają innych o to, co sami planują" - napisał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

23 października 19:45

Wiaczesław Bohusłajew, wieloletni szef firmy Motor Sicz, jednego z największych producentów silników lotniczych na świecie, został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

23 października 19:30

Patriarcha Cyryl: Wydaje się, że wielu chce wymazać prawosławną Rosję z powierzchni ziemi

Cyryl, patriarcha Rosji i Wszechrusi, w niedzielnym kazaniu w Niżnym Nowogrodzie wskazał "prawdziwy cel", jaki według niego mają “wrogowie Rosji”.  

 - Niektórzy wierzą, że przyszedł czas na to, by zniszczyć Rosję, ponieważ ma ona alternatywną wizję świata, Boga, człowieka. Nie pasuje ona do układu, który systemowo wyklucza Boga z życia ludzi - mówił.

 - Dla wielu Rosja jest cierniem w oku. To, co dzieje się teraz, nie jest po prostu kolejną kampanią wojskową, napięciem międzynarodowym. Wydaje się, że wielu chce wymazać prawosławną Rosję z powierzchni ziemi. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie - dodał.

23 października 19:15

- Nie pozwólmy na to, aby pokój został dziś pojmany przez rosyjską władzę - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w Rzymie w niedzielę na forum spotkania międzyreligijnego w intencji pokoju. - Pokój nie może być uświęceniem prawa silniejszego ani zawieszeniem broni, które usankcjonowałoby obecny stan rzeczy - dodał.

23 października 19:00

W mieście Oleszki w okupowanym obwodzie chersońskim Rosjanie zabierają dzieci z ośrodka opieki i wywożą je na anektowany Krym - poinformował w niedzielę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego.

23 października 18:45

Rosyjskie rakiety uderzyły w przedmieście Mikołajowa na południu Ukrainy w niedzielę, niszcząc dwa bloki mieszkalne, ale nikt nie zginął, ponieważ większość mieszkańców wyprowadziła się już po podobnym ataku sześć miesięcy temu.

23 października 18:30

Montowania irańskich dronów zbombardowana

W nocy z soboty na niedzielę izraelskie lotnictwo zbombardowało montownię irańskich dronów bojowych pod Damaszkiem - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

 W obiekcie zlokalizowanym obok syryjskiego lotniska wojskowego w Al-Dimas montowano, według informacji obserwatorium, m.in. drony kamikadze Shahed-136 stosowane przez Rosjan w Ukrainie.

23 października 18:15

Ukraińskie siły ostrzelały rosyjską bazę w mieście Tokmak w okupowanej części obwodu zaporoskiego - podał serwis Kanał 24.