Kończymy relację na dziś. Dziękujemy i zapraszamy jutro od godziny 7.
- Stabilność energetyki całego naszego państwa zależy od każdego miasta i powiatu Ukrainy. Proszę ograniczyć korzystanie z urządzeń, które zużywają dużo energii elektrycznej. A zwłaszcza w godzinach szczytu konsumpcji rano i wieczorem - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu. - I chcę podkreślić: ani ten ostrzał terrorystów, ani żadne inne podobne ich ataki nie powstrzymają naszych obrońców. Rosyjscy propagandyści kłamią, mówiąc, że ten terror przeciwko naszej infrastrukturze i ludziom może jakoś spowolnić aktywne działania naszego wojska lub stworzyć pewne trudności dla naszej obrony. Ukraińcy są zjednoczeni i wiedzą na pewno, że Rosja nie ma szans na wygranie tej wojny - powiedział Zełenski.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal wezwał Niemcy do dostarczenia amunicji do systemu obrony powietrznej IRIS-T.
"Wielka Brytania wraz z międzynarodowymi partnerami kontynuuje szkolenie ukraińskich wolontariuszy w całej Wielkiej Brytanii, aby pomóc im w obronie ojczyzny. Zapewniamy rekrutom ochotnikom z niewielkim lub zerowym doświadczeniem wojskowe umiejętności potrzebne do skutecznego działania na froncie", podaje ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
Nowa premier Włoch Giorgia Meloni podziękowała prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za gratulacje z okazji zaprzysiężenia nowego rządu. "Włochy są i zawsze będą po stronie odważnego narodu Ukrainy, który walczy o swoją wolność i praworządny pokój. Nie jesteście sami!", napisała na Twitterze.
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz powiedział Die Welt, że jego kraj nie chce "działać sam", co oznacza, że inne kraje zachodnie również powinny wysłać swoje czołgi, jeśli Niemcy to zrobią - podaje The Kyiv Independent.
Inne sygnały płyną z Wielkiej Brytanii. Jak podaje Deutsche Welle, brytyjski minister stanu ds. Europy Leo Docherty powiedział, że "może przyjść czas, kiedy to zrobimy", odnosząc się do dostarczenia do Ukrainy czołgów.
"Dane na żywo pokazują, że sieci w Chersoniu w Ukrainie, które zostały przekierowane do Rosji przez rosyjsko-krymskiego dostawcę internetu Mirandę, przestały działać; incydent ma miejsce, gdy władze okupacyjne nakazują mieszkańcom ewakuację", podaje NetBlocks.
Denys Szmyhal, premier Ukrainy, powiedział w wywiadzie dla niemieckiego "Frankfurter Allgemeine", że Rosja pogrąża Ukrainę w katastrofie humanitarnej, atakując infrastrukturę energetyczną.
Według premiera Rosja chciałaby, aby Ukraina miała "mroźną zimę, podczas której wielu ludzi może dosłownie zamarznąć na śmierć". Może to doprowadzić do "planowanej katastrofy humanitarnej, jakiej Europa nie widziała od II wojny światowej", i masowej ucieczki Ukraińców do Europy.
Rosja w ciągu ostatnich dziesięciu dni skoncentrowała się na niszczeniu ukraińskiej infrastruktury energetycznej. W celu ustabilizowania systemu w wielu miastach konieczne są przerwy w dostawach prądu. Na wschodzie kraju władze organizują prowizoryczne punkty z ogrzewaniem dla mieszkańców.
Jak przekazał mer Bachmutu (obw. doniecki) Oleksi Reva, sytuacja w mieście jest tak trudna, że niemożliwe jest identyfikowanie zabitych i rozbiórka gruzów. "Nieprzyjacielska artyleria i lotnictwo uderzają w dzielnice mieszkalne Bachmutu, zawalają się całe wejścia do wieżowców, spłonęły dziesiątki prywatnych domów", powiedział.
Obiekt energetyczny w Łucku, który dziś rano został trafiony 3 rakietami, jest całkowicie zniszczony i nie można go odbudować, poinformował Suspilne News mer Łucka Ihor Poliszczuk. Według wstępnych informacji obiekt został trafiony pociskami manewrującymi X-101.