Dziękujemy za lekturę i zapraszamy jutro od 7:00!
Mobilizacja Putina skuteczniej wyłapuje uchylających się od wojska niż nasze sądy i komornicy radzą sobie z alimenciarzami - tłumaczą porzucone kobiety niezależnemu portalowi Wiorstka.
To zależy od Ukrainy, kiedy przyjdzie moment, w którym obie strony wojny zasiądą do stołu negocjacyjnego - twierdzi prezydent Francji Emmanuel Macron.
Francuski lider wziął w piątek udział w konferencji prasowej zorganizowanej podczas drugiego dnia szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.
Macron podkreślił jednak również, że ścieżka dyplomacji to jedyny sposób zakończenia konfliktu.
- Wspieramy Ukrainę, która broni swojej suwerenności terytorialnej i swoich granic. Dlatego nie możemy powiedzieć w imieniu Ukrainy, czy ten czy tamten moment [rozpoczęcia negocjacji] jest do przyjęcia, czy nie
- powiedział prezydent Francji.
- Nie walczymy na Ukrainie. Wspieramy Ukrainę. Nakładamy sankcje na Rosję. Ale nie bierzemy udziału w tej wojnie. Nie jesteśmy w stanie jej zakończyć, ponieważ nie jesteśmy stroną tego konfliktu - dodał Macron.
"Rada UE wyraziła poparcie dla naszych starań o pociągnięcie do odpowiedzialności Rosji za agresję na Ukrainę. Przyjmuję ten ruch z zadowoleniem. Najlepszym sposobem postępowania będzie powołanie specjalnego trybunału ds. zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę. Liczymy na wsparcie Unii" - pisze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Siewierodonieck - prężnie rozwijające się centrum obwodu ługańskiego jest w ruinach. Zmuszona do ucieczki rodzina opowiada nam o życiu w okupowanym mieście.
Zniszczony rosyjski transporter opancerzony (model BTR-D produkcji radzieckiej) w obwodzie chersońskim.
Szkodliwa działalność cybernetyczna to integralna część rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Budowa i utrzymywanie cyberodporności jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej - mówił w dniu otwarcia konferencji minister Zbigniew Rau.
W Charkowie słychać alarmy przeciwrakietowe - informuje korespondent Onetu w Ukrainie Marcin Wyrwał.
"Wróg stara się utrzymać tymczasowo zdobyte terytoria, koncentruje swoje wysiłki na powstrzymywaniu działań Sił Zbrojnych Ukrainy w niektórych kierunkach, jednocześnie nie ustaje w próbach prowadzenia działań ofensywnych w kierunku Bachmutu i Awdijiwki", napisał w podsumowaniu dnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Rosja ostrzeliwuje pozycje wojsk ukraińskich wzdłuż linii kontaktowej i prowadzi rozpoznanie z powietrza. Obszary około 8 miejscowości zostały ostrzelane rakietami. Wśród nich są Charków, Zaporoże i Nowowoskresenśke z obwodu chersońskiego.
"Według dostępnych informacji, z Berysławia w obwodzie chersońskim wszystkie organy władz okupacyjnych zaprzestały swojej działalności od 19 października. Wiadomo również, że kolaboranci, którzy współpracowali z rosyjskimi okupantami nadal opuszczają miasto wraz z rodzinami i mieniem" - podaje ukraińskie wojsko.
Prezydent Ukrainy podpisał nowelizację ustawy "O obowiązku wojskowym i służbie wojskowej", która umożliwi zaciąg do sił zbrojnych kobiet - o ile posiadają umiejętności albo zawodową specjalizację z listy wyszczególnionej przez ministerstwo obrony.
Kobiety, które kwalifikują się do zaciągu według nowelizacji muszą spełniać kryteria zdrowotne konieczne do służby wojskowej oraz być w określonym wieku.
Nowelizacja zakłada również wpisanie do rejestru poborowych kobiet pełniących zawód lub posiadających wykształcenie związane z medycyną.
Od 10 października rosyjskie ataki lotnicze uderzyły w co najmniej połowę ukraińskich mocy wytwórczych energii cieplnej, powodując miliardowe szkody, choć nie wszystkie jednostki przestały pracować całkowicie, powiedział minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko w piątek w rozmowie z Reuetersem.
Hałuszczenko powiedział też, że Ukraina może potrzebować importu energii elektrycznej, aby przetrwać zimę po atakach, które dotknęły 30-40 proc. infrastruktury energetycznej, a handlowcy już prowadzą negocjacje z dostawcami.
Miesiącami Francja była na dole listy mocarstw realnie wspierających Ukrainę, teraz prezydent Emmanuel Macron zmienia kurs. To także jasny sygnał Paryża dla kanclerza Olafa Scholza: rzucamy wyzwanie roli Niemiec jako lidera UE i Zachodu w ogóle.
Nie ma żadnych przesłanek, że Rosja planuje zakończyć inwazję Ukrainy - przekazał w piątek amerykański Sekretarz Stanu Antony Blinken.
Według Blinkena działania Putina sugerują - odwrotnie - dalsze eskalowanie agresji.
- Waszyngton skorzysta z każdej możliwości na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu, jeśli pojawi się taka możliwość - powiedział na konferencji prasowej Sekretarz Stanu USA.
"W granicach Rosji pozostaje nieznana liczba Ukraińców. Teraz zgłaszają, że otrzymują powiadomienia, że nie wolno im wjeżdżać na Białoruś. Organizacja praw człowieka nazywa ich „zakładnikami”, niezdolnymi do legalnego opuszczenia Rosji", informuje Meduza English, niezależny rosyjski portal.
Komisja Europejska prze do szybkiego uzgodnienia 18 mld euro nowej pomocy dla Ukrainy. - Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne. Politycznie, wojskowo, finansowo - zadeklarowali przywódcy 27 państw UE.
Rosja celowo opóźnia transport zboża, na który zgodziła się według porozumienia zawartego przy udziale ONZ. 150 statków czeka obecnie na załadunek - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Według ukraińskiego prezydenta działania Rosji sprawiły, że Ukraina wyeksportowała do tej pory ok. 3 miliony ton zboża mniej niż powinna i jest to "wystarczająco dużo, by nakarmić 10 milionów ludzi".
W codziennym komunikacie wideo prezydent Ukrainy poinformował również ogólnikowo o aktualnej sytuacji na froncie i stwierdził, że siły ukraińskie "podtrzymują inicjatywę" oraz prowadzą operację na wschodzie i południu kraju.