W nocy w Kijowie rozpoczęły się wyłączenia prądu spowodowane rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną, w wyniku których zostało zniszczonych ok. 30 proc. ukraińskich elektrowni cieplnych. Prezydent USA Joe Biden stwierdził, że wprowadzenie przez Putina stanu wojennego na okupowanych terytoriach świadczy o tym, że "jedynym narzędziem, jakim dysponuje prezydent Rosji, jest brutalne traktowanie obywateli i zastraszanie ich".
Pokaż od:
20 października 23:57

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

20 października 23:44

Kontrole zleciło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przeprowadza je Państwowa Straż Pożarna. - Szukamy też nowych obiektów - przyznają strażacy.

20 października 23:30

"Trzeba uspokoić naród i podkreślić, że nic się nie zmieniło". Kreml chce uniknąć paniki i jakichkolwiek protestów.

20 października 23:17

Ministerstwo obrony Ukrainy pokazuje, jak ruchliwe są obecnie ukraińskie autostrady:

20 października 23:04

Choć liczniejsze i nowocześniejsze, rosyjskie myśliwce od początku wojny są coraz bardziej bezsilne wobec ukraińskiej obrony. Rosyjski sztab liczy już tylko na wyczerpanie rakiet przeciwlotniczych przeciwnika.

20 października 23:01

Zełenski: wysadzenie tamy w Nowej Kachowce powinno być traktowane jak użycie broni masowego rażenia

– Wszyscy na świecie muszą działać silnie i szybko, aby zapobiec nowemu rosyjskiemu atakowi terrorystycznemu. Zniszczenie tamy oznaczałoby katastrofę na dużą skalę. Może ona uniemożliwić nawet dostarczanie wody z Dniepru na Krym – mówi prezydent Ukrainy w wieczornym komunikacie wideo, nawiązując do doniesień o możliwości wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce.

– Musimy teraz wszyscy razem – wszyscy Europejczycy, wszyscy światowi przywódcy, wszystkie organizacje międzynarodowe – wyjaśnić terrorystycznej Rosji, że taki atak terrorystyczny na tamę w Nowej Kachowce będzie oznaczał dokładnie to samo, co użycie broni masowego rażenia. Konsekwencje dla Rosji powinny być odpowiednie. Świat musi zareagować – prewencyjnie. To jest teraz kluczowe. Zasada prewencyjnej reakcji na zagrożenia bezpieczeństwa powinna wreszcie stać się jedną z podstawowych zasad polityki międzynarodowej – kontynuuje Zełenski.

20 października 22:48

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba rozmawiał z premierem Izraela Ja’irem Lapidem.

"Rozmawiałem z premierem Izraela i poinformowałem go o niewypowiedzianych cierpieniach, ofiarach śmiertelnych i zniszczeniach spowodowanych przez rosyjskie rakiety i drony wyprodukowane w Iranie. Szczegółowo omówiliśmy prośbę Ukrainy, aby Izrael dostarczył systemy i technologie obrony powietrznej i przeciwrakietowej" - napisał Kułeba.

20 października 22:34

USA zwinęły siatkę rosyjskich przemytników, którzy nielegalnie dostarczali do Rosji specjalne mikroprocesory i inne zaawansowane technologie, a dodatkowo brali udział w omijaniu przez Rosję i Chiny embarga na ropę naftową z Wenezueli.

20 października 22:18
- Wysadzenie elektrowni wodnej w Nowej Kachowce jest tym samym, co użycie broni masowego rażenia

- przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Ukraiński minister spraw zagranicznych przestrzegł, że "już samo przygotowanie takiego aktu terrorystycznego nie pozostanie bez konsekwencji", a Ukraina "już pracuje nad tym, by Rosja odpowiedziała za swoje zamiary".

20 października 21:59

Administracja prezydenta Joego Bidena analizuje sposoby utrudnienia Iranowi sprzedaży dronów do Rosji. Dodano też, że USA "nie koncentrują się już na negocjacjach" nuklearnych z Teheranem. Waszyngton, wzorem EU i WB, rozważa też nałożenie kolejnych sankcji na Iran. 

20 października 21:56

Departament Stanu USA: personel z Iranu pomagał na Krymie obsługiwać przekazane drony

Stany Zjednoczone potwierdzają doniesienia o tym, że wojskowy personel z Iranu pomagał Rosjanom obsługiwać irańskie drony z półwyspu krymskiego - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

20 października 21:45

Także Wielka Brytania nałożyła sankcje na Iran za dostarczanie Rosji dronów. Sankcjami objęto trzech wysokich rangą oficerów i firmę.

20 października 21:30

Prezydent Zełenski: "Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Europejskiej poinformowałem Europejczyków o kolejnym ataku terrorystycznym, do którego przygotowuje się Rosja. Do ataku w elektrowni wodnej w Kachowce. Według naszych informacji agregaty i zapora elektrowni wodnej są zaminowane przez rosyjskich terrorystów.

Wszyscy na świecie muszą działać szybko, aby zapobiec temu rosyjskiemu atakowi terrorystycznemu. Wysadzenie tamy będzie oznaczało katastrofę na wielką skalę. A jeśli Rosja przygotowuje taki atak terrorystyczny, jeśli poważnie rozważa taki scenariusz, to znaczy, że terroryści bardzo wyraźnie zdają sobie sprawę, że nie będą w stanie utrzymać nie tylko Chersonia, ale całego południa naszego kraju, w tym Krymu.

Musimy teraz wszyscy razem - wszyscy Europejczycy, wszyscy światowi przywódcy, wszystkie organizacje międzynarodowe - dać jasno do zrozumienia państwu terrorystycznemu, że taki atak będzie oznaczał dokładnie to samo, co użycie broni masowego rażenia. Świat musi reagować - prewencyjnie".

20 października 21:26

Aktualny stan ukraińskiej kontrofensywy:

Ukraińska kontrofensywa, 12.10.
Ukraińska kontrofensywa, 12.10. BIQdata

20 października 21:19

Mapa przedstawiająca możliwe efekty wysadzenia tamy w Nowej Kachowce.

20 października 21:15

Amerykańscy kongresmeni zamierzają do stycznia uchwalić ustawę o pomocy dla Kijowa. Ma ona wynieść 50 mld dol., a kwota ta "powinna wystarczyć na cały przyszły rok" - podaje NBC, powołując się na swoje źródła.

20 października 21:00

"Teheran jest obecnie uczestnikiem walk na Ukrainie" - powiedział John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. "Rosyjscy wojskowi z siedzibą na Krymie z pomocą irańskiego personelu pilotowali irańskie drony, aby zaatakować Ukrainę. Stany Zjednoczone badają nowe sankcje wobec Rosji i Iranu w związku z ich współpracą wojskowo-techniczną" - powiedział Kirby.

20 października 20:45

Polska i kraje bałtyckie mają projekt nowych sankcji

Polska i kraje bałtyckie zaproponowały projekt nowych sankcji wobec Rosji. Chodzi o zakaz współpracy z Rosją w dziedzinie energii jądrowej, importu rosyjskich diamentów, eksportu do Rosji dronów wszystkich typów.

Ponadto cztery kraje opowiadają się za embargiem na rosyjski skroplony gaz ziemny (LPG), usługi marketingowe i badania rynku, zakazem sprzedaży nieruchomości rosyjskim firmom i osobom fizycznym, a także za bardziej restrykcyjnymi środkami wobec Białorusi. Chodzi o to, aby ten kraj nie stał się dla Rosji punktem tranzytowym w dostawach towarów, których eksport do Rosji jest zakazany.

Dokument ma zostać przedstawiony na szczycie UE.

20 października 20:34

Zełenski: Rosjanie zaminowali tamę w Nowej Kachowce. Jej wysadzenie spowoduje zalanie 80 miejscowości

Rosjanie mieli zaminować tamę wodną w Nowej Kachowce. Jeżeli zostanie wysadzona, może dojść do zalania Chersonia i pozbawienia wystarczającej ilości wody do chłodzenia reaktorów w zaporoskiej elektrowni atomowej - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Według ukraińskiego prezydenta zalanych może zostać łącznie 80 miejscowości, a ucierpieć - kilkaset tysięcy osób.

20 października 20:30

W niektórych miastach Ukrainy patrole będą szukać osób naruszających zasady oszczędzania światła. 

Przede wszystkim dotyczy to przedsiębiorców. Grozi im odłączenie od prądu, jeśli nie zastosują się do trybu oszczędnościowego.