Władimir Putin powiedział w piątek, że mobilizacja rezerwistów zakończy się w ciągu dwóch tygodni, zwiększając siły bojowe Rosji o 222 tys. żołnierzy. 33 tys. zmobilizowanych jest już w jednostkach, 16 tys. wykonuje misje bojowe. Putin powiedział na konferencji w Kazachstanie, że nie ma teraz potrzeby masowych ataków na Ukrainę, "na razie są inne zadania".
Pokaż od:
15 października 21:58

Rosja potwierdza: 11 ofiar ataku na jednostkę w Biełgorodzie

Jak podaje rosyjskie ministerstwo obrony, na poligonie w obwodzie biełgorodzkim doszło w sobotę do ataku. Zginęło w nim 11 osób, a 15 zostało rannych. Ofiary to ochotnicy do armii rosyjskiej i szkolący ich personel. Źródła rosyjskie mówią o dwóch napastnikach, których nazywają "terrorystami". Rosjanie twierdzą, że obaj zostali zabici. Nie podają ich narodowości, pisząc tylko, że byli to "obywatele jednego z krajów WNP". 

15 października 21:25

Atak w rosyjskich koszarach

W obwodzie biełgorodzkim (tuż przy granicy Rosji z Ukrainą)  niezidentyfikowany sprawca otworzył ogień na terenie rosyjskiej jednostki. Są zabici i ranni.

15 października 21:23

Kolejny dzień rosyjskiego ostrzału

Sztab Generalny Ukrainy: siły rosyjskie przeprowadziły 4 ostrzały rakietowe, 17 ataków lotniczych, a także ok. 10 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Wojska ukraińskie odparły 11 ataków na 3 kierunkach. Lotnictwo uderzyło w okupantów 30 razy.

15 października 20:25

Musk ogłasza kontynuację finansowania Starlinka

Właściciel systemu Starlink, Elon Musk, ogłosił w sobotę wieczorem, że nie wycofuje się z finansowania opartej na tym systemie łączności internetowej w Ukrainie. Wcześniej mówił, że wycofa się z satelitarnego wsparcia Ukrainy, jeśli rachunku nie pokryje rząd USA. Do końca 2023 r. miało to być ponad 500 mln dolarów. Teraz napisał na Twitterze: "Do diabła z tym... nawet jeśli Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy zarabiają miliardy dolarów, będziemy nadal finansować za darmo rząd Ukrainy".

15 października 19:20

Ogromne wsparcie USA dla Ukrainy

Ponad 200 pojazdów Humvee, rakiety przeciwradarowe HARM i amunicja do systemów HIMARS - m.in. te rodzaje uzbrojenia znajdują się w kolejnej transzy pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. W skład kolejnego już pakietu weszły rakiety GMLRS do HIMARS-ów, 23 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm, 500 sztuk naprowadzanych satelitarnie pocisków artyleryjskich Excalibur, 5 tys. pocisków RAAM zawierających miny przeciwpancerne, 5 tys. sztuk broni przeciwpancernej i rakiety przeciwradarowe powietrze-ziemia. Wartość tej transzy to 725 milionów dolarów. Jak poinformował sekretarz stanu Antony Blinken, ma to być odpowiedź na brutalne rosyjskie ataki rakietowe na ludność cywilną w Ukrainie. Łączna pomoc wojskowa USA dla Ukrainy to 18 miliardów 300 milionów dolarów.

15 października 18:31

Rosja zamówiła nowe drony w Iranie. Zasięg 1700 km.

Rosja zamówiła w Iranie drony kamikaze Arash-2 - podają irańskie kanały Telegramu. Ma to być nowa irańska technologia. Drony posiadają większe głowice bojowe w porównaniu z Shahed-136 i zasięg lotu do 1700 km. Arash-2 został pierwotnie opracowany do ataków na Izrael.

15 października 16:49

Niemieckie mosty dla Ukrainy

Niemcy przekazały Ukrainie 16 kołowych zestawów Biber do układania mostów pontonowych dla ciężkiego sprzętu oraz 10 promów pontonowych. Mają zastąpić mosty zerwane podczas działań wojennych na wschodzie Ukrainy i służyć do przepraw cywilnych oraz wojskowych.

15 października 16:00

Łukaszenka: z Rosją walczy 50 państw

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka udzielił wywiadu telewizji NBC. Jak mówił, Putin "wciąż oferuje opcje pokojowego rozwiązania konfliktu ukraińskiego, ale Zachód nie chce go jeszcze słuchać". Zdaniem Łukaszenki Rosja nie użyje w tej wojnie broni jądrowej. Białoruski dyktator stwierdził też, że po stronie Ukrainy "z Rosją walczy obecnie 50 państw".

(Izwiestia)

15 października 14:47
15 października 13:53

Rosyjski terror w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie ustaje

Jak przekazuje ukraiński 24 Kanal, mimo interwencji dyrektora generalnego MAEA Raphaela Grossiego rosyjski terror w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie ustaje. - Jest znacznie gorzej niż tydzień temu - mówią pracownicy elektrowni.

15 października 13:22

Po prawie ośmiu latach pełnienia funkcji ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyjechał w sobotę z Berlina do Kijowa, gdzie ma objąć nowe stanowisko w ministerstwie spraw zagranicznych. Jego następca Ołeksij Makejew spodziewany jest w Berlinie w poniedziałek - podaje agencja DPA.

15 października 13:14

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie rozmowy z 9-letnim chłopcem z Ukrainy, który był świadkiem ostrzału placu zabaw w Kijowie. "Nie wyobrażałem sobie, że coś takiego jest w ogóle możliwe" - powiedział, dodając jednak, że wcześniej widział już bombardowane domy w Buczy.

15 października 13:00
15 października 12:20

"Ogromne podziękowania dla prezydenta USA Joe Bidena za kolejny pakiet pomocy o wartości 725 milionów dolarów. Dzięki niemu otrzymamy w szczególności bardzo potrzebną amunicję do systemów HIMARS i artylerię. Wspaniały prezent na ukraiński Dzień Obrońców! Rosyjski agresor zostanie pokonany, Ukraina będzie wolna!" - napisał na Twitterze  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

15 października 11:52

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 7,025 mln os. Z Polski do Ukrainy odprawiono ponad 5,229 mln os.

15 października 11:31

PAP: Białoruś przekazała Rosji w ciągu tygodnia co najmniej 67 czołgów T-72A - szacują blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorującego ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi. Według informacji z piątku transport 22 czołgów widziano pod Mohylewem.

Eszelon ze sprzętem wojskowym w obwodzie mohylewskim, widziany 14 października, zmierzał w kierunku Orszy. Później widziano ten sam eszelon jadący w kierunku Rosji - podali blogerzy w piątek wieczorem. Według ich obserwacji było to co najmniej 22 czołgów T-72A, prawdopodobnie pochodzących z bazy w Urzeczu w obwodzie mińskim.

15 października 11:13

Nexta opublikowała nagranie z okolic Chersonia, na którym widać Rosjanina, który dociera do wojsk ukraińskich, aby się poddać.