Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji na żywo z wojny w Ukrainie. Zapraszamy do czytania nas jutro.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w piątek, że pełny dostęp do jeńców wojennych jest wymagany na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym Trzeciej Konwencji Genewskiej - informuje agencja Associated Press.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wcześniej w piątek oświadczył, że "podziela frustrację" z powodu niepełnego dostępu do więźniów podczas wojny Rosji w Ukrainie, ale podkreślił, że istnieją ograniczenia tego, co można zrobić.
"Byliśmy w stanie odwiedzić setki jeńców po obu stronach” - powiedział rzecznik MKCK Ewan Watson, którego cytuje AP. - "Ale są tysiące innych jeńców, których nie byliśmy w stanie zobaczyć" - dodał.
W czwartek szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, że Kijów daje Czerwonemu Krzyżowi trzy dni na wysłanie misji do kolonii karnej Ołeniwka, położonej w kontrolowanej przez Rosję części obwodu donieckiego, gdzie przetrzymywanych jest wielu ukraińskich jeńców wojennych.
Proszę nie traktować krajów Azji Centralnej jak przedłużenie ZSRR - zwrócił się w piątek do prezydenta Rosji Władimira Putina przywódca Tadżykistanu Emomali Rachmon. O poszanowanie państw tego regionu zaapelował na szczycie Azja Centralna - Rosja w Astanie.
Metro Warszawskie pomoże swoim kolegom po fachu z Kijowa w modernizacji rosyjskich wagonów, na których oparty jest tamtejszy system podziemnej kolei. Stolica Ukrainy nie chce już - z oczywistych względów - korzystać z pomocy Rosjan.
W większości regionów Ukrainy przywrócono dostawy energii elektrycznej, w niektórych miastach i powiatach nadal obowiązują przestoje stabilizacyjne - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu.
"W regionach trwają prace renowacyjne po niedawnej serii rosyjskich ataków terrorystycznych. W większości regionów przywrócono techniczne możliwości dostaw energii elektrycznej. Chociaż w niektórych miastach i dzielnicach firmy energetyczne nadal są zmuszone do stosowania harmonogramów przestojów stabilizacyjnych” - powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy dodał, że 15 obiektów, które Rosjanie chcieli zniszczyć zostało już całkowicie odrestaurowanych. Jednocześnie wezwał Ukraińców do dalszego oszczędzania energii elektrycznej.
Jak informowaliśmy wcześniej, firma SpaceX zwróciła się do Departamentu Obrony USA z prośbą o przyznanie dodatkowych pieniędzy, ponieważ nie ma już możliwości płacenia za działanie systemu łączności satelitarnej Starlink w Ukrainie.
W piątek wieczorem minister cyfrowej transformacji Ukrainy Mychajło Fiodorow zapowiedział, że terminale łączności satelitarnej Starlink będą nadal działać.
UE planuje zwiększyć swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy o dodatkowe 500 mln euro na broń i szkolenia 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy na terenie Unii – informuje Politico, które powołuje się na anonimowych dyplomatów z Brukseli.
Oczekuje się, że zostanie to sfinalizowane w poniedziałek, kiedy ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w Luksemburgu.
Wspólna misja szkoleniowa byłaby nowością – wcześniej tylko pojedyncze kraje UE oferowały szkolenia dla wojsk Ukrainy. Według wysokiego rangą urzędnika UE wspólna misja UE potrwa dwa lata.
"Szczerze powiem, że we Lwowie były mocne ataki. Zniszczono cztery podstacje elektryczne. Żeby je naprawić, potrzeba miesięcy, ale mamy alternatywę. Lwów ma światło, wodę, transport publiczny i wszystko pracuje. Jasne, że mamy rezerwy, o których niedużo mówimy, ale zima będzie ciężka – tak o zniszczeniach spowodowanych przez rosyjskie ostrzały mówił w RMF FM mer Lwowa Andrij Sadowy.
"Wykorzystamy wszystkie metody, nawet te sprzed 100 lat. Musimy przeżyć" – dodał Sadowy.
Rosyjski rząd zapowiedział zakończenie remontu mostu na Krymie do 1 lipca 2023 roku – informuje CNN.
Most drogowo-kolejowy został poważnie uszkodzony w wyniku eksplozji w miniony weekend. Za atak, rzekomo przeprowadzony z użyciem bomby ukrytej w ciężarówce, Rosja oskarżyła ukraińskie służby bezpieczeństwa.
W dekrecie podpisanym przez premiera Michaiła Miszustina stwierdzono, że jedynym wykonawcą renowacji i przebudowy mostu krymskiego została firma Nizhneangarsk Transstroy.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że Moskwa zamknie korytarze stworzone do eksportu ukraińskiego zboża, jeśli będą one służyć do "ataków terrorystycznych".
"Jeśli okaże się, że korytarze humanitarne są wykorzystywane do ataków terrorystycznych, postawi to pod znakiem zapytania porozumienie zbożowe" – powiedział Putin dziennikarzom w kazachskiej stolicy, Astanie.
Putin zasugerował w piątek związek między korytarzami zbożowymi a niedawnym atakiem na most Kerczeński na Krymie, twierdząc, że możliwe jest, iż materiały wybuchowe do ataku zostały wysłane drogą morską z Odessy.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział na posiedzeniu rządu, że zasilanie w całym kraju, przerwane w wyniku rosyjskich nalotów, zostało przywrócone, a nakazy ograniczające zużycie energii elektrycznej zostały anulowane.
"Harmonogram przymusowych ograniczeń dla użytkowników nie był już wczoraj stosowany. Jak dotąd nasz system energetyczny działa stabilnie” – powiedział Szmyhal, którego zacytowała rosyjska redakcja BBC.
Rosja wykorzystała już podczas wojny z Ukrainą około dwóch trzecich swojego arsenału precyzyjnych pocisków rakietowych; wystrzelono w powietrze równowartość 5,5-6,8 mld dolarów – poinformował PAP, który powołuje się na portal Ukraińska Prawda.
Zdaniem UP rosyjska armia użyła podczas wojny 776 pocisków krótkiego zasięgu typu Iskander, 228 rakiet manewrujących Kalibr oraz 231 pocisków Ch-101 i Ch-555.
Wartość jednego Iskandera to około 3 mln dolarów, Kalibra – 6,5 mln dolarów, Ch-101 – 13 mln dolarów, a Ch-555 – 7,5 mln dolarów.
W Zaporożu pod gruzami wieżowca, w który 9 października trafiła rosyjska rakieta, znaleziono już ciała 15 osób – poinformowała służba prasowa wojewódzkiego wydziału sytuacji nadzwyczajnych.
"W wyniku ataku rakietowego na obiekt cywilny w mieście zginęło 15 osób, 11 osób zostało rannych, a sześć kolejnych uważa się za zaginione" – czytamy w komunikacie instytucji, który przytacza portal Ukraińska Prawda.
Przypomnijmy, że w nocy 9 października Rosja zaatakowała Zaporoże, wystrzeliwując w miasto 12 rakiet. Pod ostrzałem znalazły się dziesiątki domów prywatnych, dwa bloki mieszkalne i infrastruktura cywilna miasta.
Według opozycyjnej "Naszej Niwy" mobilizacja odbywa się pod pretekstem sprawdzania gotowości bojowej białoruskiej armii. W międzyczasie na Białoruś przerzucani są rosyjscy żołnierze.
Pobór do wojska zbiega się z zapowiedziami Łukaszenki sprzed kilku dni o utworzeniu na Białorusi rosyjsko-białoruskiej grupy bojowej, która ma stacjonować przy granicy z Ukrainą.
Prezydent Wołodymyr Zełenski jest przekonany, że Ukraina zwróci flagę wszystkim miastom na wschodzie, południu i na Krymie.
"Konieczny jest również powrót wszystkich Ukraińców, którzy znajdują się w niewoli rosyjskiej lub zostali deportowani do Federacji Rosyjskiej" – powiedział Zełenski w przemówieniu z okazji obchodów Dnia Obrońców.
Ekshumowano 34 ciała ukraińskich wojskowych ze zbiorowego grobu w wyzwolonym Łymanie w obwodzie donieckim – poinformowała w piątek ukraińska policja.
Policja przekazała w komunikacie, że trwają prace ekshumacyjne ponad 120 cywilów. Ustalane są przyczyny śmierci każdej osoby – zaznaczono.
Policja do tej pory odkryła 35 miejsc pochówków na wyzwolonym terytorium. W ciągu doby otrzymano informacje o kolejnych czterech takich punktach.
Wojska rosyjskie ostrzelały dziś po południu przygraniczne obszary obwodu sumskiego z moździerzy, w pobliżu osady Budiwelne odnotowano cztery trafienia – donosi Ukrinform.
Według dowództwa nie było strat wśród personelu wojskowego i sprzętu. Nie otrzymano żadnych informacji o stratach wśród miejscowej ludności lub uszkodzeniu infrastruktury cywilnej.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow napisał na swoim kanale telegramowym o pożarze stacji elektroenergetycznej. Według Gładkowa stało się to "po ostrzale Biełgorodu".
W czwartek w składzie amunicji w obwodzie biełgorodzkim doszło do serii wybuchów, które władze rosyjskie powiązały z ostrzałem sił zbrojnych Ukrainy.
Mieszkańcy Biełgorodu piszą na Telegramie o przerwach w dostawie prądu, a także o eksplozjach i płomieniach nad elektrociepłownią.
Od rozpoczęcia wojny SpaceX dostarczył Ukrainie ok. 25 tys. terminali do odbioru internetu satelitarnego. Elon Musk twierdzi, że sprzęt oraz obsługa połączeń kosztowały jego firmę 80 milionów dolarów i do końca roku przekroczą 100 milionów.
Jednak najbogatszy człowiek na świecie ostrzegł, że jego firma nie może kontynuować finansowania istniejącego systemu w nieskończoność, i prosi, żeby Pentagon zaczął płacić za tę usługę.