W czwartek rano, dostarczone przez Iran, rosyjskie drony kamikadze zaatakowały wieś pod Kijowem. Zgromadzenie Ogólne ONZ w zdecydowanej większości przyjęło rezolucję potępiającą aneksję przez Rosję okupowanych przez nią regionów Ukrainy. Za rezolucją głosowało 143 krajów, 35 wstrzymało się od głosu. W czwartek po południu społeczność międzynarodowa ogłosiła kolejną ważną deklarację - Rada Europy przyjęła rezolucję, w której nazwała Rosję "reżimem terrorystycznym".
Pokaż od:
13 października 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

13 października 23:50

CNN: SZU będą próbowały posunąć się jak najdalej przed zimą

Siły Zbrojne Ukrainy będą próbowały posunąć się jak najdalej przed zimą, Rosja ma utrzymać pozycję - ocenił korespondenci CNN.

"Najbliższe tygodnie wojny będą kluczowe, a nad Ukrainą może zawisnąć groźba ponownego zaostrzenia konfliktu. Każda ze stron szuka okazji do uderzenia" - napisali analitycy.

Keir Giles, ekspert brytyjskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Chatham House (jego działalność została uznana przez Rosję za niepożądaną na jej terytorium), uważa, że ukraińskie siły zbrojne będą starały się posunąć jak najdalej przed nadejściem chłodów, natomiast armia rosyjska, której kończy się amunicja i inne materiały eksploatacyjne, będzie starała się utrzymać swoje pozycje.

13 października 23:40

Szef sztabu ukraińskiej armii Walerij Zaluzhniy mówił dziś o przewadze rosyjskiej artylerii

Sytuacja na froncie ukraińskim jest trudna, ale możliwa do kontrolowania - powiedział szef ukraińskiego sztabu SZU Walerij Zaluźnyj w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów USA generałem Markiem Milleyem.

"Przeciwnik ma przewagę w artylerii, dlatego kwestia zwiększenia możliwości ogniowych Sił Zbrojnych Ukrainy pozostaje aktualna" - napisał o treści rozmowy na Facebooku ukraiński głównodowodzący. - Ważna jest również kwestia stworzenia zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej - dodał.

13 października 23:30

Oblicza wojny. Emir Kataru szejk Tamim bin Hamad bin Khalifa Al Thani spóźnił się na spotkanie z Putinem. To nie pierwszy przypadek, kiedy przywódcy państw przyjeżdżają później niż prezydent Federacji Rosyjskiej. W kręgach dyplomatycznych takie zachowanie jest niedopuszczalne, gdyż świadczy o braku szacunku dla partnera.

13 października 23:20

Tymczasem minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział,, że rozmowy o wejściu Ukrainy do NATO już się rozpoczęły.

13 października 23:15

Węgry i Turcja odmówili przyznania członkostwa w NATO krajom skandynawskim. Przyjęcie wymaga jednogłośności członków Sojuszu. 

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin wezwał sojuszników do jak najszybszej ratyfikacji protokołów.

13 października 23:10

Nieznani sprawcy przemalowali czerwoną gwiazdę na pomniku ku czci Armii Czerwonej na poznańskiej Cytadeli. Gwiazda jest teraz żółtego koloru. To kolejna dewastacja tego obelisku. Zarząd Zieleni Miejskiej wydał ostatnio 6 tys. zł na jego czyszczenie.

13 października 23:05

Rosja może przygotowywać prowokacje z uszkodzeniem gazociągu Turkish Stream - ostrzega ukraiński MSZ.

13 października 23:00

Zełenski: "Mamy zdecydowaną reakcję PACE - jest to pierwsza organizacja międzynarodowa, która określiła istniejący w Rosji reżim jako terrorystyczny. Bardzo ważne jest to, że jest to sygnał polityczny. Jest to sygnał dla wszystkich państw członkowskich Rady Europy i wszystkich państw świata, że nie ma o czym rozmawiać z tą grupą terrorystyczną, która zawłaszczyła Rosję i rozpętała najgorszą od 80 lat wojnę w Europie.

Świat widzi, co się dzieje. Zna cenę farsy, którą Rosja wystawiła na okupowanym terytorium pod przykrywką pseudoreferendów. 143 państwa członkowskie ONZ poparły rezolucję, która broni podstawowych zasad Karty Narodów Zjednoczonych i potępia Rosję za zbrodniczą próbę aneksji naszego terytorium. To rekordowa liczba państw wspierających Ukrainę. Wierzę jednak, że będzie ich więcej. Nie odpoczywamy. Pokonaliśmy wroga. Przestrzegamy zasad bezpieczeństwa. Słuchamy alarmu przeciwlotniczego - szczególnie jutro. A my robimy wszystko, żeby wzmocnić Ukrainę!".

13 października 22:50

Rzadkie trofeum w rękach ukraińskich żołnierzy- 152-mm haubica 2A65 Msta-B i ciężarówka dopasowanych do niej pocisków.

13 października 22:40

Gubernator obwodu biełgorodskiego Wiaczesław Gładkow oficjalnie potwierdził, że rosyjski magazyn amunicji został wysadzony w powietrze. Według niego nie ma zabitych ani rannych.

13 października 22:30

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) ma trzy dni na wysłanie misji do Ołeniwki – oświadczył w czwartek szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. W Ołeniwce, na okupowanych terenach obwodu donieckiego, znajduje się obóz, w którym strona rosyjska przetrzymuje ukraińskich jeńców wojennych.

13 października 22:20

Oblicza wojny. Spadochroniarze, którzy wyzwolili region Charkowa, otrzymali nagrody. Generał pułkownik Aleksander Syrski wręczył odznaczenia obrońcom z 25. Brygady Siszesławskiej.

13 października 22:17

Siły przeciwlotnicze ostrzegają przed dronami-kamikadze Shahed wystrzelonymi właśnie z terytorium tymczasowo okupowanego Krymu.

"Pozostań w schronie aż do odwołania alarmu!" - piszą miejscowe władze.

13 października 22:10

Oblicza wojny. Żołnierze znaleźli rannego czworonoga w rejonie Chersonia. Psu udzielono niezbędnej pomocy. Teraz ulubieniec tej jednostki podróżuje z nimi na tylnym siedzeniu pickupa na misjach bojowych.

13 października 22:00

Polska zamierza uczestniczyć w przyszłotygodniowych ćwiczeniach nuklearnych NATO. A swą "wystarczającą współpracą" z USA i Wlk. Brytanią tłumaczy decyzję, by nie dołączać do europejskiej tarczy opartej na Niemczech.

13 października 21:45

Kolejni ukraińscy żołnierze wyzwoleni

"Kolejna wymiana jeńców, kolejna chwila radości i zrozumienia, że dziś dla wielu rodzin będzie jeden z najlepszych dni w życiu. Udało nam się wyzwolić z niewoli 20 osób. Oto 20 historii ukraińskich bohaterów" - napisał szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak. 

13 października 21:38

Niezwykła bitwa dronów. Dron DShV 79. brygady Ukrainy zwyciężył rosyjskiego drona.

13 października 21:30

NATO będzie uważnie monitorować nadchodzące ćwiczenia nuklearne Rosji, ale nie da się stłamsić - i nie zrezygnuje z poparcia dla Ukrainy - przez zawoalowane groźby nuklearne Moskwy, powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Nie damy się zastraszyć - powiedział dziennikarzom szef NATO po dwudniowym spotkaniu ministrów obrony Sojuszu. - Nuklearna retoryka Rosji jest niebezpieczna, lekkomyślna. Wiedzą oni, że jeśli użyją broni nuklearnej przeciwko Ukrainie, będzie to miało poważne konsekwencje".

13 października 21:20

Władze rosyjskiego regionu sąsiadującego z Ukrainą zapowiedziały, że przygotowują się do przyjęcia uchodźców z zaanektowanej przez Rosję części ukraińskiej prowincji Chersoń.

Większość obwodu chersońskiego została zajęta już w pierwszych dniach inwazji Rosji. Zajęły ją wojska z sąsiedniego Krymu. To jeden z czterech częściowo okupowanych ukraińskich regionów, które Rosja uznała za własne w zeszłym miesiącu. Od sierpnia jest jednak sceną dużych postępów sił ukraińskich.