To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Oblicza wojny. Rosyjski czołg najeżdża na minę.
Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział w gazecie "Evening Standard" w Londynie, że jego zdaniem Putin powinien był już w trakcie wojny z Ukrainą zdać sobie sprawę, że Rosja nie jest już mocarstwem.
Dziennikarz zapytał Wallace'a, jak zakończy się wojna i jak może wyglądać jej przegranie z mocarstwem, na co minister odpowiedział: "Cóż, to już nie jest mocarstwo, o czym on Putin właśnie się przekonał".
"Częściowo chodzi tu o to, że kiedy wierzysz we własny hype, wierzysz we własne parady, liczysz czołgi w paradach i myślisz, że jesteś niezwyciężony - a okazuje się, że nie jesteś" - kontynuował Wallace.
Według Wallace'a rosyjska armia przegrywa z Ukrainą z powodu podstawowych błędów w ocenie przeciwnika: "Na każdym nowym kroku nie doceniali Ukrainy i przeceniali Rosję."
Wallace, były oficer Gwardii Szkockiej, powiedział również, że ukraińscy żołnierze są obecnie lepiej wyszkoleni niż rosyjscy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wielu Ukraińców było szkolonych przez instruktorów z krajów sojuszniczych, podczas gdy najbardziej profesjonalne jednostki w armii rosyjskiej poniosły ciężkie straty i obecnie wysyłają na front zmobilizowanych mężczyzn.
Do niewoli trafiła pierwsza rosyjska kobieta żołnierz - Anna Babitskaya z Woroneża.
"Szeregowa Babytskaya Anna z Woroneża była w grupie szturmowej. Mówi, że jest medykiem, ale z jakiegoś powodu chłopaki jej nie wierzą. Ostatni wpis w zeszycie to "Idę do szpitala" - podali żołnierze SZU.
Obrońca praw człowieka Paweł Chikow poinformował, że na Ukrainie zginął pierwszy zmobilizowany w Rosji prawnik, Andriej Nikiforow z Petersburga.
Według Chikova prawnik został zmobilizowany 25 września i zginął pod Łysyczańskiem (obwód ługański, obecnie kontrolowany przez wojska rosyjskie).
"USA rozważa wprowadzenie zakazu na rosyjskie aluminium. Administracja Bidena rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu na import rosyjskiego aluminium, które nie było uwzględniane we wcześniejszych pakietach sankcji" - napisał Bloomberg.
"Społeczność międzynarodowa powinna zachęcać strony konfliktu na Ukrainie do jak najszybszego wznowienia negocjacji" - powiedział zastępca stałego przedstawiciela Chin przy ONZ na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Zaporoże obecnie.
"Podziękowania dla 143 państw członkowskich ONZ, które poparły rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ "Integralność terytorialna Ukrainy: Obrona zasad Karty Narodów Zjednoczonych". Żądanie jest jasne: rosyjskie decyzje o próbie aneksji muszą zostać cofnięte; Rosja musi wycofać swoje siły z całego terytorium Ukrainy" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Ukraiński odrzutowiec rozbił się koło Winnicy, pilot się katapultował - przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.
"Pilot wykonywał misję bojową polegającą na niszczeniu wrogich dronów "Shahed-136" nad obwodem winnickim - napisano w oświadczeniu. Tego dnia pilot zniszczył już pięć "Szahedów": trzy - na południu Ukrainy i dwa - nad Winnicą. Dzień wcześniej, podczas zmasowanego ataku rakietowego, zestrzelił dwie rosyjskie rakiety cruise.
W pewnym momencie z nieznanych przyczyn pilot zaczął tracić kontrolę nad maszyną. Mimo to zrobił wszystko, co możliwe, aby wyprowadzić samolot z Winnicy i. wówczas się katapultował. Trwa ustalanie przyczyn wypadku" - podano.
W środę 12 października Biały Dom opublikował nową strategię bezpieczeństwa narodowego USA odnoszącą się w szczególności do relacji z Federacją Rosyjską, która stała się państwem łączącym "autorytarne rządy z rewizjonistyczną polityką zagraniczną".
W szczególności amerykańska strategia bezpieczeństwa narodowego stwierdza, że w ciągu ostatniej dekady "rząd rosyjski zdecydował się na prowadzenie imperialistycznej polityki zagranicznej", której kulminacją była "pełnowymiarowa inwazja na Ukrainę w celu obalenia jej rządu i podporządkowania Rosji".
Podkreślono też, że rosyjski rząd pod wodzą prezydenta Putina łamie prawa człowieka w swoim kraju, tłumi opozycję i zamyka niezależne media. Doprowadziło to do stagnacji systemu politycznego w Rosji, który nie odpowiada na potrzeby swoich obywateli.
W dokumencie zaznaczono, że Stany Zjednoczone podjęły wysiłki w celu ograniczenia rywalizacji i określenia pragmatycznych obszarów współpracy, ale prezydent Putin je odrzucił. "Jest już jasne, że on się nie zmieni. Rosja stanowi obecnie bezpośrednie i stałe zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i stabilności. Nie chodzi tu o walkę między Zachodem a Rosją. Chodzi o podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych, której Rosja jest stroną, w szczególności o poszanowanie suwerenności, integralności terytorialnej i zakazu zagarniania terytorium w drodze wojny" – czytamy w dokumencie.
Denys Szmyhal wzywa świat do zadania bardziej dotkliwych ciosów rosyjskiej gospodarce.
– Należy zwiększyć naciski sankcyjne na Rosję. Z zadowoleniem przyjmuję ósmy pakiet unijnych sankcji, powinien on zadać dotkliwy cios gospodarce naszego wroga, ale to nie wystarczy, bo Rosja płaci niską cenę za swoje zbrodnie – podkreślił premier Ukrainy podczas spotkania MFW i Banku Światowego.
Szef węgierskiego MSZ przyleciał dziś do Moskwy. "Są dwa powody, dla których wylądowałem w Moskwie" – napisał Péter Szijjártó na Facebooku: "Przekazać, że chcemy natychmiastowego zawieszenia broni i rozmów pokojowych, oraz zabezpieczyć dostawy energii na Węgry nie tylko na najbliższą zimę, ale też na przyszłe lata" – dodał.
Od 5 września wojska ukraińskie wyzwoliły ponad 12,5 tys. km kw. okupowanych terytoriów.
10 tysięcy ukraińskich żołnierzy ukończyło dziś szkolenie wojskowe w Wielkiej Brytanii i wraca do kraju, by walczyć.
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję potępiającą próbę aneksji przez Rosję okupowanych terytoriów Ukrainy obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego.
– Za przyjęciem rezolucji głosowało 143 ze 193 państw członkowskich
– 35 wstrzymało się od głosu
– 5 głosowało przeciw
USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium, poinformowała agencja Bloomberg. Surowiec ten do tej pory nie był objęty restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhone'ów.
Powołując się na osoby znające szczegóły tych planów, agencja pisze, że Biały Dom bierze pod uwagę trzy opcje: kompletny zakaz importu rosyjskiego aluminium, wprowadzenie bardzo wysokich ceł lub objęcie sankcjami producenta tego metalu, firmy United Co. Rusal International PJSC.
Rosja jest drugim, po Chinach, spośród największych na świecie producentów aluminium, a USA rocznie sprowadzają stamtąd około 10 proc. całego swego importu tego metalu.
Kryzys energetyczny był w środę tematem obrad ministrów z 27 krajów UE w Pradze, którzy – czasem ciągnąc dyskusję w przeciwstawne strony – usiłowali wskazać Komisji Europejskiej, jakie nowe rozwiązania mają szanse na wymaganą większość w Radzie UE, a zatem powinny być zaproponowane w nowym pakiecie energetycznym planowanym na przyszły tydzień.
Łotwa, Estonia i Polska są na czele rankingu państw, których pomoc dla Ukrainy zmierzono jej stosunkiem do produktu krajowego brutto (PKB). Analizę przeprowadził Instytut Gospodarki Światowej (IFW) w Kilonii. Wynika z niej, że Łotwa w ramach współpracy bilateralnej z Ukrainą na pomoc Ukrainie przeznacza 0,92 proc. swojego PKB. W przypadku Estonii jest to 0,85 proc., a w przypadku Polski – 0,49 proc.
NATO opracowuje dziesięcioletni plan odbudowy ukraińskiego przemysłu obronnego. Na przyszły tydzień zaplanowano pierwsze spotkanie Sojuszu z Kijowem.