To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który we wtorek spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, zaznaczył, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
Kwestią najważniejszą, która czyni "dzisiejszą rozmowę bardzo ważną i nieodzowną" jest bezpieczeństwo nuklearne, zwłaszcza w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiedział Grossi.
Szef MAEA, który po spotkaniu z Putinem zamierza wrócić na Ukrainę, ocenił, że ochrona strefy wokół zaporoskiej siłowni jest "imperatywem absolutnym i pilnym". Prezydent Rosji powiedział podczas spotkania z Grossim, że strona rosyjska chętnie przedyskutuje sprawy związane z "sytuacją wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". Dodał, że Rosja jest otwarta na dialog.
Siły ukraińskie w ciągu dwóch dni strąciły dziewięć wystrzelonych przez rosyjskie wojsko irańskich dronów bojowych, wykorzystując do tego przekazane przez Polskę uzbrojenie - poinformował wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.
Przed rozpoczęciem meczu Szachtar Donieck - Real Madryt, dzięki kibicom, cały stadion Legii Warszawa był w barwach polsko-ukraińskich.
Szachtar swoje domowe mecze w tej edycji Ligi Mistrzów rozgrywa na warszawskim stadionie. Po napaści Rosji nie może gościć rywali w Ukrainie. Z Doniecka musiał wyprowadzić się dawno temu - w 2014 roku.
Dostarczymy Ukrainie pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS w bliskiej przyszłości - zadeklarował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie poprosił o wpisanie historycznego centrum Odessy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W przemówieniu, skierowanym we wtorek do Rady Wykonawczej organizacji, zaznaczył, że obecnie, w obliczu zagrożenia rosyjskimi atakami rakietowymi na terytorium Ukrainy, świat nie może odwracać wzroku od groźby zniszczenia dóbr kultury.
Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay podkreśliła, że "ta inicjatywa oznacza zaufanie do mechanizmów ochrony UNESCO" - podała organizacja w oświadczeniu.
Rosyjskie wojsko ostrzelało obwód zaporoski na południowym wschodzie Ukrainy, zabijając siedem osób - poinformował Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. Zaznaczył, że siedem osób zostało też rannych.
Tymoszenko przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły ostrzał z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i artylerii. Zaatakowano miasto Orichiw i miejscowość Stepnohirsk.
Węgierski premier Viktor Orbán wziął udział w wydarzeniu zorganizowanym przez magazyn "Cicero" i gazetę "Berliner Zeitung" w Berlinie. Orbán podkreślił, że debata międzynarodowa skoncentrowana jest na Putinie, podczas gdy on skupia się "na Europie i Węgrzech, a także na konsekwencjach, jakie niesie dla nas wojna".
Premier Węgier wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych, dodając, że choć Węgry robią wszystko, co w ich mocy, na rzecz pokoju, to nie będą pomagać Ukrainie kosztem Węgrów.
Zdaniem Orbána zawieszenie broni powinno być negocjowane przez Stany Zjednoczone i Rosję. Premier Węgier powiedział również, że prezydent USA Joe Biden posunął się zbyt daleko, nazywając Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym" i "masowym mordercą". Polityk podkreślił, że "nadzieją na pokój" jest były prezydent Donald Trump.
Francuski minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu poinformował podczas wystąpienia w parlamencie, że jego resort wzmocni "militarną obecność" w Europie Wschodniej w ramach sił NATO w związku ze "skalą brutalnych walk w Ukrainie" i "sytuacją na wschodniej flance" Sojuszu.
Podczas wczorajszej rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem przekazałem prośbę prezydenta Ukrainy dotyczącą zwołania nadzwyczajnego spotkania Rady Północnoatlantyckiej na poziomie głów państw i rządów - powiedział prezydent Andrzej Duda w Bratysławie.
Rosyjskie ataki na ukraińskich cywilów to bezprecedensowe naruszenie prawa międzynarodowego, to nie był pokaz siły, tylko słabości i cynizmu - powiedziała podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie prezydent Słowacji Zuzana Čaputová.
Niemcy przekazały Ukrainie pierwszy z czterech obiecanych systemów obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM - informuje portal tygodnika "Spiegel". Według niego do przekazania doszło we wtorek.
Niemiecki rząd wywiązuje się tym samym z obietnicy, którą kanclerz Olaf Scholz złożył już na początku czerwca w Bundestagu. W poniedziałek minister obrony Christine Lambrecht podtrzymała perspektywę wcześniejszego dostarczenia tej broni. Pierwotnie przekazanie miało nastąpić w listopadzie - podaje portal.
"Dziś odbyła się kolejna wymiana więźniów oraz przekazanie ciał poległych żołnierzy. Udało się uwolnić 32 ukraińskich żołnierzy. Wśród uwolnionych są oficerowie, sierżanci i żołnierze sił zbrojnych Ukrainy. Wszyscy byli w miejscach, gdzie toczyły się zaciekłe walki. Wiele tych osób uznano za zaginione" - przekazał szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.