Liczba ofiar sobotniego ataku na Zaporoże wzrosła do 14. Dzisiaj nad ranem Rosja zrzuciła pociski na najważniejsze miasta Ukrainy, które od dawna nie były celem ataku. Celowano w infrastrukturę cywilną. W wyniku porannych ataków rakietowych na Ukrainę zginęło 11 osób. Liczba rannych stale rośnie, na razie są to 64 osoby. Światowi przywódcy nazywają działania Rosji aktami barbarzyństwa.
Pokaż od:
10 października 23:48

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

10 października 23:37

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zaproponowała prezydentowi Zełenskiemu współpracę i nawiązanie stosunków politycznych i dyplomatycznych między emigracyjnym białoruskim gabinetem i Ukrainą - podaje białoruski portal Nasza Niwa.

- Panie Prezydencie Zełenski, w jednym ze swoich przemówień powiedział Pan: "Nie prosimy świata, aby walczył za nas, prosimy o pomoc". Białorusini też nie proszą o walkę za nich. Proponujemy Ukrainie i narodowi ukraińskiemu budowanie sojuszu z demokratyczną Białorusią. Wspólny gabinet przejściowy jest gotowy do współpracy z Ukrainą i nawiązania stosunków dyplomatycznych i politycznych. Jesteśmy gotowi do działania razem z Ukrainą - powiedziała Swiatłana Cichanouska.

10 października 23:10

Protest w Pradze.

10 października 23:07

Protesty przeciwko wojnie w europejskich stolicach

Protesty przeciwko rosyjskim atakom rakietowym odbyły się też w innych europejskich stolicach. Poza Warszawą protestowano w Wiedniu, gdzie zebrało się tysiąc osób. Kilkaset manifestowało w Pradze na Placu Wacława - podaje Europejska Prawda.

Agencja Ukrinform z kolei pisze o protestach w Paryżu.

10 października 22:36

Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abu Zabi Muhammad ibn Zajed an-Nahajan udaje się we wtorek do Moskwy, by zabiegać o dezeskalację i polityczne rozwiązanie konfliktu w Ukrainie – poinformował w poniedziałek resort spraw zagranicznych Emiratów. ZEA "zabiegają o pozytywne rezultaty, zredukowanie militarnej eskalacji i humanitarnych reperkusji oraz osiągnięcie politycznego rozwiązania konfliktu, aby zapewnić pokój i globalne bezpieczeństwo" – przekazało MSZ.

10 października 22:19

Biały Dom: Będziemy nadal wspierać Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden zobowiązał się do dalszego wspierania militarnego Ukrainy, w tym do zapewnienia zaawansowanych systemów obrony powietrznej – poinformował Biały Dom.

Wcześniej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał na Twitterze, że rozmawiał z Bidenem telefonicznie. "Obrona powietrzna jest obecnie priorytetem numer 1 w naszej współpracy obronnej" – napisał Zełenski.

10 października 21:59

"W Kijowie trwają prace porządkowe. Służby starają się uprzątnąć zniszczenia po rosyjskim ostrzale. Wprowadzono częściowe zaciemnienie, bo wszyscy spodziewają się tu kolejnych ataków. Jest prąd, woda i zasięg telefoniczny. Dawną stolicę Rusi Kijowskiej nie tak łatwo złamać" – napisał na Twitterze Mateusz Lachowski, korespondent Polsat News w Ukrainie.

10 października 21:48
10 października 21:32

Strony internetowe międzynarodowego lotniska Des Moines w Los Angeles (LAX) i międzynarodowego lotniska Chicago O'Hare nie działały w poniedziałek, 10 października, z powodu cyberataku.

10 października 21:20

Około 5,6 mln dol. zebrano w Ukrainie w siedem godzin po ogłoszeniu przez Serhija Prytulę i aktywistę obywatelskiego Serhija Sternenkę zbiórki pieniędzy na bezzałogowe statki powietrzne RAM II kamikadze. Jest to odpowiedź na rosyjskie ataki rakietowe.

10 października 21:05

Węgry i Serbia zbudują rurociąg do dostaw rosyjskiej ropy. Za jego pomocą Serbia będzie mogła otrzymywać rosyjską ropę przez Węgry, a nie przez Chorwację. Dostawy przez Chorwację zostały wstrzymane z powodu sankcji.

10 października 21:01
10 października 20:30

Trzy rosyjskie rakiety balistyczne, które w poniedziałek rano przeleciały nad terytorium Mołdawii, zostały wystrzelone z Krymu – podał w komunikacie resort obrony Rumunii.

Ministerstwo sprecyzowało, że rumuńskie siły obserwowały całość trajektorii pocisków rakietowych, które zostały wystrzelone pomiędzy godz. 8.05 a 9.09 czasu lokalnego.

Według zapisu radarów rumuńskich sił powietrznych rakiety balistyczne, które znalazły się nad terytorium Mołdawii, zostały wystrzelone z zachodniej części Półwyspu Krymskiego w kierunku ukraińskich regionów Odessy i Winnicy.

10 października 19:55

We wrześniu roczna inflacja na Ukrainie przyspieszyła do 24,6 proc.

10 października 19:51
10 października 19:25

"Wraz z naszymi sojusznikami i partnerami będziemy nadal obciążać Rosję kosztami za jej agresję, rozliczać Putina i Rosję z ich okrucieństw i zbrodni wojennych oraz zapewniać wsparcie niezbędne siłom ukraińskim do obrony ich kraju i wolności" - napisał Joe Biden.