Wojska ukraińskie wyzwoliły wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim i inne osady na północy obwodu, a także wieś Torske w obwodzie donieckim. Ukraińskie siły zbrojne są w stanie odzyskać terytoria okupowane przez Rosję - uważa sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W poniedziałek rano Rosjanie ostrzelali Zaporoże.
Pokaż od:
3 października 23:57

To już wszystko na dziś, zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

3 października 23:56

Resort obrony Ukrainy opublikował nagranie z wyzwolonej miejscowości Zołota Balka w obwodzie chersońskim. Nieoficjalne informacje o tym sukcesie ukraińskiej armii pojawiły się wczoraj wieczorem.

3 października 23:49

Latanie w Rosji jest skrajnie niebezpieczne. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) dała tamtejszej awiacji "czerwoną kartkę". Pilotom kazano bowiem oszczędzać deficytowe części maszyn, choćby hamulce i zawory. Eksperci ostrzegają przed katastrofami.

3 października 23:34

Do Turcji z bliskimi obrońców Mariupola pojechała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. "Ukraina będzie walczyć o powrót do domu każdego naszego człowieka" - napisała.

3 października 23:06

CNN: Ukraina da Stanom Zjednoczonym listę celów, które zamierza atakować amerykańskimi rakietami

W celu przezwyciężenia oporu administracji Joego Bidena przed dostarczeniem Ukrainie nowego pakietu systemów rakietowych dalekiego zasięgu ukraińskie władze deklarują, że USA będą mieć pełny i stały wgląd w listę celów, które zamierzają atakować – poinformowała w poniedziałek CNN, powołując się na źródła we władzach obu państw.

3 października 22:53

- Niemcy i Polska są ze sobą związane na zawsze - powiedziała Baerbock. - To, co mamy, to serdeczna przyjaźń między milionami ludzi, przyjaźń i partnerstwo, które jest silniejsze niż polityczne różnice zdań. Nad tą przyjaźnią trzeba pracować wciąż na nowo, niezależnie od tego, jak trudne może to być czasami - dodała.

3 października 22:35

Szefowa MSZ w Warszawie: Będziemy przy was, tak jak wy byliście przy nas

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock zapewniła Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią o wsparciu w obliczu wojny Rosji przeciwko Ukrainie. - Będziemy przy was, tak jak wy byliście przy nas, kiedy najbardziej was potrzebowaliśmy - powiedziała podczas obchodów Dnia Jedności Niemiec w ambasadzie Niemiec w Warszawie.

- Bezpieczeństwo Europy Wschodniej to bezpieczeństwo Niemiec. Możecie na tym polegać - dodała.

3 października 22:31

Rosja zarobiła co najmniej 530 mln dol. na sprzedaży zboża skradzionego z Ukrainy

3 października 22:11

Ukraińskie wojska są na dobrej drodze do tego, by osiągnąć swoje główne cele przed nadejściem zimy, w tym wypchnąć Rosjan za Dniepr w obwodzie chersońskim - powiedziała w poniedziałek Celeste Wallander, asystent sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.

3 października 21:52

Ci, którzy proponują Ukrainie zrezygnowanie ze swoich ludzi i ziemi – prawdopodobnie po to, by nie skrzywdzić posiniaczonego ego Putina lub by uratować Ukrainę przed cierpieniem – muszą przestać używać słowa "pokój" jako eufemizmu, by "pozwolić Rosjanom mordować i gwałcić tysiące niewinnych Ukraińców i zdobyć więcej ziemi" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

3 października 21:32

"Drogi Elonie Musku, gdy ktoś próbuje ukraść koła twojej tesli, nie czyni go to legalnym właścicielem samochodu ani kół. Nawet jeśli oni twierdzą, że głosowali za tym. Tylko mówię" - przekazał w mediach społecznościowych prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

3 października 21:12

Do wpisu Elona Muska odniósł się również prezydent Zełenski. "Którego Elona Muska lubisz bardziej?" - dopytywał na Twitterze, udostępniając ankietę z dwiema możliwościami: "tego, który wspiera Ukrainę", czy "tego, który wspiera Rosję".

3 października 20:50

Rosyjska porażka w Łymanie w północno-wschodniej Ukrainie i innych częściach obwodu charkowskiego w połączeniu z niepowodzeniem Kremla w przeprowadzeniu częściowej mobilizacji wojskowej skutecznie i uczciwie "zasadniczo zmieniają rosyjską przestrzeń informacyjną"

3 października 20:30

Dziś wszyscy się cieszą, że Ukraina odnosi sukcesy, że odbywa się kontrofensywa. Ale mało kto zastanawia się, jak straszną cenę trzeba za to płacić. Jak dużo to pogrzebów, ile ofiar - mówi Sławik Gawianiec, jeden z bohaterów filmu "Syndrom Hamleta".

3 października 20:16

Elon Musk proponuje oddanie Rosji Krymu i ponowne referenda

Miliarder Elon Musk zaproponował na Twitterze, aby w ramach negocjacji pokojowych pomiędzy Rosją a Ukrainą przeprowadzić "ponowne wybory w anektowanych regionach pod nadzorem ONZ", formalnie przekazać Półwysep Krymski Rosji, a Ukrainę pozostawić "neutralną".

Jego propozycja spotkała się z natychmiastowym sprzeciwem internautów i polityków. Odniósł się do niej m.in. doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak. "Istnieje lepszy plan pokojowy. Ukraina wyzwala swoje terytoria. W tym anektowany Krym. Rosja podlega demilitaryzacji i obowiązkowej denuklearyzacji, więc nie może już zagrażać innym. Przestępcy wojenni przechodzą przez trybunał międzynarodowy" - napisał.

Po fali oburzenia Elon Musk umieścił na swoim Twitterze kolejną propozycję i poprosił internautów o głosowanie: "Spróbujmy więc tego: wola mieszkańców Donbasu i Krymu powinna decydować o tym, czy są częścią Rosji, czy Ukrainy" - napisał.

3 października 19:48

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wyraziła zaniepokojenie groźbami Putina o użyciu bomby atomowej w wojnie w Ukrainie. "Traktujemy jego słowa bardzo poważnie, wszystko inne byłoby zaniedbaniem" - powiedziała Baerbock w poniedziałek gazecie "Neue Osnabrücker Zeitung".

3 października 19:31

Czeska kampania crowdfundingowa zebrała ponad 1,2 mln funtów na zakup zmodernizowanego czołgu dla ukraińskiej armii, aby pomóc jej w obronie przed rosyjską inwazją.

3 października 19:16

Rosyjska armia ostrzelała placówkę medyczną w obwodzie charkowskim, zabijając lekarza i raniąc pielęgniarkę - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. Budynek został praktycznie całkowicie zniszczony - przekazał.

Siły rosyjskie przeprowadziły ostrzał rakietowy placówki medycznej w rejonie kupiańskim. W ataku zginął lekarz, a pielęgniarka została ranna

3 października 19:01

Według nowego sondażu rekordowe 83 proc. Ukraińców chciałoby, aby ich kraj dołączył do sojuszu wojskowego NATO.

Sondaż opinii przeprowadzony przez Rating Group objął 2 tys. Ukraińców po ogłoszeniu przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Ukraina składa przyspieszony wniosek o członkostwo w NATO.

3 października 18:45

Rosjanie potwierdzają sukces Ukrainy w obwodzie chersońskim

Rosjanie potwierdzili, że siły ukraińskie przedarły się przez rosyjskie linie obrony w obwodzie chersońskim.