Siły Zbrojne Ukrainy odparły dziś siedem rosyjskich ataków - przekazał Sztab Generalny SZU. W sumie ponad 15 osiedli zostało dotkniętych najazdami wojsk Putina. Wieczorem poinformowano o tym, że wojska SZU wkroczyły do wsi Hreszczewka w obwodzie chersońskim. W mediach ukraińskich pojawiły się też informacje o utracie przez wojska Putina poważnych pozycji w obwodzie chersońskim. Według doniesień chodzi o dziesiątki kilometrów. Nie ma jednal potwierdzenia tych wiadomości ze Sztabu Generalnego. Wiadomo, że wojska wkroczyły do wsi Nowa Kachowka.
W Rosji zmobilizowanym mężczyznom firmy mikropożyczkowe proponują wzięcie pożyczki na zakup niedostępnego w armii sprzętu wojskowego.
Pokaż od:
2 października 22:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

2 października 22:55

Według nieoficjalnych doniesień po rosyjskim upadku na froncie chersońskim, około 25 000 rosyjskich żołnierzy jest uwięzionych na prawym brzegu Dniepru z częściowo zniszczonymi mostami przez rzekę i niezdolnymi do obsługi pojazdów wojskowych.

2 października 22:50

Archangielske i Myroliubiwka w obwodzie chersońskim również znalazły się pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy.

2 października 22:45

Rosjanie, wycofując się z Łymanu, pozostawili za sobą wiele dobrego sprzętu. Ten już w rękach ukraińskich.

2 października 22:42

Tuba propagandowa Kremla - kanał Rossija 1 - obszernie relacjonowała niewielki antyukraiński masz zorganizowany przez Grzegorza Brauna. Poseł Konfederacji mówił na nagraniu, które wyemitowano w rosyjskiej telewizji: "Stop ukrainizacji Polski".

2 października 22:35

Oblicza wojny. Zdobyty wcześniej rosyjski pojazd inżynierii bojowej „IMR-2” holuje rosyjski czołg T-90A. Oba pojazdy będą teraz służyć w SZU.

2 października 22:30

Już oficjalnie: Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły od okupantów wieś Torske w obwodzie donieckim i wzięły ją pod swoją kontrolę - poinformował przedstawiciel Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerepach.

2 października 22:25

Trwają ciężkie walki.

Linia Kreminna-Swatowe została przerwana. Siły Zbrojne Ukrainy zbliżają się do przejęcia kontroli nad Kreminną, autostradą P-66 i przeprawami przez rzekę Krasna.

Według doniesień Rosjanie uciekają z Kreminny w kierunku Rubiżnego i Siewierodoniecka.

2 października 22:20

Według nieoficjalnych doniesień wyzwolono miejscowość Zołota Bałka, a siły ukraińskie - o czym pisaliśmy wcześniej - doszły do wsi Dudczany. Jeśli to prawda, oznacza to, że SZU weszły w głąb rosyjskich pozycji na ponad 20 km. 

2 października 22:15

"Ostatnio gdzieś ktoś urządził pseudoreferendum, ale jak wraca ukraińska flaga, to nikt nie pamięta o rosyjskiej farsie z jakimiś papierami i jakimiś aneksjami.

Poza organami ścigania Ukrainy oczywiście, bo każdy, kto bierze udział w jakichkolwiek elementach agresji na nasze państwo, będzie za to odpowiadał.

I dziękuję wszystkim, którzy przybliżają te chwile zwycięstwa, którzy przywracają ukraińską flagę na należne jej miejsce na ukraińskiej ziemi. Jestem wdzięczny wszystkim: od generałów po szeregowych, od zawodowych wojskowych, wywiadowców i służb specjalnych - po wolontariuszy i wszystkich, którzy pomagają bronić naszego państwa". 

Z wieczornego przemówienia wideo prezydenta Ukrainy.

2 października 22:05
Każdego dnia otrzymuję dwa raporty od naszych wojskowych. W tym tygodniu największą część raportów stanowi lista osiedli uwolnionych od wroga w ramach naszej operacji obronnej

Wołodymyr Zełenski

2 października 22:00

Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej zatwierdził dokumenty dotyczące nielegalnej aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego Ukrainy, donosi rosyjska agencja propagandowa TASS.

Zgodnie z orzeczeniem, ukraińskie obwody doniecki i ługański zostały rzekomo "włączone do Federacji Rosyjskiej jako republiki" z rosyjskim językiem państwowym, podczas gdy obwody zaporoskie i chersońskie zostały zaanektowane jako "oddzielne podmioty pod obecnymi nazwami."

2 października 21:55

Putin nadal będzie przegrywał na polu walki - uważa były dyrektor CIA David Petraeus. W wywiadzie dla telewizji ABC powiedział: "Jedynym pytaniem jest, kiedy duże jednostki rosyjskie zaczną się poddawać. Nawet groźba Putina o użyciu taktycznej broni jądrowej przeciwko Ukrainie nie zmieni sytuacji" - dodał.

2 października 21:46
2 października 21:45

Kolejne doniesienia z frontu

2 października 21:35

Dmitrij Ozerkow, szef działu sztuki współczesnej, odmówił podpisania deklaracji o bezwarunkowym poparciu dla wojny i zrezygnował z pracy w Ermitażu. Zapowiedział też, że opuści Rosję.

Ozerkow napisał w mediach społecznościowych, że "odszedł, bo nie zamierza mieć nic wspólnego z dzisiejszą Rosją. Po tym jak Rosja wysłała swoje wojska do Ukrainy, dialog i szacunek przestały w Rosji cokolwiek znaczyć. Wiadomości zastąpiła propaganda, która nie informuje o tym, że rosyjskie siły zbrojne są oskarżane o liczne zbrodnie przeciwko ludności cywilnej".

2 października 21:25

Korweta "Hetman Ivan Mazepa" Marynarki Wojennej Ukrainy została zwodowana w Turcji.

Statek typu Ada będzie pierwszym tego typu okrętem dla Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych. Planuje się, że rozpocznie służbę w Marynarce Wojennej Ukrainy w 2024 roku.

2 października 21:15

Kolejna informacja o przełamaniu frontu. "Rosyjska linia załamała się na północy obwodu chersońskiego. Najeźdźcy cofają się, próbując utrzymać Dudczany. Nacierające oddziały ukraińskie gonią, by nie dać im czasu na okopanie się" - pisze obserwator wojenny Michael MacKay.

2 października 21:10

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan spotkał się w niedzielę w Stambule z głównym doradcą prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana Ibrahimem Kalinem i omówił "postępy w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO" - podał Biały Dom w oświadczeniu.

2 października 20:59

Senator USA: Rosja może uderzyć w lotniska w Polsce

Rosja może uderzyć na lotniska w Polsce, przez które dociera zachodnia pomoc militarna dla Ukrainy - powiedział amerykański senator Marco Rubio w rozmowie z CNN.