Rosja ponownie zaatakowała Odessę za pomocą dronów kamikadze, trafiony jeden z obiektów wojskowych. W obwodzie irkuckim jeden z poborowych ciężko ranił szefa komisji w wojskowym urzędzie rekrutacji. Prezydent Zełenski wezwał Rosjan do ucieczki przed mobilizacją lub poddania się przy pierwszej nadarzającej się okazji. Sekretarz Stanu Anthony Blinken powiedział, że USA opracowały plan działania na wypadek użycia przez Rosję broni jądrowej. Policja zatrzymała ponad stu protestujących na wiecach antymobilizacyjnych w Machaczkale, głównym mieście Dagestanu, republiki na Kaukazie wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.
Pokaż od:
26 września 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

26 września 23:50

"Dziś w Kancelarii Prezydenta miało miejsce ważne wydarzenie polityczne i dyplomatyczne. Ambasadorom 30 państw – naszych partnerów – przedstawiono projekt utworzenia specjalnego międzynarodowego trybunału dla ukarania Rosji za zbrodnię agresji na nasze państwo" – przekazał Wołodymyr Zełenski.

26 września 23:40

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła też wrogi pocisk nad Dniepropetrowskiem.

26 września 23:30

Rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone są gotowe przyjąć obywateli rosyjskich uciekających przed mobilizacją za granicę, ale otrzymają oni azyl polityczny na podstawie indywidualnych wniosków, a nie zbiorowych.

– Wyraźnie rozróżniamy działania rządu rosyjskiego, jego sił zbrojnych w Ukrainie a Rosjan, z których wielu otwarcie wypowiadało się przeciwko tej niesprawiedliwej wojnie. Widzieliśmy to w ciągu ostatnich kilku dni, a protesty w Rosji trwają do dziś – powiedziała Jean-Pierre.

26 września 23:20

Ogromna liczba nowo zmobilizowanych Rosjan kontaktuje się z infolinią "Chcę żyć". Według Głównego Zarządu Wywiadu Rosjan najbardziej interesuje procedura poddania się.
Poniżej jedna z takich rozmów.

26 września 23:18

Wyzwolono wieś Piski-Radkowski w obwodzie charkowskim – pochwaliły się SZU.

26 września 23:10

Region Odessy został zaatakowany dziś wieczorem przez rosyjskie drony, jednak ukraińskim siłom obrony powietrznej udało się zestrzelić wszystkie maszyny wroga – poinformowały SZU.

26 września 23:00

Politolożka Daniela Giannetti: Wsparcie Włoch dla Ukrainy już zostało osłabione.

26 września 22:50

To dzieci są najbardziej poszkodowaną grupą na wojnie.

26 września 22:40

Apple usunęło ze swojego sklepu z aplikacjami usługi rosyjskiego holdingu VK: VKontakte, asystenta głosowego Marusya, Music, Mail, Cloud, Messenger i mapy 2GIS.

26 września 22:38

Rosjanie zniszczyli lotnisko w Krzywym Rogu

Rosyjscy najeźdźcy wystrzelili rakietę X-59 na lotnisko w Krzywym Rogu. Infrastruktura lotniska jest zniszczona, jego dalsze wykorzystanie – niemożliwe – przekazał szef obwodowej administracji wojskowej Rezniczenko. Na całe szczęście nikt nie został ranny.

26 września 22:30

Pinzgauer Vector 718 uszkodzony przez odłamki pocisku 122-mm.

26 września 22:20

Walki w regionie Łymanu. Tak zmieniała się sytuacja na tamtym odcinku frontu w ostatnich 10 dniach.

26 września 22:10

Oblicza wojny. "Wybuchowe pozdrowienie dla okupantów od subskrybentów kanału Operacyjnych Sił Zbrojnych".

26 września 22:01
Obwód doniecki jest priorytetem nr 1 dla Ukrainy. Dlaczego? Ponieważ to priorytet nr 1 dla Rosji

– Wołodymyr Zełenski

26 września 21:50

Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki od początku wojny w Ukrainie śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "MSZ Serbii oświadczyło, iż nie uzna referendów o włączeniu nowych regionów do Rosji", "UE i USA nie rozumieją jeszcze, w co się wpakowały", a "ofiara w imię przysięgi wojskowej oczyszcza z grzechów".

26 września 21:43

Zełenski: "Pomimo oczywistego nonsensu wojny i utraty inicjatywy przez okupantów rosyjskie dowództwo wojskowe nadal prowadzi swoich obywateli na rzeź.  

Ciągłe próby rosyjskiej ofensywy na obwód doniecki prawdopodobnie przejdą do historii wojen jako przykład najbardziej cynicznego morderstwa własnych żołnierzy.

Kiedy to widzimy, po raz kolejny uświadamiamy sobie, że rosyjska mobilizacja to tylko próba zapewnienia dowódcom ciągłego przepływu mięsa armatniego. Nie ma innego znaczenia rosyjskiej mobilizacji.

Czują, że przegrywają, próbują po prostu zyskać czas, zapewnić aktywność na froncie, sprawić, by ktokolwiek zginął z pistoletem w ręce.

Niestety, społeczeństwo rosyjskie nie jest jeszcze świadome całego okrucieństwa rosyjskich władz wobec własnych ludzi. Musimy zrobić wszystko, aby każdy obywatel Rosji dowiedział się, że własne państwo pozbawia go najważniejszego – prawa do życia".

26 września 21:40

Mobilizacja w Rosji. Andrij Jusow, przedstawiciel Państwowej Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Ukrainy, powiedział, że nowo zmobilizowani Rosjanie dzwonią na gorącą linię Państwowej Służby Bezpieczeństwa i pytają, jak najszybciej poddać się wojskom ukraińskim na froncie – pisze "Ukraińska Prawda".

26 września 21:30

Mobilizacja w Rosji. Chasawjurt w Dagestanie, dzisiaj.

26 września 21:20

Kolejne filmy z Dagestanu, w którym przez cały dzień trwają protesty przeciwko mobilizacji.