Na okupowanych terenach w Ukrainie odbywają się pseudoreferenda, dotyczące przyłączenia ich do Rosji. NATO ogłosił, że ich nie uzna. W Rosji trwa "częściowa mobilizacja". Rosyjscy dziennikarze ujawnili, że z podpisanego przez Putina dekretu wynika, że władze zamierzają zmobilizować nie 300 tys., ale nawet milion obywateli. Młodzi mężczyźni uciekają masowo z Rosji.
Pokaż od:
23 września 23:37

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

23 września 22:52
23 września 22:38

- Jeśli Rosja posunie się dalej w anektowaniu Ukrainy, to USA i ich sojusznicy są przygotowani do nałożenia kolejnych ograniczeń ekonomicznych na Moskwę - ogłosiła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Rosjanie prowadzą pseudoreferenda w sprawie przyłączenia okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.  - Wiemy, że te referenda będą manipulowane - podkreśliła Jean-Pierre

Jak dodała rzeczniczka Białego Domu, "USA nie mają powodu, by zmieniać stopień gotowości swoich sił nuklearnych". Odniosła się w ten sposób do słów prezydenta Władimira Putina, który ostrzegł, że Rosja użyje "wszystkich niezbędnych środków" w wypadku zagrożenia państwa.

- Oczywiście traktujemy te groźby bardzo poważnie, ale obecnie nie widzimy żadnych powodów, by modyfikować nasze własne stanowisko dotyczące broni nuklearnej - zaznaczyła Jean-Pierre.

23 września 21:53

Na polecenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i w reakcji na wykorzystanie przez rosyjskie wojsko broni produkcji irańskiej na terytorium Ukrainy do MSZ w Kijowie wezwano chargé d'affaires Iranu.

"Stronę irańską poinformowano, że dostarczanie irańskiej broni Rosji w celu jej dalszego wykorzystania przez rosyjskie wojsko przeciwko ukraińskim cywilom i siłom obrony jest bezpośrednio sprzeczne z publicznie zadeklarowanym przez władze Iranu stanowiskiem neutralności, poszanowania dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - czytamy na stronie ukraińskiego MSZ.

W odpowiedzi strona ukraińska podjęła decyzję o pozbawieniu ambasadora Iranu w Ukrainie akredytacji i o "znacznym" zmniejszeniu liczby personelu dyplomatycznego ambasady irańskiej w Kijowie.

Zaznaczono, że dostarczanie Rosji broni wykorzystywanej do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie jest "nieprzyjacielskim aktem, który zadaje poważny cios stosunkom Ukrainy i Iranu".

Pilne 23 września 21:33

Ukraina wyrzuca ambasadora Iranu

Władze Ukrainy podjęły decyzję o pozbawieniu akredytacji ambasadora Iranu i zmniejszeniu irańskiego personelu dyplomatycznego w Kijowie w odpowiedzi na dostarczanie przez Iran broni dla Rosji - oświadczyło ukraińskie MSZ.

Wcześniej informowano, że ukraińskie myśliwce zestrzeliły wielozadaniowy bezzałogowy statek powietrzny produkcji irańskiej Mohajer-6.

23 września 20:48

Zakończono ekshumacje w Iziumie

"Ekshumacja ciał z miejsca masowego pochówku w Iziumie została zakończona. Prace trwały przez tydzień bez przerwy. Z pochówków wydobyto 447 ciał. 215 kobiet, 194 mężczyzn, 5 dzieci, 22 wojskowych. Oprócz tego znaleziono szczątki 11 osób, których płci na razie nie można określić" - poinformował komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko.

23 września 20:36

Po raz pierwszy w Ukrainie myśliwce przeciwlotnicze Dowództwa Lotniczego "Południe" Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły wielozadaniowy bezzałogowy statek powietrzny produkcji irańskiej Mohajer-6 - informuje Tpyxa News.

23 września 20:24

Podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó jako jedyny spośród ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej spotkał się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau zapytany przez TVN 24 o ten fakt podkreślił, że w sprawie agresji Rosji na Ukrainę "nasze stanowiska różnią się z Węgrami zasadniczo i to kładzie się czasem cieniem na innych wymiarach relacji". - Niemniej jednak pozostała ich część zasadniczo nie ulega zmianie - zaznaczył polski minister.

23 września 19:51

Tsakhiagiin Elbegdorj, były prezydent Mongolii, oskarżył Rosję o  wykorzystywanie mniejszości etnicznych jako mięsa armatniego. Zaznaczył, że żadna dyktatura nie trwa wiecznie.

23 września 19:09

W rozmowie poruszono też kwestię ostatniej decyzji Putina ws. częściowej mobilizacji, która ma objąć 300 tys. osób. - Myślę, że uda mu się wysłać taką liczbę ludzi, nasi partnerzy i służby wywiadowcze obserwowały, że potrzebne dokumenty były gotowe na długo przed tym ogłoszeniem - powiedział Zełenski. 

Zachęcił Rosjan do protestów przeciwko mobilizacji, argumentując, że mogące ich za to spotkać uwięzienie jest lepsze niż wysłanie na wojnę, na której będą musieli strzelać do Ukraińców, a oni do nich. Putin nie będzie w stanie aresztować wszystkich - zaznaczył.

23 września 19:07

Każdego dnia ginie ok. 50 ukraińskich żołnierzy, ale straty Rosjan są pięć razy większe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla francuskich mediów.

Dodał jednak, że to tylko minimalne szacunki, które nie obejmują ofiar cywilnych. Podkreślił, że ukraińskie władze konsekwentnie nie podają dokładnych danych o stratach swoich sił zbrojnych. Załenski zaznaczył, że był "zszokowany" brakiem wsparcia ze strony Izraela, od którego Ukraina nic nie otrzymała.

Prezydenta Ukrainy pytano m.in. o ostatnie groźby prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące użycia broni jądrowej. Nie wierzę, by świat pozwolił Putinowi na użycie broni atomowej - odpowiedział prezydent. Zaznaczył, że negocjacje z Rosją nie mogą się udać, a na Kreml działają jedynie argumenty siły. - Tylko siła może nam teraz pomóc - podkreślił Zełenski.

23 września 18:41

Rosjanie uciekają przed poborem. Kolejka na granicy rosyjsko-gruzińskiej osiągnęła 15 km, czas oczekiwania to blisko dwa dni.

23 września 18:30
23 września 18:13

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, którym mianował Ołeksija Makejewa nowym ambasadorem w Niemczech - podaje portal Ukrainska Prawda.

Makejew jest przedstawicielem MSZ Ukrainy do spraw polityki sankcyjnej i członkiem międzynarodowej grupy eksperckiej pod kierownictwem szefa biura (administracji) prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka i byłego ambasadora USA w Rosji Michaela McFaula. Pełni służbę w dyplomacji od 1996 roku, pracował m.in. w Berlinie i Bernie.

Dotychczasowy ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk, który zasłynął bardzo krytycznymi uwagami pod adresem rządu RFN po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, został zwolniony przez prezydenta Zełenskiego w lipcu. Melnyk był ambasadorem Ukrainy w Niemczech od 2014 roku.

23 września 17:59
23 września 17:42