Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził wyzwolone Izium i obiecał powrót Krymu i innych okupowanych terytoriów na Ukrainę. Dodal, że odzyskano już 8 tys. km kwadratowych terytorium zajmowanego przez Rosję. Po północy doszło do wypadku z udziałem samochodu prezydenta w Kijowie.
Pokaż od:
15 września 23:58

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

15 września 23:53

Zełenski: Żaden pocisk nie zbliży Rosji do jej celu

- Potrzebny jest postęp w dostarczaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej. Mamy już umowy z niektórymi krajami, nasi dyplomaci współpracują z innymi. Chcę podkreślić, że bez zapewnienia nam wystarczającej liczby wystarczająco skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej, które będą chronić ukraińskie niebo, Rosja nadal będzie bezkarna i prowokować nowe lokalne i globalne kryzysy. Dlatego ochrona Ukrainy przed rosyjskimi rakietami jest naprawdę podstawowym elementem globalnego bezpieczeństwa - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu.

- Ogólnie rzecz biorąc, wspieranie Ukrainy bronią, amunicją i finansami ma kluczowe znaczenie dla pokoju w Europie. Im lepsze mamy wsparcie, tym szybciej ta wojna się skończy. Rozmawiałem o tym z przedstawicielami czołowych think tanków Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i USA, którzy przybyli do Kijowa. Prawdziwa ochrona wolności i naszych wspólnych wartości wolnego świata jest teraz możliwa tylko dzięki zwycięstwu Ukrainy w tej wojnie - dodał.

- Państwo terrorystyczne użyło już przeciwko nam ponad 3800 różnych pocisków. Ale żaden pocisk nie zbliży Rosji do jej celu. Nie będzie ujarzmienia Ukrainy. A każdy pocisk przybliża Rosję do większej izolacji międzynarodowej, większej degradacji gospodarczej i jeszcze wyraźniejszego potępienia historycznego - podkreślił.

 
15 września 23:50

Według gubernatora obwodu zaporoskiego Ołeksandra Starucha Rosjanie uderzyli w pole w pobliżu Nowooleksandrywki, powodując pożar. Nie zgłoszono jeszcze żadnych ofiar.

15 września 23:35

W Izumie znaleziono 440 grobów

W wyzwolonym mieście Izium znaleziono masowe miejsce pochówku zawierające około 440 grobów, powiedział zastępca komendanta policji obwodu charkowskiego.

Poinformował, że ciała pochowane pojedynczo w prowizorycznym miejscu zostaną ekshumowane i zabrane do badań kryminalistycznych.

15 września 23:20

Jeśli poczucie winy i odpowiedzialności za II wojnę ma dziś Niemców do czegoś zobowiązywać, to przede wszystkim do jednoznacznego i pełnego zaangażowania się po stronie Ukrainy w walce z agresorem. I do poważnego i uczciwego podejścia do kwestii zadośćuczynienia strat narodom, które zapłaciły największą cenę za szaleństwa nazizmu - mówił Donald Tusk podczas gali nagrody M100 Media Awards w Poczdamie.

15 września 23:05

Wiceszef MSW Ukrainy Jewgenij Jenin powiedział w czwartek, że na wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej terenach obwodu charkowskiego identyfikowane są miejsca, w których wojskowi rosyjscy przetrzymywali i maltretowali Ukraińców i cudzoziemców.

15 września 22:51

Niemiecki rząd przeznaczy 12 mln euro na pomoc 8,5 tys. dla ukraińskich ocalałych z Holocaustu

Zostało to ogłoszone podczas wydarzenia w Berlinie poświęconego 70. rocznicy podpisania umowy reparacyjnej między Niemcami a Izraelem. Niemcy zapłaciły już ponad 90 mld euro.

15 września 22:05

Ursula von der Leyen: Chcę, żeby Putin stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym

Szefowa UE Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​chce, aby prezydent Rosji Władimir Putin stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze w sprawie zbrodni wojennych w Ukrainie.

- To, że Putin musi przegrać tę wojnę i musi stawić czoło swoim działaniom, jest dla mnie ważne – powiedziała w czwartek kanałowi Bild. - Popieramy zbieranie dowodów z myślą o ewentualnym postępowaniu przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym – dodała, odnosząc się do zarzutów o zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.

- To jest podstawa naszego międzynarodowego systemu prawnego, że karzemy te zbrodnie. I ostatecznie odpowiedzialny jest Putin - podkreśliła.

Zapytana, czy Putin zostanie kiedyś postawiony przed sądem, odpowiedziała: „Wierzę, że to możliwe”.

15 września 21:45

Kolejne dwie rosyjskie ciężarówki z zaopatrzeniem Ural zostały zniszczone w obwodzie charkowskim.

15 września 21:30

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że dostarczanie broni Ukrainie przez kraje jest moralnie uzasadnione, aby pomóc jej w obronie przed rosyjską agresją.

15 września 21:13

Niemcy dostarczą Ukrainie dodatkowe pojazdy opancerzone i systemy wystrzeliwania rakiet, ale nie dostarczą czołgów bojowych, o które od dawna prosił Kijów, poinformował w czwartek niemiecki minister obrony.

Niemcy dostarczą dwa systemy rakietowe Mars II, 200 pocisków i 50 opancerzonych transporterów wojsk „Dingo”, powiedziała Christine Lambrecht 

15 września 20:45

ONZ wzywa Rosję do "natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań przeciwko elektrowni atomowej w Zaporożu"

Rada Gubernatorów ONZ zajmująca się kontrolą nuklearną, która składa się z 35 państw, przyjęła w czwartek rezolucję wzywającą Rosję do zakończenia okupacji elektrowni atomowej w Zaporożu, donosi Reuters.

Jest to druga rezolucja w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę podjęta przez zarząd Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Obie rezolucje zostały zaproponowane przez Kanadę i Polskę w imieniu Ukrainy.

Tekst wzywa Rosję do „natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań przeciwko elektrowni atomowej w Zaporożu i wszelkim innym obiektom jądrowym w Ukrainie” i został przyjęty 26 głosami za, 2 przeciw i 7 wstrzymujących się.

Rosja i Chiny były krajami, które głosowały przeciwko, podczas gdy Egipt, RPA, Senegal, Burundi, Wietnam, Indie i Pakistan wstrzymały się od głosu.

15 września 20:30

Rosyjskie ludobójstwo w Ukrainie. Groby ukraińskich cywilów odkryto w Iziumie, który został wyzwolony spod rosyjskiej okupacji w zeszłym tygodniu.

15 września 20:15

Okazją do rozmowy w cztery oczy był szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział przewodniczącemu Xi Jinpingowi, że "wysoce docenia zrównoważone stanowisko Chin w kwestii Ukrainy".

15 września 20:00

USA nakładają nowe sankcje na Rosję

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na 22 Rosjan i dwa rosyjskie podmioty.

Wśród nich jest Maria Aleksiejewna Lwowa-Biełowa, rosyjska prezydencka komisarz ds. praw dziecka, która kierowała rosyjskimi staraniami o deportację tysięcy ukraińskich dzieci do Rosji i wymusiła adopcję ukraińskich dzieci przez rosyjskie rodziny.

Wśród organizacji objętych sankcjami znajduje się też Task Force Rusich, neonazistowska grupa paramilitarna, która uczestniczyła w walkach u boku wojsk rosyjskich w Ukrainie, chociaż głównym argumentem Kremla za inwazją na Ukrainę była „denazyfikacja” tego kraju.

15 września 19:45

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyjęła w czwartek przygotowany przez Polskę i Kanadę projekt rezolucji wzywający Rosję do zaprzestania okupacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - podała agencja Reuters, powołując się na dyplomatów.

Rada wzywa Rosję do "bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przeciwko niej, jak i każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie". Za rezolucją padło 26 głosów, przeciwne były dwa kraje: Rosja i Chiny.

15 września 19:30

Proces akcesyjny Ukrainy jest na dobrej drodze. Imponujące jest tempo, determinacja oraz dokładność - zapewniła w czwartek Ursula von der Leyen w Kijowie.

15 września 19:13

Siły rosyjskie przeprowadziły dziś 33 ataki rakietowe na cele wojskowe i cywilne w Ukrainie, uszkadzając infrastrukturę ponad 20 osiedli w obwodach dniepropetrowskim, chersońskim, zaporoskim, donieckim, charkowskim i mikołajowskim, poinformował w swoim codziennym podsumowaniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab uważa, że ​​siły rosyjskie koncentrują się na pełnym zajęciu obwodu donieckiego, utrzymywaniu zdobytych terytoriów i zakłócaniu działań wojsk ukraińskich na innych obszarach. „Na całym terytorium Ukrainy nadal istnieje zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi” – ostrzegał Sztab Generalny.

15 września 18:51

Podczas wizyty w Kijowie Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, zwróciła się do państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie wypełniły swoich zobowiązań dotyczących wysłania sprzętu do Ukrainy.

- Do wszystkich państw członkowskich: absolutnie niezbędne i konieczne jest wspieranie Ukrainy sprzętem wojskowym, którego potrzebuje do obrony. Udowodnili, że są w stanie to zrobić, jeśli są dobrze wyposażeni – powiedziała. - To jest ogólne zalecenie dla wszystkich państw członkowskich.