Trwa ukraińska kontrofensywa. Wojska ukraińskie odbiły okupowane przez Rosjan Kupiańsk, Izium i Łyman, podeszły również pod Lisiczańsk. Rosjanie uderzyli w sieć energetyczną w obwodzie charkowskim. W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło też do ostrzałów w Zaporożu.
Pokaż od:
12 września 23:40

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

12 września 23:04

Wiele z rosyjskich oddziałów, które wycofały się z obwodu charkowskiego w wyniku ukraińskiej ofensywy, powróciło za granicę, do Rosji – przekazał Pentagon. Jak dodano, odwrót wojsk rosyjskich był zdezorganizowany i wskazywał na duże problemy z morale i dowodzeniem.

W pobliżu Charkowa – oceniamy – siły rosyjskie w większości oddały zdobyty teren Ukraińcom i wycofały się na północ i wschód. Wiele z tych sił przekroczyło granicę – podkreślono podczas briefingu dla prasy.

Wyjaśniono, że problemy z logistyką, morale i dowodzeniem przyczyniły się do porażki Rosjan na tym obszarze, podobnie jak błędne założenia dotyczące siły swoich wojsk. Przekazano, że na "dezorganizację" dowodzenia wskazuje także duża ilość sprzętu pozostawionego przez Rosjan.

12 września 22:39

Ukraińcy byli w stanie wykorzystać amerykańskie dane wywiadu do zidentyfikowania kluczowych rosyjskich celów. Zaczęli planować kontrofensywę, która pozwoliła im w ostatnich dniach osiągnąć znaczące sukcesy na północnym wschodzie – poinformował „New York Times”.

12 września 21:58

"Poparcie UE będzie kontynuowane i nie osłabnie, nasza strategia działa – pomagać Ukrainie, dawać odpór, naciskać na Rosję sankcjami i wspierać partnerów na świecie" – napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po rozmowie z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą.

12 września 21:19
12 września 21:10

Ukraina prosi USA o pociski o zasięgu 300 km – podaje "Wall Street Journal".

12 września 20:14

Rozminowania wymaga około 160 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy – podaje Ukrinform, powołując się na portal rządowy.

Wiceminister obrony ukraińskiego rządu Wiaczesław Szapowałow poinformował o tym na posiedzeniu Państwowej Komisji ds. Bezpieczeństwa Technologicznego i Ekologicznego oraz Sytuacji Nadzwyczajnych.

– Według stanu na 12 września, od początku agresji na pełną skalę, zneutralizowano ponad 253 tys. urządzeń wybuchowych, oczyszczono 1761 km linii kolejowych, 2920 km dróg, sprawdzono 70 tys. hektarów terenów – powiedział wiceminister obrony i dodał, że planowane jest zwiększenie liczby jednostek rozminowujących.

Szapowałow zaznaczył, że Federacja Rosyjska używa zarówno przestarzałej amunicji, jak i nowych środków rażenia. Znaczna liczba improwizowanych środków bojowych i pułapek znajduje się na terytoriach okupowanych.

12 września 19:26
12 września 18:59

"Wróg nadal skupia wysiłki na ustanowieniu kontroli nad obwodem donieckim, utrzymaniu tymczasowo okupowanych terytoriów i zakłócaniu marszu naszych wojsk" - przekazał rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksander Stupun.

Zaznaczył, że Rosja przeprowadza rekonesans powietrzny, kontynuuje ostrzał na pozycje ukraińskich jednostek, próbuje podjąć działania w celu odzyskania utraconej pozycji, przenosząc swoje wojska.

"Nadal pozostaje zagrożenie lotnicze i uderzeń rakietowych na terenie całej Ukrainy. Rosyjscy okupanci kontynuują taktykę terroru i zastraszania cywilów Ukrainy" - informuje rzecznik.

12 września 18:21
12 września 18:09

Ciała czterech cywilów, noszące ślady tortur, znaleziono w wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji wsi Zaliznyczne w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - powiadomiło biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

12 września 17:57

Wywiad i kontrwywiad zajmują się tworzeniem czarnych scenariuszy. Chodzi o potencjalne zagrożenia dla naszego kraju. To, co znalazło się w wywiadzie gen. Pytla, wskazuje na tworzenie takiego czarnego scenariusza, który przedstawia skalę zagrożeń ze strony Rosji. W zdecydowanej większości zgadzam się z tym, co powiedział - mówi "Wyborczej" były szef WSI gen. Marek Dukaczewski.

12 września 17:48

Ukraina otrzymała 18 miliardów dolarów pomocy międzynarodowej

Ukraina otrzymała ponad 18 miliardów dolarów pomocy od międzynarodowych partnerów - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo finansów.

Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę ukraińskie ministerstwo finansów aktywnie pracuje nad pozyskiwaniem międzynarodowych funduszy, które mają pomóc przezwyciężyć skutki wojny. Łączna kwota finansowania pozyskanego od 24 lutego wynosi około 18 miliardów dolarów

- czytamy na stronie resortu.

12 września 17:35

Biały Dom jeszcze raz powtórzył gotowość Stanów Zjednoczonych do wspierania Ukrainy w obliczu trwającej właśnie ukraińskiej kontrofensywy.

- Pozwolimy Ukrainie samej opisywać swoje operacje, ale jest jasne, że siły ukraińskie walczą ciężko, by odzyskać swoje terytorium - mówiła w poniedziałek sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.

12 września 17:29
12 września 17:14

Nad lotniskiem na okupowanym Krymie rozbił się rosyjski samolot SU-25.

12 września 17:12

Niemcy skorzystają z izraelskiej pomocy, by wzmocnić swoje siły obrony powietrznej - zapowiedział w poniedziałek w Berlinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

- Izrael odegra rolę w budowaniu nowych sił obronnych Niemiec, głównie w dziedzinie obrony powietrznej - powiedział premier Izraela Yair Lapid po spotkaniu z Scholzem.

Według Scholza opracowany przez Izrael system rakietowy Arrow 3 to "bardzo efektywna oferta".

12 września 17:12

Mamy 201. dzień wojny. Wojska ukraińskie w ciągu ostatnich dni odbiły ponad 3 tys. km kw. A dziś do tego kolejne ok. 500 km kw. w południowym obwodzie chersońskim - donosi agencja AFP. Zobacz na mapie, co się dzieje w Ukrainie.