Ukraina żąda od Rosji minimum 300 mld euro z tytułu odszkodowań za szkody wojenne. Ukraiński Sztab Generalny twierdzi, że podczas trzydniowej kontrofensywy w obwodzie charkowskim Ukraińcy przesunęli się o 50 kilometrów. Prezydent Zełenski mówi, że odbili już 30 miejscowości
Pokaż od:
9 września 23:59

Kończymy relację na dziś. Dziękujemy i do zobaczenia jutro. 

9 września 23:58

Na koniec dnia Stephen King: 

9 września 23:22

Prezydent Ukrainy: Zawsze pomożemy naszym polskim braciom

W opublikowanym wieczorem nagraniu, prezydent Ukrainy odniósł się także do spotkania z polskim premierem. - Polska zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w sferze energetycznej, w tym poprzez eksport energii. Oczywiście zapewnimy to polskim braciom, którzy pomagają nam od pierwszego dnia. Zawsze pomożemy - powiedział Zełenski. 

Mówił też o sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy. - Wiadomo, że na polsko-ukraińskiej granicy są pewne trudności, są kolejki. Rozmawiałem o tym dzisiaj z polskim premierem. Mamy zgodę co do tego, jak rozwiązać tę kwestię" - oświadczył. 

9 września 23:04

- Następuje kompletny upadek i katastrofa, wojska rosyjskie są zmiatane jak tsunami - mówił o sytuacji na froncie w regionie charkowskim doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz. Dodał, że ukraińska armia przejęła dużo broni i sprzętu, pojmała wielu więźniów. 

9 września 22:37

Osiem osób zostało rannych w rosyjskim ostrzale miejscowości Wełyka Pysariwka w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. Pociski trafiły w szpital, szkołę, przedszkole oraz dwa domy prywatne.

9 września 21:42

Zełenski poprosił blogerów, by nie spieszyli się z informowaniem o sukcesach na froncie i nie publikowali szczegółów operacji obronnej, zanim nie zostaną oficjalnie ogłoszone. - Nie komplikujcie zadań naszej armii - mówił prezydent. 

9 września 21:27

Zełenski: Nasza armia przejęła kontrolę w ponad 30 osadach w obwodzie charkowskim

- Siły zbrojne wyzwoliły i przejęły kontrolę nad ponad 30 miejscowościami w obwodzie charkowskim. W części wsi trwa sprawdzanie i zabezpieczenie terenu, stopniowo przejmujemy kontrolę nad kolejnymi osadami - powiedział prezydent Ukrainy w swoim tradycyjnym podsumowaniu dnia. 

9 września 20:54

Kyiv Post podaje, że według wstępnych doniesień wojska ukraińskie wkroczyły do miasta Izium. 

9 września 20:16

USA: nie ma zakłóceń w rosyjskim eksporcie żywności i nawozów

Skargi Moskwy na to, że jej dostawy są utrudnione przez sankcje, to dezinformacja - podaje Reuters, cytując wysokiego rangą urzędnika amerykańskiej administracji. Rosyjski eksport żywności i nawozów jest „identyczny, a może nawet wyższy, w stosunku do wzorców z 2012 roku”. - Nie widzimy żadnych zakłóceń w zdolności Rosji do wysyłania żywności na rynek. Nawóz wciąż trafia na rynki w takim samym tempie jak zawsze - powiedział James O'Brien, szef biura koordynacji sankcji amerykańskiego Departamentu Stanu. 

9 września 20:10

 "W związku ze znacznymi stratami i brakiem chęci do walki znacząco pogarsza się moralno-psychiczny stan w okupacyjnych jednostkach i rośnie liczba dezerterów" - podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według ukraińskiej armii na tymczasowo zajętym terytorium obwodu chersońskiego na południu kraju siły przeciwnika wykorzystały śmigłowce i broń, by "poszukiwać uciekinierów i przywrócić ich na pozycje bojowe".

9 września 19:56

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z Halukiem Bayraktarem, prezesem tureckiej firmy Baykar. Jak podaje Interfax-Ukraina, panowie rozmawiali o dalszej współpracy Ukrainy z turecką firmą, która ma wzmocnić zdolności obronne ukraińskiej armii. Omówili również szczegóły budowy fabryki bezzałogowców w Ukrainie. 

Zełenski przyznał Bayraktarowi Order Zasługi I stopnia.

9 września 19:45

Rosyjski 237. pułk przestał istnieć z powodu śmierci lub licznych obrażeń żołnierzy. Część osób, które przeżyły, jest w bardzo ciężkim stanie - podał Sztab Generalny ukraińskiej armii.  

9 września 19:29

Reprezentacja Bośni i Hercegowiny zagra towarzyski mecz z Rosją. Tamtejsza Federacja Piłki Nożnej ogłosiła, że jej piłkarze pojadą 19 listopada do Petersburga. 

Jak zareagują na to FIFA i UEFA? Obie organizacje wykluczyły Rosję z rozgrywek po jej napaści na Ukrainę. 

9 września 18:58

5 mld euro pożyczki z UE dla Ukrainy

- Ministrowie finansów Unii Europejskiej poparli wypłacenie 5 mld euro pożyczki dla Ukrainy - poinformował czeski minister finansów Zbyněk Stanjura. Środki mają pomóc w utrzymaniu szkół, szpitali i innych operacji państwowych podczas wojny z Rosją. Pożyczka, która ma być zabezpieczona gwarancjami państw członkowskich, jest częścią pakietu o łącznej wartości 9 mld euro ogłoszonego w maju. Pierwszy miliard euro został w całości wypłacony na początku sierpnia.

9 września 18:45

Reuters cytuje szefa prorosyjskiej administracji z obwodu charkowskiego: - Postęp Ukrainy w regionie był „bardzo gwałtowny i szybki”, a siły ukraińskie odbiły wiele osiedli. Witalij Ganczew tłumaczył w audycji na żywo słowa rosyjskiego propagandysty Władimira Sołowjowa, że "wróg jest opóźniany, jak to jest możliwe". 

9 września 18:30

Ostrzał Charkowa: 14 osób rannych, w tym troje dzieci

- Dzieci - trzy-, jedenasto- i piętnastoletnie - trafiły do szpitala, nie ma zagrożenia dla ich życia - poinformował na Telegramie Oleg Sinegubow, szef charkowskiej administracji. - Cztery dorosłe osoby odniosły lekkie obrażenia i nie wymagały hospitalizacji. Stan pozostałych ofiar jest stabilny - napisał. 

9 września 18:15

Od początku wojny w Ukrainie zginęło co najmniej 383 dzieci

Ukraińska Prokuratura Generalna opublikowała uaktualnione statystyki rosyjskich zbrodni. Tylko w ubiegłym tygodniu dopisano do tej listy 1774 przypadków. W sumie w Ukrainie zginęło co najmniej 383 dzieci.