Rzecznik prezydenta Rosji zapowiada, że ewentualne negocjacje z Ukrainą nie naruszą rosyjskich interesów. Już drugi dzień z rzędu Rosjanie blokują transport pomocy humanitarnej dla Enerhodaru. Inspektorzy misji MAEA pozostają w zaporoskiej elektrowni jądrowej w tym mieście. Wcześniej siły rosyjskie usunęły stamtąd sprzęt wojskowy. W nocy z soboty na niedzielę Rosjanie ostrzalali Charków, obwód doniecki oraz Mikołajów. W tym ostatnim pociski trafiły m.in. w szpitale i szkoły.
Pokaż od:
4 września 21:12

16 domów spłonęło w miejscowości Dergacze

Rosjanie uderzyli w miasto Dergacze w obwodzie charkowskim – informuje The Kyiv Independent. Burmistrz liczącego 17 tys. mieszkańców miasta Wiaczesław Zadorenko powiedział, że rosyjska armia ostrzeliwała okolicę od trzech dni. W Dergaczach spłonęło 16 domów. W sobotę z kolei zaatakowano sąsiadujące z Dergaczami Bezruki.

4 września 19:21

Rosja oddała w ukraińskie ręce ok. 100 przetrzymywanych cywilów

Rosjanie przekazali Ukrainie ok. 600 osób, które do tej pory przebywały w rosyjskiej niewoli. Chodzi o blisko 100 cywilów, reszta to personel wojskowy – podaje The Kyiv Independent.

4 września 19:09

Miedwiediew: "Niemcy zachowują się jak wróg Rosji"

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew skomentował słowa kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który stwierdził - w nawiązaniu do zakręcenia rosyjskiego kurka z gazem dla Niemiec - że Rosja nie jest godnym zaufania dostawcą źródeł energii.

W odpowiedzi Miedwiediew napisał na Telegramie, że to Niemcy "są nieprzyjaznym krajem". Jego zdaniem, nakładając sankcje na Rosję i dostarczając broń do Ukrainy, Niemcy "zachowują się jak wróg Rosji" i wypowiedziały jej wojnę hybrydową.

Od 2020 roku Miedwiediew jest wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

4 września 18:54

Ambasador USA w Moskwie opuścił Rosję

Stany Zjednoczone poinformowały w niedzielę, że ambasador USA w Moskwie John Sullivan opuścił już Rosję. Sullivan piastował to stanowisko od 2019 roku. Jego obowiązki - aż do powołania nowego ambasadora - przejmie tymczasowo Elizabeth Roode.

4 września 18:20

Niedzielne ataki Rosjan na Ukrainę

Sztab Generalny Ukrainy: w niedzielę Rosja przeprowadziła 15 nalotów bombowych i wystrzeliła 14 pocisków rakietowych. W wyniku ataków ucierpiały budynki cywilne w takich miastach jak: Charków, Mikołajów, Wozneseńsk, Oczaków i Suchyj Stawok.

4 września 17:54

Rzecznik prezydenta Rosji o negocjacjach z Ukrainą

"Każda konfrontacja kończy się odprężeniem, każda kryzysowa sytuacja kończy się przy stole negocjacyjnym. Tak też będzie tym razem. To zdarzy się raczej później niż wcześniej, ale się zdarzy" – powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy prezydenta Władimira Putina, rosyjskiej telewizji Rossija 1. Pieskow dodał, że rozmowy nie będą się toczyć na warunkach postawionych przez Rosjan, ale w taki sposób, że rosyjskie interesy nie ucierpią.

4 września 17:10

Straty Rosjan w Ukrainie

Jak podał w niedzielę ukraiński resort obrony, od początku inwazji Rosji na Ukrainę, czyli od 24 lutego do 4 września br., Rosjanie stracili 49,5 tys. żołnierzy, ponad 2 tys. czołgów i blisko 4,5 tys. pojazdów opancerzonych. Siły ukraińskie zestrzeliły także 864 drony nieprzyjaciela.

4 września 16:55

Premier Estonii wzywa do całkowitej izolacji Rosji

Estońska premier Kaja Kallas apelowała w niedzielę, aby świat trzymał Rosję w całkowitej izolacji aż do momentu wyzwolenia wszystkich ukraińskich terytoriów spod rosyjskiej okupacji. 

"Od początku wojny namawiam do ograniczenia dochodów Rosji ze sprzedaży źródeł energii, ponieważ dzięki temu Kreml wspiera swój przemysł militarny" - mówiła Kallas podczas wizyty w Berlinie, gdzie odebrała nagrodę przyznaną jej przez Fundację Hayeka, którą uhonorowano także Ingridę Šimonytė, premier Litwy, oraz Artursa Krišjānisa Kariņša, premiera Łotwy. 

4 września 16:38

Rosjanie przekształcają szkoły w Melitopolu w obiekty wojskowe

- Rosjanie przekształcili pięć szkół w okupowanym przez siebie Melitopolu w bazy wojskowe - poinformował w niedzielę burmistrz tego miasta Iwan Fedorow. Jak podaje The Kyiv Independent, Fedorow dodał, że pozostałe placówki oświatowe są strzeżone przez wojskowych wyposażonych w wykrywacze metalu.

18.07.2022, flaga rosyjska powiewająca w okupowanym Melitopolu.
18.07.2022, flaga rosyjska powiewająca w okupowanym Melitopolu. STRINGER/AFP/East News

4 września 16:18

Prawdopodobna przyszła premierka Włoch o Rosji

Giorgia Meloni, liderka nacjonalistycznego ugrupowania Bracia Włosi, która po wyborach 25 września br. najprawdopodobniej stanie na czele nowego włoskiego rządu jako pierwsza włoska premierka, ostrzegła w niedzielę przed zagrożeniem, jakie dla Zachodu stanowi agresja Rosji na Ukrainę. Meloni powiedziała podczas konferencji prasowej, że inwazja jest wierzchołkiem góry lodowej.

Zdaniem Meloni upadek Ukrainy i Zachodu byłby zwycięstwem nie tyle Władimira Putina, ile Chin Xi Jinpinga, które uzyskałyby tym samym wpływ na Europę. "Musimy więc stoczyć tę bitwę" - stwierdziła Meloni, która w przeszłości sympatyzowała z prezydentem Rosji.

Jeśli partia Meloni wygra wrześniowe wybory, z całą pewnością do koalicji wejdą dwa ugrupowania, z którymi Bracia Włosi są w sojuszu: Forza Italia Silvio Berlusconiego i Liga Matteo Salviniego. Obie partie mają bliskie związki z Rosją, choć w ostatnim czasie starają się dystansować od działań Władimira Putina w Ukrainie.

Od lewej: Silvio Berlusconi, Giorgia Meloni i Matteo Salvini na wiecu w Rzymie, 19 października 2019 r.
Od lewej: Silvio Berlusconi, Giorgia Meloni i Matteo Salvini na wiecu w Rzymie, 19 października 2019 r. Fot. Andrew Medichini / AP Photo

4 września 15:44

Pomoc humanitarna dla Enerhodaru zablokowana

Jak poinformował burmistrz Enerhodaru Dmytro Orłow, Rosjanie zablokowali dostawę pomocy humanitarnej dla miasta. Już drugi dzień z rzędu ciężarówki usiłujące dostarczyć mieszkańcom i mieszkankom Enerhodaru m.in. pieluchy, środki higieniczne i żywność są zawracane przez siły rosyjskie.

Rosjanie mają uzasadniać swoją decyzję, twierdząc, że miasto "niczego nie potrzebuje, a mieszkańcy mają wszystko, a nawet więcej". Zawrócony transport miał także zawierać ponad 1 tys. m kw. specjalnej tkaniny, służącej do zabezpieczania okien, które ucierpiały podczas bombardowań.

4 września 15:34

Ocieplenie stosunków? Premier Ukrainy spotkał się z prezydentem Niemiec

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zakończył wizytę u prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera - tym samym było to pierwsze od wielu miesięcy spotkanie polityków tych krajów na tak wysokim szczeblu.

W jego trakcie Szmyhal zaapelował do Niemiec o dodatkową pomoc dla jego kraju - kolejne dostawy broni. Jak podsumował na Twitterze, podczas spotkania omawiane były także takie kwestie jak kolejne sankcje wobec Rosji. Szmyhal podziękował także Niemcom za "solidarność z Ukrainą i wsparcie".

4 września 14:59

Kijów: Rosja wystrzeliła już na Ukrainę 3,5 tysiąca pocisków

Federacja Rosyjska wystrzeliła na Ukrainę co najmniej 3,5 tysiąca pocisków od początku inwazji wojskowej na pełną skalę - powiedział minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Rusłan Strilets.

- Wybuchom rakiet towarzyszą emisje do atmosfery, zanieczyszczenie gleby i wody oraz śmierć flory i fauny. Około 200 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium naszego kraju wymaga rozminowania. Przez dziesięciolecia będziemy odczuwać konsekwencje rosyjskiego ostrzału dla ekologii Ukrainy - powiedział Strilets cytowany przez ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej.

4 września 14:55
4 września 14:45

Ukraina: Rosjanie zalali kopalnie w Ługańsku, a górników wywieziono na front

Odbudowa zalanych kopalni Ługańska i dawnych przedsiębiorstw przemysłowych jest niemożliwa - twierdzi szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj.

"Rosjanie zalali kopalnie Ługańska, a górników wywieziono na front. Po zwycięstwie nie będziemy w stanie w pełni odbudować przemysłu węglowego regionu" - napisał Hajdaj na Telegramie.

Gubernator dodał, że w tej chwili w obwodzie ługańskim walki trwają na terenie rafinerii łysyczańskiej oraz w okolicach miasta Bachmut.

4 września 14:35

Kolejne 12 statków ze zbożem opuściło porty Ukrainy

Kolejne 12 statków z produktami zbożowymi opuściło porty Ukrainy - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony Turcji.

"Wysyłka zboża w ukraińskich portach jest kontynuowana pod kontrolą wspólnego centrum koordynacyjnego w Stambule. Dzisiejszego ranka z ukraińskich portów wypłynęło kolejnych 12 statków załadowanych zbożem” - czytamy w komunikacie tureckiego resortu obrony, który przywołuje agencja Interfax-Ukraina

4 września 14:23

Pierwsze potwierdzone zwycięstwo Ukrainy w kontrofensywie na południu

- W pierwszym potwierdzonym zwycięstwie w ofensywie siły ukraińskie mają pełną kontrolę nad wioską Wysokopilja, położoną na północnym krańcu obwodu chersońskiego - twierdzi Thomas van Linge.

4 września 13:58

Morawiecki: Wracamy do współpracy z Węgrami Viktora Orbana

Mimo że Węgry wyłamują się europejskiego frontu potępiającego Rosję za agresję na Ukrainę, a premier Viktor Orban był właśnie w Moskwie na pogrzebie Michaiła Gorbaczowa jako jedyny przywódca zachodni, Mateusz Morawiecki ogłasza powrót do współpracy polsko-węgierskiej.

- Zamierzam podjąć próbę wypracowania formuły, w której jasno nazywając rozbieżności, szanując wrażliwość ukraińskich przyjaciół, będziemy mogli powrócić zarówno do współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jak i do wspólnych działań z Węgrami w tych obszarach, w których łączą nas wartości i interesy. Wierzę w wypracowanie takiej płaszczyzny porozumienia. Także Polacy są dzisiaj chyba na to bardziej gotowi niż w marcu czy kwietniu - mówi Morawiecki tygodnikowi "Sieci".

4 września 13:50

Krajobraz po ostrzale Mikołajowa