Zespół inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej skontrolował Zaporoską Elektrownię Atomową. Zapowiedziano, że to nie jest koniec ich działań i ustanowiono stały nadzór zagranicznych inspektorów. Wcześniej siły rosyjskie usunęły stamtąd sprzęt wojskowy. Gazprom poinformował w piątek wieczorem o całkowitym zatrzymaniu tłoczenia gazu rurociągiem Nord Stream 1. Jak przyczynę podano wyciek. KE oświadczyła, że Rosja kłamie w tej sprawie. Ministrowie finansów Grupy G7 zgodzili się w piątek na nałożenie limitu cenowego na rosyjską ropę.
Pokaż od:
3 września 22:55

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.

3 września 22:24

Tysiące Rosjan przybyło dzisiaj do centrum Moskwy, by pożegnać się z Gorbim, jak pieszczotliwie nazywano Michaiła Gorbaczowa. Przedstawiciele władz nie zadali sobie tego trudu.

3 września 22:14

Most na tamie w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim zawalił się po serii ataków sił zbrojnych Ukrainy, a most kolejowy został poważnie uszkodzony.

3 września 21:58

"Rosja chce zniszczyć normalne życie każdego Europejczyka – we wszystkich krajach naszego kontynentu. Chce osłabić i zastraszyć całą Europę, każde państwo. Tam, gdzie Rosja nie może tego zrobić za pomocą broni konwencjonalnej, robi to za pomocą broni energetycznej. Próbuje atakować biedą i politycznym chaosem tam, gdzie nie może jeszcze atakować rakietami. (...)

Tej zimy Rosja przygotowuje się do decydującego ataku energetycznego na wszystkich Europejczyków. A kluczowymi odpowiedziami na to powinny być dwie rzeczy: po pierwsze nasza jedność – jedność w ochronie przed państwem terrorystycznym. Po drugie: zwiększenie presji na Rosję – obejmuje to zaostrzenie sankcji na wszystkich szczeblach i ograniczenie rosyjskich dochodów z ropy i gazu" - mówi Wołodymyr Zełenski w kolejnym komunikacie wideo.

 
3 września 21:46

Zniszczony budynek w okupowanym Chersoniu, w którym zakwaterowani byli rosyjscy najemnicy i oficerowie.

3 września 21:31

- Dzisiaj nasze Siły Powietrzne pokazały dobry wynik – zestrzeliły pociski Kalibr, śmigłowiec szturmowy okupantów i drony. Dziękuję wszystkim naszym obrońcom i obrońcom nieba z Dowództwa Powietrznego Wschód. Dobra robota, dziś i zawsze. W ten sposób ratowane są ukraińskie życia. Zrobimy wszystko, aby Ukraina mogła w pełni obronić swoje niebo przed rosyjskimi rakietami i samolotami. To jedna z fundamentalnych kwestii dla naszego kraju - mówi w komunikacie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

3 września 21:17

Kim trzeba być, żeby nie okazać solidarności i kim trzeba być, żeby wstrzymywać jeszcze środki, które powinny do Polski przypłynąć - mówił minister edukacji Przemysław Czarnek w sobotę, 3 września w częstochowskiej Akademii Polonijnej.

3 września 20:43

Ponad 50 eksplozji było słyszanych w sobotę we wsi Mychajłyczna Słoboda w obwodzie czernihowskim. To skutek zmasowanego ataku rosyjskiej artylerii - informuje gubernator obwodu Wiaczesław Chaus.

3 września 20:36

Putin (na papierze) zwiększa swoją armię o 135 tys. żołnierzy. Ale to fikcja. Dziś ma pod bronią mniej niż 700 tys. wojskowych, a w prowadzącej wojnę Rosji deficyt rekrutów, czyli mięsa armatniego, jest krytyczny.

3 września 20:25

Osiedle Sałtiwka w Charkowie będące od początku inwazji pod nieustannym ostrzałem Rosjan.

3 września 20:14

Elektrownia w Zaporożu znów nie ma zasilania

Elektrownia atomowa w Zaporożu po raz kolejny straciła połączenie z siecią zasilającą - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA). 

Połączenie zasilające, które przestało dziś działać, było ostatnim z czterech dostarczających prąd elektrowni - po utraceniu funkcjonalności przez trzy poprzednie.

3 września 20:08

Gazprom przywrócił dostawy gazu przez Nord Stream 1 - informuje agencja Reuters.

3 września 19:51

We Wrocławiu mieszkają Rosjanie, którzy otwarcie sprzeciwiają się wojnie. Z zakrwawionymi transparentami stanęli pod konsulatem Niemiec. - Dalej handlują z Putinem, który wykorzystuje te pieniądze dla wojny i morderstw - mówią.

3 września 19:13

Rosyjska ambasada dopytuje się o miejsce przebywania Siergieja i Julii Skripalów.

Siergiej Skripal to rosyjski oficer wywiadu wojskowego, który działał jako podwójny agent brytyjskich służb. Został aresztowany przez FSB, po czym w 2010 roku wymieniony na rosyjskich agentów aresztowanych w USA. Osiedlił się w Wielkiej Brytanii, gdzie został - wraz z córką - otruty. Oboje przeżyli próbę zamachu i zostali osiedleni w innym miejscu.

3 września 18:15

Ramzan Kadyrow ogłosił rezygnację? "Myślę, że nadszedł mój czas, zanim mnie wyrzucą"

"Zdałem sobie sprawę, że bardzo długo sprawuję swoje stanowisko. Najdłużej spośród przywódców podmiotów Federacji Rosyjskiej. Kieruję republiką od 15 lat. Myślę, że nadszedł mój czas, zanim mnie wyrzucą" - powiedział czeczeński lider w nieoczekiwanym komunikacie wideo.

W podpisie do filmu dodał, że zasługuje na "długie i nieskończone wakacje".

Nie jest jasne, czy Kadyrow ogłosił jedynie przerwę w sprawowaniu urzędu lidera Czeczenii, czy też ostateczną rezygnację.

3 września 17:55

Rosyjskie władze wykorzystują milczenie Ukrainy jako okazję do siania dezinformacji na temat starć na południu kraju.

3 września 16:36

70. tys. protestujących w Pradze przeciw cenom gazu i polityce rządu w kwestii NATO i UE

Nawet 70 tys. ludzi, według danych policji, protestowało w Pradze przeciw polityce czeskiego rządu wobec rosnących cen energii, a także przeciw Unii Europejskiej i NATO.

"Celem naszej demonstracji jest żądanie zmian, głównie w rozwiązaniu kwestii cen energii, zwłaszcza energii elektrycznej i gazu, które tej jesieni zniszczą naszą gospodarkę" - powiedział jeden z organizatorów wydarzenia Jiri Havel portalowi iDNES.cz.

Organizatorami demonstracji są politycy wywodzący się z niszowych, antysystemowych ugrupowań - zarówno ze skrajnej prawicy, jak i lewicy. Jednym z głównych komunikatów protestu było wezwanie do neutralności geopolitycznej Czech i prowadzenia autonomicznej polityki gospodarczej wobec Rosji.

3 września 15:46

W ostatniej chwili Gazprom odwołał ponowne uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 1 do Niemiec. Według koncernu wykryto usterki, których rzekomo nie da się usunąć z powodu sankcji.

3 września 15:31

Kolumna ok. 80 rosyjskich pojazdów bojowych wjechała dziś rano do centrum Mariupola. 

3 września 15:19

Tylko w ostatnich trzech dniach dwa drony bojowe Bayraktar TB2 zniszczyły w trakcie ofensywy chersońskiej osiem czołgów T-72 - powiedział dowódca ukraińskich sił zbrojnych generał Walerij Załużny.