To już wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie relacji i zapraszamy jutro na strony "Gazety Wyborczej".
Rosyjski komisarz wojskowy Siemion Pegow został zatrzymany w Moskwie.
W Buczy pochowano 15 cywilów, którzy zginęli z rąk rosyjskich najeźdźców. Wśród pochowanych udało się zidentyfikować tylko dwie osoby.
"Pójście na wojnę w imię Boga jest bluźnierstwem" – powiedział arcybiskup Monachium Reinhard Marx, krytykując stanowisko rosyjskiego Kościoła prawosławnego. Zwierzchnictwo Kościoła prawosławnego, „wspierając wojnę z Ukrainą, działa na rzecz śmierci”, a "wiara chrześcijańska nie powinna być wykorzystywana do legitymizacji wojny" – dodał arcybiskup.
Markus Ederer, ambasador Unii Europejskiej w Rosji, odszedł ze stanowiska.
Aktywne działania wojenne w Ukrainie zakończą się za 7-9 tygodni – uważa przedstawiciel estońskiego wywiadu Margo Grosberg.
Naród ukraiński pokazał Rosjanom "pazury i zęby". Pokazaliśmy całemu światu, że jesteśmy gotowi nie tylko się bronić, ale też zadawać bardzo bolesne ciosy
Żołnierz Gwardii Narodowej Ukrainy Witalij Markiw
Zmarły kilka dni temu były prezydent Rosji Michaił Gorbaczow, uwielbiany przez Zachód sowiecki przywódca, który żył wystarczająco długo, by zobaczyć, jak wszystkie reformy, których był orędownikiem w swojej ojczyźnie, zostały zniweczone, zostanie pochowany w sobotę bez honorów państwowych i obecności obecnego władcy Kremla – przekazały rosyjskie media.
Rosja używa energii jako narzędzia do wywierania presji na Europę – ocenił Biały Dom zapytany o opóźniony przez Rosję powrót gazociągu Nord Stream 1.
"To niestety nie jest zaskakujące, że Rosja nadal używa energii jako broni przeciwko europejskim konsumentom" – przekazał Agencji Reuter rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w e-mailu. Rosja uchyliła sobotni termin wznowienia przepływu gazu przez Nord Stream 1, pogłębiając problemy Europy z zapewnieniem paliwa na nadchodzącą zimę.
Oblicza wojny: Mała Sasza Filipczuk, która cudem przeżyła ostrzał w Buczy, otrzymała nową, bioniczną protezę ręki. Teraz uczy się nią posługiwać.
Grupa starszych ludzi z obwodu chersońskiego uciekła ze strefy okupacyjnej – donosi serwis UkraineNow
Ludzie szli kilka kilometrów, brodzili m.in. rzeką Ingulec, zanim dotarli do najbliższej osady kontrolowanej przez Ukrainę. "Mężczyźni i kobiety mówili, że całe życie tu mieszkali, więc znali wszystkie przejścia. Według nich we wsi nadal pozostaje do stu cywilów, głównie najstarsi ludzie. Nie chcieli opuścić swoich domów i gospodarstw" – przekazała policja obwodowa. Ewakuowane osoby dotarły już w bezpieczne miejsce i otrzymały tymczasowe schronienie.
W najbliższej przyszłości należy się spodziewać wzmożonych walk na kierunkach donieckim i zaporoskim – powiedział doradca szefa gabinetu prezydenta Aleksiej Arestowicz.
"Putin nakazał zająć obwód doniecki do 15 września. Oznacza to, że ci "Gavriks" stają się coraz bardziej aktywni. W ciągu następnego dnia lub dwóch, a może dwóch tygodni, będą wzmożone walki na głównych kierunkach" – powiedział Arestowicz.
Ambasador Niemiec o uzależnieniu od rosyjskiego gazu: Polska nas ostrzegała, zignorowaliśmy to. Odwrót od rosyjskich nośników energii będzie bolał, ale to się stanie.
Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger był gościem "Faktów po Faktach". "Poleganie na gazie rosyjskim niewątpliwie jest błędem" – powiedział. Zwrócił uwagę, że Polska ostrzegała Niemcy w tej kwestii. – Myśmy zignorowali to ostrzeżenie – przyznał. Mówił także, że "odwrót od rosyjskich nośników energii zajmie sporo czasu, będzie bolało, ale to się stanie".
Kontrofensywa sił zbrojnych Ukrainy w obwodzie chersońskim może trwać kilka miesięcy – ocenia Serhij Zgurets, ukraiński specjalista ds. obronności.
Pentagon rozpoczął kompleksowy nacisk na przyspieszenie sprzedaży amerykańskiej broni zagranicznym sojusznikom, aby lepiej konkurować z Chinami i uzupełnić arsenały zaprzyjaźnionych narodów, które przekazały sprzęt wojskowy Ukrainie – poinformował w piątek dziennik "Wall Street Journal".
Pentagon w zeszłym miesiącu stworzył grupę zadaniową, która ma zbadać długotrwałą nieefektywność sprzedaży przez USA broni do zagranicznych krajów – podaje gazeta. Zespół będzie szukał sposobów usprawnienia części programu przez Departament Obrony – przekazał WSJ, powołując się na wysokiego rangą urzędnika obrony. Celem grupy zadaniowej jest szybsze udostępnienie partnerom i sojusznikom pożądanych amerykańskich dronów, działek, helikopterów, czołgów i innej broni (Reuter)
Podsumowanie misji MAEA w Zaporożu
1. Misja MAEA odnotowała konsekwencje ataków na elektrownię jądrową Zaporoże, zauważając, że doprowadziły one do „naruszenia integralności fizycznej” obiektów elektrowni.
2. Pomimo ostrzału ZNPP działa i jest w „stosunkowo dobrym stanie”. Stacja jest kontrolowana przez rosyjskie siły okupacyjne.
3. Agencja postanowiła zorganizować stałą obecność w ZNPP. Tym razem będzie dwóch reprezentantów. Pozostaną aż do "ustabilizowania sytuacji".
4. Personel obecny na stacji nie zbliżył się do misji. Inspektorzy chcieli z nim porozmawiać, ale im nie pozwolono.
5. Pracownicy ukraińscy nadal pracują z rosyjskimi. "To nie jest idealne, to napięta sytuacja" – oceniono.
Kolejny sprzęt rosyjski zniszczony przez SZU.
"Wyciek oleju silnikowego, o którym Gazprom mówi, że został znaleziony na ostatniej działającej turbinie w tłoczni Portowaja, nie stanowi technicznego powodu do wstrzymania pracy" – poinformował w piątek Siemens Energy.
"Takie nieszczelności nie mają normalnie wpływu na pracę turbiny i mogą być uszczelnione na miejscu. Jest to rutynowa procedura w ramach prac konserwacyjnych" – podała spółka. Wcześniej Gazprom zapowiedział, że rurociąg Nord Stream 1, który jest wypełniany przez Portowaja, pozostanie na razie zamknięty ze względu na wyciek. Miał ruszyć o godz. 1 rano 3 września.
"Wybuch magazynu okupantów w mieście Tokmak".
Siły zbrojne Ukrainy w akcji. Płonie rosyjski sprzęt wojskowy.