Delegacja ekspertów MAEA wyjechała już z Kijowa, aby odwiedzić zajęte przez wojska rosyjskie terytorium elektrowni atomowej Zaporoże. W tym samym czasie Rosjane ostrzelali siedzibę Rady Miasta w Enerhodarze. USA oficjalnie potwierdziły, że Iran przekazał drony Rosji.
Pokaż od:
31 sierpnia 23:56

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

31 sierpnia 23:52

Siły ukraińskie nadal atakują rosyjskie pozycje strategiczne w obwodzie chersońskim podczas nowej, trwającej na południu kontrofensywy, która może odwrócić losy wojny.

31 sierpnia 23:40

Ukraina musi wygrać wojnę rozpętaną przez Rosję, a Europa musi jak najszybciej w tym aktywnie pomóc – powiedział polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas konferencji Forum 2000 w Pradze.

– Ukraińcy wygrają tę wojnę, robią to. To niezwykłe dzieło, które na co dzień pokazuje walkę o wolność, niezależność, suwerenność i sprawiedliwą godność człowieka. I podążają tą ścieżką z wielką determinacją i heroizmem. Ale żeby jak najszybciej wygrać tę wojnę, trzeba im jak najwięcej pomóc – powiedział szef polskiego MSZ.

W szczególności chodzi o pomoc na frontach wojskowych, dyplomatycznych i gospodarczych. – Czas bierności minął i uważam to za motto naszego myślenia i działania. Musimy wspierać Ukrainę jak najbardziej i jak najszybciej. Martwi mnie też w UE to, że są kraje, które starają się robić jak najmniej i jak najpóźniej. Nadchodzi więc moment pożegnania się z biernością – podkreślił.

31 sierpnia 23:20

Umowa zbożowa podpisana przez Ukrainę, Federację Rosyjską, Turcję i ONZ w Stambule 22 lipca pozwoliła statkom handlowym i towarowym bez przeszkód opuścić ukraińskie porty i dostarczyć produkty rolne do różnych części świata. W ciągu 29 dni od wejścia w życie umów z Ukrainy wyeksportowano ponad 1,3 mln ton żywności. Informację tę podał rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.

Według niego od momentu otwarcia „korytarza zbożowego” z ukraińskich portów wypłynęło ponad 60 statków, które dostarczyły produkty rolne (tony pszenicy, kukurydzy, oleju) do 18 krajów, w szczególności do portów w: Libii, Hiszpanii, Rumunii, we Włoszech, w Izraelu, Niemczech, Egipcie i Turcji.

Tymczasem ministerstwo infrastruktury poinformowało, że do końca września Ukraina może wyeksportować drogą morską ok. 3 mln ton zbóż. Ogółem przepustowość trzech obecnie działających portów wynosi ok. 5 mln ton.

31 sierpnia 23:00

Prezydent Zełenski: To upokarzające dla Europy, gdy jest postrzegana jako butik lub restauracja

– Odbyłem spotkanie w kwaterze głównej naczelnego wodza. Obecni byli wszyscy właściwi przywódcy. Myślę, że jest oczywiste, jakie kwestie rozważaliśmy – sytuację na linii frontu, jej rozwój. Nie będę teraz zdradzał szczegółów. Powiem tylko jedno: w imieniu naszego wywiadu pragnę podziękować wszystkim naszym ludziom, którzy mocno wspierają nas na południu kraju oraz na Krymie. Oficerowie wywiadu są wdzięczni za przekazane informacje. I wykorzystają je do maksimum. Niech wrogowie nie zapomną, na czyim półwyspie się znajdują. To tymczasowy pobyt – powiedział prezydent Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

– Walki w Donbasie są nadal bardzo ciężkie. Nasi faceci trzymają się mocno. Dziękuję każdemu wojownikowi za wytrzymałość! – podkreślił.

Skomentował też decyzję UE dotyczącą zniesienia ulg wizowych dla Rosjan. – Myślę, że to upokarzające dla Europy, gdy jest postrzegana jako jeden wielki butik lub restauracja. Europa to przede wszystkim terytorium wartości, a nie prymitywnej konsumpcji. A kiedy obywatele państwa, które chce zniszczyć europejskie wartości, wykorzystują Europę dla rozrywki lub zakupów dla swoich kochanek, podczas gdy sami pracują na wojnę lub po prostu przeczekują upadek Rosji, to jest to sprzeczne z systemem, dla którego Europa jest zjednoczona – mówił.

– Jestem wdzięczny tym Europejczykom, którzy rozumieją, że w czasie wojny obowiązkiem każdego normalnego człowieka jest walka o pokonanie agresora, o zakończenie okupacji, o opuszczenie przez rosyjskie wojsko ziemi ukraińskiej – dodał.

 
31 sierpnia 22:35

Rosyjskie niezależne media: Rosja prawdopodobnie stanie w obliczu poważnego niedoboru broni do końca 2022 roku.

Według The Insider Rosja ma już niewiele pocisków kierowanych, a pocisków artyleryjskich i pojazdów opancerzonych wystarczy jej do końca 2022 roku, jeśli utrzyma się dotychczasowa intensywność wojny.

31 sierpnia 22:20

To klęska Franciszka, Stolicy Apostolskiej i Kościoła. Czy ten gest nie był czymś w rodzaju zerwania dotychczasowych stosunków. Czy nuncjuszowi nie powiedziano: niech papież jednak nie przyjeżdża do Ukrainy, bo wywoła więcej niezadowolenia? Jacek Pałasiński o Franciszku nazywanym "papieżem Putina".

31 sierpnia 22:05

Ukraińska wicepremier ds. terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk zaapelowała w środę do osób ewakuowanych z niebezpiecznych regionów, by nie wracały do domów co najmniej do wiosny, nawet jeśli zostanie rozwiązany problem ogrzewania.

31 sierpnia 21:50

W lesie w obwodzie charkowskim najeźdźcy wykopali doły do przetrzymywania ludzi – informuje Ukrinform.

31 sierpnia 21:35

Ławrow zasugerował Mołdawianom, że ich kraj jest następny na liście do inwazji. Obiecał „zrobić wszystko, aby chronić rosyjskojęzyczną ludność Mołdawii i Naddniestrza”.

31 sierpnia 21:20

Baerbock: Opinia publiczna nie zmusi Niemiec do zniesienia sankcji

Przemawiając na konferencji Forum 2000 w Pradze, niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zapewniła Ukrainę, że Berlin nie zniesie sankcji, nawet jeśli protesty przeciwko rosnącym cenom energii się zaostrzą.

31 sierpnia 21:05

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) będzie stać w kolejce, czekając, by rosyjskie siły wpuściły ją do okupowanego Energodaru – poinformował w środę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Delegacja zmierza do okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

31 sierpnia 20:50

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy donosi, że dwie anonimowe osoby są oskarżone o przygotowanie zamachu stanu w 2019 roku we współpracy z powiązanym z Kremlem oligarchą Medwedczukiem i ówczesnym rosyjskim doradcą prezydenckim Surkowem.

31 sierpnia 20:35

W Częstochowie trwają warsztaty dla instruktorów Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Zajęcia i ćwiczenia prowadzone są na obiektach Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej.

31 sierpnia 20:20

Charków został uderzony rakietami S-300. O co najmniej dwóch ostrzałach budynków administracyjnych poinformował podczas telewizyjnego przemówienia Wołodymyr Tymoszenko, szef policji w Charkowie.

S-300, system obrony powietrznej z czasów sowieckich, jest coraz częściej wykorzystywany przez Rosję jako bardzo niedokładna broń do uderzania w cele lądowe, co może wskazywać na niedobór pocisków rakietowych Kremla.

31 sierpnia 20:05

Oczekuje się, że administracja Bidena wkrótce ogłosi dodatkową pomoc dla bezpieczeństwa dla Ukrainy. 

- Przeznaczyliśmy ponad 13 miliardów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla ukraińskich sił zbrojnych i będziemy to robić nadal. W nadchodzących dniach pojawią się zapowiedzi przyszłej pomocy w zakresie bezpieczeństwa - powiedział rzecznik Białego Domu John Kirby.

31 sierpnia 19:50

Szef MAEA: Będziemy dążyć do stałej obecności w Zaporożu

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział, że jego agencja będzie dążyć do ustanowienia stałej obecności w elektrowni jądrowej w Zaporożu, aby uniknąć „wypadku jądrowego” w obiekcie.

- Moją misją jest zapobieganie awarii jądrowej i zachowanie największej elektrowni jądrowej w Europie - powiedział dziennikarzom. - Prawdziwa praca zaczyna się jutro - powiedział, dodając, że zamierza „spróbować ustanowić stałą obecność agencji” w elektrowni jądrowej.

31 sierpnia 19:40

Ukraina otrzyma kolejny pakiet pomocy militarnej od Szwecji, obejmujący amunicję artyleryjską - poinformował w środę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Wartość wsparcia to prawie 50 mln dol.

31 sierpnia 19:10

- W ciągu najbliższych dni ogłosimy kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że będzie on skrojony pod potrzeby ukraińskich sił podczas trwającej kontrofensywy na południu kraju. - Z naszej perspektywy chcemy zapewnić, by Ukraińcy mieli informacje, których potrzebują do sukcesów na polu walki, a także zdolności. W ciągu nadchodzących dni ogłosimy dodatkową pomoc wojskową. Staramy się, by była ona odpowiednia do typu walki, którą prowadzą - powiedział.