W tym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej mają się porozumieć ws. ograniczenia ruchu wizowego z Rosją. Delegacja MAEA jest w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rozpoczęła się kontrofensywa wojsk ukraińskich w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim.
Pokaż od:
29 sierpnia 23:56

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

29 sierpnia 23:55

Ze względu na pomoc Ukrainie liczba pocisków do haubic 155 mm w zasobach sił USA spadła do "niekomfortowo niskiego" poziomu - poinformował poniedziałek "Wall Street Journal".

Źródła gazety podają, że amerykański przemysł nie jest obecnie w stanie produkować amunicji w odpowiednim tempie.

29 sierpnia 23:40

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przejmuje majątek żony aresztowanego prokremlowskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka.

Trzy działki o wartości 55 tys. dolarów należące do Oksany Marczenko zostały skonfiskowane, ponieważ ich własność została na nią przeniesiona nielegalnie – podała SBU.

29 sierpnia 23:25

"Ola i Borys idą do szkoły" to terapeutyczna bajka zarówno dla ukraińskich, jak i polskich uczniów. Ma im pomóc odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości i odpowiedzieć na pytania: Jak sobie poradzę w szkole w obcym kraju? Jak będzie w naszej klasie, kiedy przyjdą do niej nowi uczniowie?

29 sierpnia 23:11

Putin pojedzie do Kaliningradu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że Władimir Putin 1 września uda się ze służbową wizytą do Kaliningradu – informuje rosyjska agencja prasowa TASS.

29 sierpnia 22:56
29 sierpnia 22:33

Zełenski: Jeśli rosyjscy wojskowi chcą przeżyć, pora, by uciekali

– Jeśli rosyjscy wojskowi chcą przeżyć, to nastała pora, by uciekali – mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym na Telegramie.

– Okupanci muszą wiedzieć: będziemy ich przeganiać do granicy, której linia się nie zmieniła. Jeśli rosyjscy wojskowi chcą przeżyć, pora, by uciekali. Jedźcie do domu. Jeśli boicie się wracać do swojego domu w Rosji, oddawajcie się do niewoli – dodał.

– Jeśli mnie nie posłuchają, będą mieć do czynienia z naszymi obrońcami, którzy nie zatrzymają się, dopóki nie uwolnią wszystkiego, co należy do Ukrainy – mówił.

29 sierpnia 22:25

Okupanci torturują pracowników elektrowni jądrowej w Zaporożu – opowiedział w rozmowie z Telegrafem jeden z jej pracowników.

Rosjanie zastraszają robotników, by prosili specjalistów z MAEA o pozostawienie rosyjskiego wojska w elektrowni jądrowej dla „bezpieczeństwa”.

Ponadto okupanci zmuszają Ukraińców do zacierania śladów zbrodni armii rosyjskiej. Na przykład personel elektrowni zmuszony został do zatuszowania dziur po kulach od rosyjskiego ostrzału budynku.

29 sierpnia 22:10
29 sierpnia 21:55

W MSZ Ukrainy przekazano w poniedziałek ambasadorowi Turcji notę, w której wyrażono zaniepokojenie w związku z przepłynięciem przez cieśninę Bosfor rosyjskiego statku z rakietowymi systemami przeciwlotniczymi S-300PMU-2. Wezwano stronę turecką do złożenia wyjaśnień.

29 sierpnia 21:40

Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały cztery wioski w regionie Chersonia

Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały cztery wioski w regionie Chersonia – podaje CNN. Chodzi o dwie wioski w pobliżu Chersonia i dwie w pobliżu Wysokopilli.

29 sierpnia 21:25

Płonie skład amunicji w obwodzie chersońskim

Płonie skład amunicji Rosjan w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim.

29 sierpnia 21:10

"Zbiorniki są uzupełniane szybciej, niż planowano" - powiedział magazynowi "Der Spiegel" minister gospodarki Robert Habeck. Informacja ta spowodowała najgłębsze od marca tąpnięcie cen kontraktów gazowych, choć ceny i tak utrzymują się na bezprecedensowych poziomach.

29 sierpnia 20:55

Dwie osoby zginęły po rosyjskim ostrzale dzielnic mieszkalnych w Mikołajowie na południu Ukrainy, poinformowali urzędnicy miejscy i świadkowie.

Kobieta zmarła po tym, gdy ostrzał uderzył w dom rodzinny bezpośrednio obok szkoły, poinformował korespondent agencji Reuters. Dwa budynki na terenie posiadłości zostały zrujnowane.

Właściciel domu Ołeksandr Szulga powiedział, że dorastał w tym domu i mieszkał przez całe życie. Jego żona zginęła na miejscu.

Policja, wojskowi i ukraińscy prokuratorzy ds. zbrodni wojennych byli na miejscu i badali zniszczenia.

29 sierpnia 20:40

Szef MAE: Wydobycie rosyjskiej ropy wyższe, niż oczekiwano, ale sankcje zaczynają ograniczać produkcję.

- Rosja nie wygrywa tutaj bitwy energetycznej – powiedział Reutersowi szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol

29 sierpnia 20:25

Według Petra Andruszczenki, doradcy mera Mariupola, Rosjanie odpowiedzieli na fałszywe wezwanie partyzantów, zostali wysadzeni na własnych minach. Jeden żołnierz został zabity, a jeden ranny.

29 sierpnia 20:10

Rosyjskie ministerstwo obrony odpowiedziało na informacje Ukrainy, że jej wojska rozpoczęły długo oczekiwaną kontrofensywę na południu kraju.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA cytuje ministerstwo, mówiąc, że ukraińskie wojska "podjęły próbę ofensywy w południowych obwodach - mikołajowskim i chersońskim, ponosząc znaczne straty". - Ofensywna próba wroga nie powiodła się - twierdzi rosyjskie ministerstwo.

29 sierpnia 19:55

Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki od początku wojny w Ukrainie śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "za zabójstwem Darii Dugin stoją służby specjalne Zachodu", "w rosyjskich szkołach odbędą się lekcje na temat specoperacji", a "w Polsce może stanąć produkcja spożywcza z powodu braku nawozów".

29 sierpnia 19:40

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że na południu kraju trwa „długo oczekiwana” ukraińska kontrofensywa przeciwko siłom rosyjskim, mająca na celu odzyskanie terytorium kontrolowanego przez Moskwę.

- To jest długo oczekiwana operacja. Rozpoczęła się dzisiaj o godzinie 7 ostrzałem i atakiem rakietowym - mówił w CNN.  - To pierwszy raz od lutego 2022 r., kiedy do kontrataku udało się połączyć siły ukraińskie z zachodnią artylerią, zachodnim HIMARS i zachodnimi pociskami rakietowymi - dodał.

29 sierpnia 19:25

Dym nad mostem Antonowskim w Chersoniu: