"Ostatnie uderzenia ukraińskie na rosyjską infrastrukturę wojskową i transportową na Krymie i w obwodzie chersońskim prawdopodobnie zmniejszają zaufanie Rosjan do bezpieczeństwa rosyjskich obszarów na tyłach frontu" - podaje Instytut Studiów nad Wojną. W nocy wybuchy słychać było w Mikołajowie.
Pokaż od:
20 sierpnia 23:02

To już wszystko na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami. Wracamy z relacją jutro rano. 

20 sierpnia 23:00

"Ukraińcy musieli dziś pędzić do schronów podczas 3 alarmów lotniczych. Tysiące pocisków wycelowano w nasze miasta i wioski.

Świecie, uratuj nas od tego śmiercionośnego metalu, który zabija nasze dzieci i kobiety!

Przestańcie zaopatrywać Mordor w technologię, której używają do mordowania" - apeluje na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony.

20 sierpnia 22:53

Atak wojsk rosyjskich w obwodzie sumskim. "Użyto artylerii ciągnionej, dział samobieżnych, moździerzy i karabinów maszynowych KPWT. Nikt nie został ranny" - informuje Euromaidan Press. 

20 sierpnia 22:39

"Szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował o uderzeniu na bazę naprawczą okupanta w Słowjanoserbsku" - podaje Nexta. 

20 sierpnia 22:27

Kim są uchodźcy z Ukrainy? UNHCR zrobił badania

Aby lepiej zrozumieć demografię ukraińskiej populacji uchodźców, UNHCR i REACH zrobiły w czerwcu szczegółowe badanie. Przeprowadzono rozmowy z 4,5 tys. Ukraińców w różnych lokalizacjach, m.in. obszarach przygranicznych, ośrodkach tranzytowych i recepcyjnych oraz punktach pomocy.

Z udostępnionych danych wynika m.in., że 54 proc. uchodźców ma wykształcenie wyższe, a średnie branżowe - 28 proc. 

63 proc. z nich chce zostać w Polsce "przynajmniej na jakiś czas". 22 proc. chce wrócić do Ukrainy, jak tylko polepszy się tam sytuacja.

69 proc. znalazło mieszkanie, a 15 proc. przebywa w ośrodkach. 

75 proc. podróżuje z innymi ludźmi, z czego 95 proc. z bliską rodziną (w ponad połowie przypadków chodzi o własne dzieci). 

97 proc. uchodźców to kobiety. 

20 sierpnia 22:00

Godzina policyjna w Dniu Niepodległości

Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow ogłosił w Telegramie przedłużenie godziny policyjnej z powodu Dnia Niepodległości w Ukrainie. W tym czasie nie wolno wychodzić na ulice ani przebywać w miejscach publicznych. - Prosimy o zrozumienie takich środków i przygotowanie się do pozostania w domu i w schroniskach - powiedział. 

20 sierpnia 21:52
20 sierpnia 21:26

"Działo przeciwlotnicze strzelające w niebo nad Sewastopolem" - film publikuje Liveuamap. 

20 sierpnia 21:16

"Niemcy dostarczą Ukrainie 20 wyrzutni rakiet naprowadzanych laserowo wraz z amunicją (2 tys. rakiet) oraz laserowy wskaźnik celu celu" - podaje Euromaidan Press.

20 sierpnia 21:07

"Wołodymyr Zełenski uważa, że w przyszłym tygodniu Rosja może spróbować przeprowadzić szczególnie okrutne działania.

W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał, że w przyszłym tygodniu Ukraina będzie obchodzić Dzień Flagi Narodowej i Dzień Niepodległości" - podaje Ukraine World. 

Zełenski powiedział: 

Jednym z kluczowych zadań Federacji Rosyjskiej jest poniżanie Ukraińców, szerzenie rozpaczy i strachu
20 sierpnia 20:41

"Ukraina otrzymała już około 100 dronów w ramach projektu 'Army of Drones'. Kolejne 100 zamówionych dronów dotrze w październiku" - informuje Nexta. 

20 sierpnia 20:22

Pożar koło lotniska w Soczi. Płonęły magazyny

W pobliżu lotniska w Soczi, rosyjskim letnim kurorcie, wybuchł pożar. Zapłonęły magazyny, nad miastem unosił się gęsty dym. 

Nadal nie potwierdzono, czy pożar miał związek z działaniami wojennymi w Ukrainie. 

Jak podaje rosyjska RIA Novosti, pożar nie wpłynął na pracę lotniska. 

20 sierpnia 20:08

Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, zamieścił na Twitterze film, który przedstawia, jak Ołeksander, żołnierz Gwardii Narodowej, oświadcza się swojej ukochanej. 

- Jego towarzysze broni wiwatowali podczas oświadczyn! - napisał. I życzył: - Oby mieli razem wiele szczęśliwych lat! 

20 sierpnia 19:50

"Rosyjska rakieta obrony przeciwlotniczej została wystrzelona w pobliżu Ołeniwki na okupowanym Krymie" - podaje Euromaidan Press i załącza film z godz. 18.50. 

20 sierpnia 19:33

Wkrótce pierwsza licytacja skonfiskowanego jachtu rosyjskiego miliardera

"Superjacht Axioma o wartości 75 milionów dolarów trafi w najbliższy wtorek pod młotek – zapowiedział rząd Gibraltaru. Decyzja o sprzedaży wiąże się z wysokimi kosztami utrzymania. Właścicielem jednostki jest rosyjski miliarder Dmitrij Pumpianski. 

Pieniądze ze sprzedaży mają trafić do amerykańskiego banku, któremu rosyjski biznesmen jest winien ponad 20 mln dolarów" - informuje Biełsat. 

20 sierpnia 19:22

"Agresorzy marzyli o zdobyciu Kijowa w 3 dni. Okupanci zamierzali zorganizować paradę w naszej stolicy. Ok, są tutaj. Tony złomu" - pisze na Twitterze Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy. I publikuje film z dzisiejszej "parady" w Kijowie, podczas której oglądać można zniszczony rosyjski sprzęt. 

20 sierpnia 19:09

"Import rosyjskiego węgla do Chin osiągnął w lipcu najwyższy poziom od 5 lat" - podaje "Ekonomiczna Prawda". 

20 sierpnia 18:39

Eksplozje w obwodzie chersońskim

W Czornobajiwce w obwodzie chersońskim słychać eksplozje - donosi Nexta. 

20 sierpnia 18:37

Sekretarz ONZ w Stambule: Statek z żywnością z Ukrainy pomoże zwalczać głód w Afryce

Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, przebywa w Stambule. Na Twitterze napisał: "Dziś w wielkich emocjach oglądałem statek 'Brave Commander', transportujący bardzo potrzebne produkty żywnościowe z Ukrainy na Półwysep Somalijski. To ogromny wkład w to, aby dzieci, kobiety i mężczyźni nie umierali z głodu".

Dołączył film, na którym widać statek "Brave Commander": 

20 sierpnia 18:27

"Po tym jak sieć Starbucks opuściła Rosję, nowa, rodzima marka przejęła dawne kawiarnie amerykańskiego giganta, przy wsparciu proputinowskiego rapera Timatiego" - informuje AFP Agency i publikuje wideo. Widać na nim, jak sieć modnych kawiarni zmieniła się w Moskwie w Stars Coffee.