W rosyjskich obiektach wojskowych na Krymie - w bazie lotniczej Belbek w pobliżu Sewastopola oraz w Kerczu, skąd prowadzi most Krymski - w czwartek wieczorem miało dojść do eksplozji. Siedemnaście osób zginęło, a 42 zostały ranne po rosyjskich atakach na Charków. Ukraina boi się, że Rosja odepnie od sieci elektrownię w Zaporożu. Kijów obawia się też rosyjskich prowokacji podczas procesu obrońców Azowstalu.
Pokaż od:
19 sierpnia 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy i zapraszamy jutro na strony Wyborcza.pl

19 sierpnia 23:55

W piątek wieczorem pod Konsulatem Generalnym Rosji w Krakowie odbyła się manifestacja pod hasłem "Save Mariupol Defenders". Ludzie przyszli, by okazać wsparcie obrońcom Mariupola i zakładów Azowstal, którzy od trzech miesięcy są w rosyjskiej niewoli.

19 sierpnia 23:45

"Około 700 kontraktowych serwisantów z 64. Brygady Strzelców Motorowych Gwardii Wydzielonej zamieszanych w zbrodnie wojenne w obwodzie kijowskim bezskutecznie próbuje rozwiązać swoje kontrakty i opuścić Ukrainę. Według rosyjskiego serwisanta część z nich po prostu ucieka i na własny koszt dociera do kwatery swojej jednostki w Rosji, by złożyć raport o rozwiązaniu kontraktu".

19 sierpnia 23:40

Oblicza wojny. Czasem tylko w takich warunkach mogą odpocząć żołnierze.

19 sierpnia 23:30

Drony kupione przez samorząd Kielc z pieniędzy wpłaconych na rzecz pomocy Ukraińcom już dojechały do Winnicy. "Technikę przekazali nam przyjaciele z Kielc, za co serdeczne podziękowania od ukraińskich obrońców" – napisał mer Serhij Morhunow

19 sierpnia 23:23

Oblicza wojny. Krewni tych Rosjan nie mają szczęścia. Ich „chłopcy” wracają do domu bez rąk i nóg.

19 sierpnia 23:20

„Będziemy dalej wspierać obywateli Ukrainy w obronie ich kraju przed rosyjską agresją. Tak długo, jak to będzie potrzebne” – tak sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych skomentował nowy pakiet bezpieczeństwa USA dla Kijowa o wartości 775 mln dol.

19 sierpnia 23:10

Most Krymski. Korek utworzony przez Rosjan uciekających z półwyspu.

19 sierpnia 23:00

"Krym. Gorący sierpień 2022. Temu sezonowi towarzyszyły spadające "gwiazdy", korki na moście Krymskim, odmowa zabierania skradzionych mieszkań oraz prace "przeciwlotnicze". Ale to, co najważniejsze, to fakt, że jest to czas, gdy pojmujesz, iż Krym to Ukraina. Nawet jeśli złodzieje w 2014 obiecali wieczną ochronę przed kamieniami lecącymi z nieba" – ironizuje na TT szef gabinetu prezydenta Zełenskiego Mykajło Podolak.

19 sierpnia 22:45

Niemiecki rząd federalny dostarczy Ukrainie ponad 250 pocisków Vulcano do precyzyjnej broni artyleryjskiej – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na informacje niemieckiego rządu.

„Planowana pomoc wojskowa dla Ukrainy. Pociski Vulcano mogą trafiać cele w odległości do 80 km. Są w dwóch rodzajach – z modułem naprowadzania i bez niego.

Ponadto Niemcy przekazały Ukrainie dodatkowe trzy systemy dział przeciwlotniczych Gepard i 11 transporterów opancerzonych M113.

19 sierpnia 22:35
Rurociągi są potrzebne Rosji tylko do tego, żeby dostarczać do Europy problemy, a nie pomagać w dostarczaniu gazu 

– prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

19 sierpnia 22:27

"Dziś chciałbym osobno zwrócić się do mieszkańców wszystkich naszych miast, którzy są poddawani nieustannemu brutalnemu ostrzałowi ze strony armii rosyjskiej. Charków i Mikołajów, wszystkie miasta Donbasu, obwód dniepropietrowski, obwód zaporoski... Wszyscy, którzy doświadczają tego nieustannego horroru niszczenia życia i niszczenia wszystkiego, co nadaje życiu normalność. Nie pozostawimy żadnego z tych ciosów bez odpowiedzi. Ustalimy tożsamość każdego okupanta, który zleca i przeprowadza te ataki. I w taki czy inny sposób postawimy ich przed wymiarem sprawiedliwości. Żaden zabójca się nie ukryje. I na pewno odbudujemy wszystko, co terroryści próbują pozostawić w gruzach. Słowo „ruiny” nigdy nie będzie słowem o Ukrainie, nigdy nie będzie słowem o naszych miastach. To na pewno nie zadziała w Rosji" – powiedział prezydent Zełenski w dzisiejszym wieczornym wystąpieniu wideo.

19 sierpnia 22:18

Ministerstwo obrony Ukrainy opublikowało post, w którym "daje wskazówkę" będącą jednocześnie ostrzeżeniem, a dotyczy przyszłości mostu Kerczeńskiego (Krymskiego).

My. Widzimy. Ciebie.

"Ukraińcy zebrali 20 mln dol., by oglądać rosyjskich okupantów palących bezmyślnie na moście Kerczeńskim. Jak wiadomo, palenie w miejscach publicznych w Ukrainie jest zabronione".

19 sierpnia 22:00

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że kiedy Rosja przypuściła brutalny atak na Ukrainę, Francuzi muszą "zaakceptować cenę wolności”, jaką są konsekwencje tej wojny. – Nasz naród będzie w nadchodzących czasach "potrzebował siły ducha" – dodał Macron.

Reuters podkreśla, że francuski przywódca rozmawiał w piątek z Władimirem Putinem, który zgodził się na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. Macron był wielokrotnie krytykowany za podtrzymywanie rozmów z rosyjskim prezydentem, mimo zbrodni, jakich Rosja dopuszcza się w Ukrainie.

19 sierpnia 21:45

Wybuchy w Sewastopolu kilkanaście minut temu

19 sierpnia 21:29

"Rosja nie ma moralnego prawa zasiadać w G20"

Reuters: Ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii oceniło, że Rosja "nie ma moralnego prawa zasiadać w G20", gdy trwa jej zbrojna agresja na Ukrainę.

"Z zadowoleniem przyjmujemy zabiegi Indonezji, która zapewnia, że skutki wojny Rosji są brane pod uwagę podczas spotkań G20, jak również wskazówki, że Ukraina może być reprezentowana przez prezydenta [Wołodymyra] Zełenskiego na szczycie przywódców G20".

Indonezja będzie gospodarzem szczytu w listopadzie. Zapowiedziała, że prezydent Rosji Władimir Putin i chiński przywódca Xi Jinping wezmą w nim udział.

19 sierpnia 21:17

Podsumowanie dnia opublikowane przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19 sierpnia 21:05

Reportaż BBC o ukraińskich operatorach dronów. 

19 sierpnia 20:50

Nowozelandzki aktor Sala Baker - znany m.in. z roli Orka we "Władcy Pierścieni" - poprosił Ukraińców, aby ci nie nazywali Rosjan orkami, ponieważ obraża to stworzenia z fantazji. 

Ukraińcy nazywają rosyjskich żołnierzy "orkami" z wielu powodów: orkowie to przypominające ludzi stwory z "Władcy Pierścieni" Tolkiena, powieści niezwykle popularnej na całym świecie. Ale orkowie pojawili się dużo wcześniej - w liczącym ponad tysiąc lat poemacie "Beowulf". Słowo "ork" oznaczało "potwora" lub "zwłoki". Postaci te cechuje niezwykłe okrucieństwo i bezmyślność. Są też "mięsem armatnim".

19 sierpnia 20:38

Putin zgadza się na wysłanie MAEA

W rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem przywódca Rosji Władimir Putin powiedział, że zgodził się na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.