Na dziś to już wszystko, zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
Prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że budynek mieszkalny został całkowicie zniszczony podczas ostrzału 17 sierpnia osiedla mieszkalnego Sałówka w Charkowie.
Eksplozje w okupowanym przez Rosję kurorcie Kuryłówka w obwodzie zaporoskim.
Według mera Melitopola Iwana Fiodorowa Rosja przeniosła sprzęt wojskowy z pobliskiego okupowanego Melitopola do miasta nad Morzem Azowskim, obawiając się ataku sił ukraińskich.
Rosyjskie pociski uderzyły w dzielnicę mieszkalną Sałówka w Charkowie, zabijając co najmniej 7 osób, raniąc 13 – informują służby ratunkowe.
Około 21.17 pocisk Kalibr uderzył w budynek, w którym mieszkało około 30 osób, w tym seniorzy i dzieci.
Euromaidan Press opublikował infografikę pokazującą rosyjską infrastrukturę wojskową zniszczoną w ciągu ostatniego tygodnia.
Ukraina była odpowiedzialna za trzy eksplozje w rosyjskich obiektach wojskowych na anektowanym Krymie, w tym w rosyjskiej bazie lotniczej na zachodnim wybrzeżu półwyspu – informuje CNN, powołując się na wewnętrzny raport stworzony dla ukraińskich władz.
Dania podjęła decyzję o zaprzestaniu wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji niezależnie od tego, czy UE zdoła uzgodnić taki zakaz w całej UE.
Wojna w Ukrainie. Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. Dziś piszą w niej m.in. o tym, że "Warszawa żąda, by Kijów przyznał się do ludobójstwa Polaków na Wołyniu", "miliony Brytyjczyków rezygnują z kupowania żywności z powodu braku pieniędzy", a "w rosyjskiej rzece utonął helikopter".
Energoatom tworzy centrum kryzysowe, aby reagować na ewentualną katastrofę w elektrowni atomowej w Zaporożu.
Minister energetyki Herman Hałuszczenko powiedział, że centrum będzie koordynować działania między ministerstwami w celu monitorowania sytuacji w elektrowni i przygotowania się na różne scenariusze awaryjne.
Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy opublikowało nagranie wideo pokazujące skutki ostrzału w ośrodku wypoczynkowym w Zatoce.
– Praca wolontariusza to praca kuriera – cały czas coś odbierasz, kogoś zawozisz, a przede wszystkim spędzasz czas w mediach społecznościowych, aby zachęcać do pomocy – pisarz Serhij Żadan opowiadał, czym zajmuje się w wojennym Charkowie.
Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że z lotnisk na Krymie przetransportowano co najmniej 24 samoloty i 14 śmigłowców.
Dania jest gotowa do ograniczenia wjazdu rosyjskich turystów niezależnie od decyzji UE.
Duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod nazwał w mediach „hańbą” to, że rosyjscy turyści mogą opalać się w Europie, podczas gdy ukraińskie miasta są bombardowane.
"Broń była głównym tematem mojej rozmowy z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem: koordynowaliśmy dalsze dostawy z USA i od partnerów. Pomoc wojskowa dla Ukrainy skraca wojnę i pozostaje najlepszą inwestycją w długoterminowe bezpieczeństwo Europy i świata. Jesteśmy wdzięczni za niezmienne wsparcie USA" - poinformował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.
"Okupowany Donbas. Mężczyzna odprowadza swoje dziecko do przedszkola, ale zostaje siłą wcielony do rosyjskiej armii. To zdarza się na każdym kroku. Powołani, wysłani na śmierć, nierozliczeni nawet jako ofiary po fakcie. Mięso armatnie w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu" - napisał o opublikowanym przez siebie nagraniu ukraiński dyplomata Ołeksandr Szczerb.
- Rosjanie mają ogromny kraj, pełen wszelkich bogactw, niech się wezmą do zagospodarowania tego, co mają, a nie sięgają po cudze. I to im trzeba brutalnie wytłumaczyć. Inaczej zajmą pół Ukrainy i będą kombinować, jak sięgać po inne kraje. Trzeba po prostu dać niestety solidną nauczkę rosyjskiemu społeczeństwu - mówi Wacław Radziwinowicz w rozmowie z Bartoszem T. Wielińskim. Posłuchaj podcastu.
Doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak napisał na Twitterze, że Ukraina nigdy nie wydała zgody na budowę mostu Krymskiego i że jest to „nielegalny obiekt”.
„To szkodzi ekologii półwyspu i dlatego musi zostać rozebrane. Nieważne jak – dobrowolnie czy nie” – stwierdził.
Most Krymski, zbudowany po rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 roku, obejmuje Cieśninę Kerczeńską, łącząc półwysep z Rosją kontynentalną. Most został zamknięty w nocy we wtorek po serii ataków na rosyjskie bazy i inną infrastrukturę na Krymie. Uważa się, że zamknięcie nastąpiło z powodu obaw, że on będzie również celem.
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską bazę wojskową w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu kraju - podała w środę BBC.
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz skrytykował kanclerza Niemiec Olafa Scholza za sprzeciw wobec propozycji zakazu wstępu do Unii Europejskiej wszystkim obywatelom Rosji.
Na konferencji prasowej w Olso w poniedziałek Scholz powiedział, że to „nie wojna narodu rosyjskiego, ale wojna Putina”. Zapytany o komentarz Przydacz powiedział, że odrzucił pomysł „dobrych Rosjan i złego cara”. - Scholz nie przeczytał wszystkich tych doniesień o ogromnym poparciu dla polityki Władimira Putina wśród zwykłych Rosjan, może nie widział wszystkich filmów, w których ludzie gromadzą się z literą Z” - powiedział.
- Społeczeństwo rosyjskie niestety karmione propagandą nawet nie przez ostatnie lata, ale przez dziesiątki, setki lat żyje w imperialistycznym śnie, w którym jego pozycja zależeć będzie od tego, ile terytoriów zdobędzie, ile krajów podbije - dodał.
Według tureckiej państwowej agencji informacyjnej Anadolu z portów w Ukrainie wypłynęły cztery kolejne statki przewożące produkty rolne.
Powołując się na tureckie Ministerstwo Obrony Narodowej, agencja poinformowała, że statki opuściły porty w Odessie i Czarnomorsku w środę rano. Przewożą mączkę słonecznikową, olej słonecznikowy i kukurydzę.
We wtorek do portu w Syrii zawinął pierwszy statek, który wypłynął z Ukrainy, przewożący pszenicę zgodnie z warunkami umowy dotyczącej eksportu zboża uzgodnionej w zeszłym miesiącu . Od 1 sierpnia Ukrainę opuściło łącznie 21 statków przewożących produkty rolne.