Ludzie masowo opuszczają Enerhodar i inne miejscowości położone w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Mimo apeli Zachodu, teren ten jest ostrzeliwany. ONZ i UE chciałyby, żeby został zdemilitaryzowany. Ukraina apeluje o zaprzestanie wydawania wiz Rosjanom.
Pokaż od:
14 sierpnia 22:43

Rosyjskie media mówią, że ukraińskie wojsko zniszczyło bazę Grupy Wagnera w okupowanej Popasnej.

14 sierpnia 22:39

16 sierpnia Finlandia rozważy ograniczenia wjazdu dla Rosjan.

14 sierpnia 22:11

Rosjanie obawiają się kontrataków

Według ukraińskich urzędników wycofywanie się rosyjskich żołnierzy za Dniepr to znak, że Władimir Putin chroni swoją armię przed kontratakiem Ukrainy. 

14 sierpnia 21:02

Rosjanie w Chersoniu zmuszają lekarzy do podpisywania dokumentów o współpracy z władzami okupacyjnymi.

14 sierpnia 20:41

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że armia ukraińska odpiera rosyjskie ataki na trzech kierunkach. Ukraińscy wojskowi poinformowali, że siły rosyjskie odniosły częściowy sukces na kierunku Bachmut w obwodzie donieckim, natomiast poniosły straty i zostały zmuszone do odwrotu w okolicach Słowiańska, Kramatorska i Awdijiwki.

14 sierpnia 19:17

Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Rady Najwyższej orzekła, że stan wojenny w Ukrainie potrwa jeszcze co najmniej 90 dni. 

14 sierpnia 18:30

Łotwa chce ograniczyć używanie języka rosyjskiego i przygotowuje specjalną ustawę. Zdaniem łotewskiego ministra sprawiedliwości Janisa Bordansa projekt ustawy ma na celu ograniczenie używania języka rosyjskiego w miejscu pracy i w miejscach publicznych. Takie informacje podał łotewski serwis informacyjny Delfi.

14 sierpnia 18:15

43 kraje wzywają Rosję do wyjścia z terenu elektrowni atomowej

43 kraje wzywają Rosję, aby wycofała swoje siły z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

14 sierpnia 17:25

"Jesteśmy razem z Europą po stronie Ukrainy i dlatego nie jesteśmy neutralni w tym konflikcie" - deklaruje polityk. 

14 sierpnia 17:23

Jak donosi "Guardian": przewodniczący konserwatywnej niemieckiej partii CDU i lider opozycji Friedrich Merz nie wyobraża sobie, by Niemcy odgrywały rolę mediacyjną w wojnie Rosji z Ukrainą.

"Republika Federalna Niemiec nie ma roli mediacyjnej w tym konflikcie" - przekazał Merz. 

14 sierpnia 17:20

Stan wojenny przedłużony

Komisja Rady Najwyższej Ukrainy poparła kontynuację stanu wojennego i powszechną mobilizację.

14 sierpnia 16:58

Zanotowano wybuchy w Berdiańsku. Miasto jest okupowane przez Rosję.

14 sierpnia 16:13

Oddziały ukraińskie ponownie uderzyły w główny most pod Chersoniem

Według Natalii Humeniuk, rzeczniczki ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe, 14 sierpnia został zaatakowany most Antonowski na rzece Dniepr. Ukraińska ofensywa na terenach przejętych przez Rosję trwa. 

14 sierpnia 15:35

Ukraińska Prawda: atak na Enerhodar w obwodzie zaporoskim. 

14 sierpnia 14:55

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił wezwania do wprowadzenia ograniczeń wizowych, mówiąc, że całkowity zakaz wydawania wiz dla Rosjan byłby „trudny do wyobrażenia”.

14 sierpnia 14:44

Ukraina zniszczyła dwa kolejne rosyjskie magazyny broni

Ukraińskie siły zbrojne zniszczyły kolejne dwa rosyjskie magazyny amunicji na okupowanym przez Rosję obszarze obwodu chersońskiego na południu Ukrainy – poinformował wiceszef rady obwodowej Serhij Chłań.

14 sierpnia 14:36

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że wojna w Ukrainie odwróciła uwagę od problemu głodu na świecie i wezwał do pilnej pomocy żywnościowej, aby zapobiec nadciągającemu głodowi w Somalii.

- Ludzie tego regionu, którzy już żyją w bardzo niepewnych warunkach, są teraz w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu suszy - powiedział w swoim cotygodniowym przemówieniu na placu św. Piotra

14 sierpnia 13:59

Nagranie z dworca kolejowego w zajętym przez Rosjan Mariupolu.

14 sierpnia 13:42

Gigant naftowy Saudi Aramco ujawnił w niedzielę rekordowe zyski w wysokości 48,4 miliarda dolarów w drugim kwartale 2022 r., po tym, jak wojna Rosji w Ukrainie i post pandemiczny wzrost popytu spowodował gwałtowny wzrost cen ropy.

Największy na świecie producent ropy odnotował wzrost zysków netto o 90 proc. w stosunku do ubiegłego roku  i ustanowił drugi z rzędu kwartalny rekord w „silnych warunkach rynkowych” – wzrost o 22,7 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r. ogłosił dochód netto w wysokości 39,5 miliarda dolarów.

14 sierpnia 13:21

Ukraina ponownie wzywa do ewakuacji ludności z obwodu chersońskiego

Ukraina ponownie wzywa do ewakuacji ludności cywilnej z okupowanych przez Rosję części obwodu chersońskiego. Wicepremier Iryna Wereszczuk wezwała Ukraińców pozostających na okupowanych terenach obwodu chersońskiego do ucieczki z domów, podkreślając, że "nadchodzi trudna zima".