Ukraińska armia uszkodziła czwarty most na Dnieprze. Był to ostatni z mostów używanych przez Rosjan do transportu sprzętu na prawy brzeg rzeki. Pentagon przyznaje, że to Ukraińcy zniszczyli bazę lotniczą na Krymie. UE chce zdemilitaryzowania elektrowni atomowej w Zaporożu.
Pokaż od:
13 sierpnia 22:52

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.

13 sierpnia 22:36

- Każdy dzień rosyjskiej okupacji zaporoskiej elektrowni atomowej i sąsiednich terenów zwiększa stopień zagrożenia radioaktywnego Europy tak bardzo, że przebija on nawet szczytowe momenty napięć podczas zimnej wojny. Ukraińscy dyplomaci i przedstawiciele naszych partnerskich państw zrobią wszystko, aby nowe sankcje wobec Rosji koniecznie zablokowały rosyjski przemysł jądrowy. (...) Każdy rosyjski żołnierz, który  strzela w kierunku elektrowni, musi zrozumieć, że staje się szczególnym celem dla naszego wywiadu, naszych tajnych służb i naszej armii - mówi Wołodymyr Zełenski w wieczornym komunikacie wideo.

13 sierpnia 22:01

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: 1/5 rosyjskich jednostek została pokonana

Jedna na pięć rosyjskich jednostek biorących udział w inwazji na Ukrainę została wyeliminowana - twierdzi w komunikacie na platformie Telegram naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. 

Załużny napisał, że takie szacunki zostały przyjęte w wyniku bezpośrednich rozmów z Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA.

13 sierpnia 21:44

U rolników z Ukrainy też trwa okres żniw. Ale oni, w przeciwieństwie do nas, nie mogą wyjechać na swoje pola, bo te są zaminowane, stoi na nich rosyjski sprzęt - mówi sołtys wsi Jarząbkowo, gdzie słomiany ciągnik z czołgiem stanął z okazji dożynek.

13 sierpnia 21:21

Od kwietnia Rosjanie poddali torturom ponad 1000 osób w samym tylko mieście Enerhodar w regionie zaporoskim - powiedział mer miasta Dmytro Orłow w rozmowie z Radiem NV.

Według Orłowa, niektórzy z tych, którzy zostali ostatecznie uwolnieni przez Rosjan, mają rany postrzałowe, podczas gdy inni mają obrażenia różnych części ciała od innych rodzajów broni.

Obecnie w Enerhodarze Rosjanie mają przetrzymywać "setki" osób.

13 sierpnia 20:42

Eksplozje w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Prawdopodobnie wybuch miał miejsce na terenie zakładów Elektromasz.

13 sierpnia 20:31

Ewentualne przejęcie rosyjskich aktywów przez Stany Zjednoczone będzie oznaczać "całkowite zniszczenie" dwustronnych relacji Waszyngtonu z Moskwą - powiedział agencji prasowej TASS szef departamentu północnoatlantyckiego w rosyjskim MSZ Aleksander Darchiew.

"Ostrzegamy Amerykanów przed szkodliwymi konsekwencjami takich działań, które trwale zaszkodzą stosunkom dwustronnym. To nie jest ani w ich, ani w naszym interesie" – powiedział Darchiew.

Według rosyjskiego pracownika dyplomacji "Amerykanie stają się coraz bardziej bezpośrednią stroną konfliktu".

13 sierpnia 20:18

Półtora wieku po naszym wielkim pisarzu Szczedrinie, wiek po humoryście Awierczence nadal tkwimy - my, Rosjanie - zacementowani w azjatyckim systemie politycznym.

13 sierpnia 20:05

Szef czeskiej dyplomacji Jan Lipavský wysunie na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej propozycję zawieszenia wydawania Rosjanom wiz do krajów strefy Schengen.

Wcześniej taki ruch zaproponowały państwa bałtyckie. Zakaz popiera również Finlandia.

13 sierpnia 19:38

CO W ROSJI PISZCZY. Wsławiona mordowaniem cywilów i gwałtami w Buczy 64. Specjalna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych została wybita na najcięższych odcinkach frontu, dokąd posłało ją rosyjskie dowództwo, by się pozbyć sprawców i świadków zbrodni.

13 sierpnia 19:26

Gubernator obwodu mikołajowskiego: dowództwo armii rosyjskiej wycofuje się z Chersonia

Dowództwo armii rosyjskiej wycofuje się z Chersonia i przenosi się na lewy brzeg Dniepru - twierdzi gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

13 sierpnia 19:15

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zmienił zdanie w kwestii wydawania przez Zachód wiz Rosjanom. Tymczasem kremlowska propaganda wykorzystuje jego wcześniejszą wypowiedź i z upodobaniem oskarża o "nazizm".

13 sierpnia 19:04

Dowództwo wojskowe Ukrainy poinformowało w sobotę, że we wsi Piski w obwodzie donieckim trwają "zaciekłe walki".

"Okupanci próbują przebić się przez obronę naszych wojsk w kierunku Oleksandropola, Krasnohorówki, Awdijewki, Maryinki i Piskich" – napisał sztab generalny Ukrainy na Facebooku - "Zaciekłe walki dalej trwają".

13 sierpnia 18:47

Kolejny most w obwodzie chersońskim - tym razem na tamie w Nowej Kachowce - został uszkodzony w stopniu, który uniemożliwia przejście na drugą stronę rzeki Dniepr - informuje Dowództwo Operacyjne Południe Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Doprowadzono do zniszczenia mostu drogowego na szczycie zapory w Nowej Kachowce, w wyniku czego został on wyłączony z eksploatacji" - pisze dowództwo na Facebooku.

Według służb wywiadowczych Wielkiej Brytanii niemożliwe jest obecnie przekroczenie Dniepru przez "ciężkie pojazdy o charakterze militarnym" - donosi BBC.

13 sierpnia 16:40

Według 49 proc. Ukraińców przywrócenie integralności terytorialnej kraju powinno być głównym celem państwa przez najbliższe 10 lat - mówi sondaż Międzynarodowej Instytutu Republikańskiego (IRI).

Co ciekawe, tylko 1 pkt procentowy mniej ankietowanych twierdzi, że celem powinna być walka z korupcją (badanie pozwalało na wybór do 3 odpowiedzi).

35 proc. wybrało zwiększenie zdolności obronnych kraju, 33 proc. dołączenie do UE, 30 proc. rozwój ekonomiczny, a tylko 19 proc. - akcesję do NATO.

13 sierpnia 16:25

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder pozwał Bundestag, domagając się przywrócenia pieniędzy z budżetu Niemiec na finansowanie swojego biura. Te dotacje stracił wiosną, gdy zwlekał z rezygnacją z lukratywnych posad w rosyjskich koncernach paliwowych Rosnieft i Gazprom.

13 sierpnia 16:10

Eksplozje w kilku miastach Ukrainy, m.in. w Mariupolu i Melitopolu

W okupowanych przez Rosjan Czapłynce, Melitopolu, Nowej Kachowce i Heniczesku w obwodzie chersońskim słychać eksplozje - informuje kanał Труха.

Dźwięk głośnej eksplozji było również słychać ok. 15:40 lokalnego czasu w okupowanym rzez Rosję Mariupolu - podaje Kanał 24.

"Mariupol, godzina 15:40. Wybuch, który usłyszało całe miasto, wszystkie dzielnice. Szczegóły później" - przekazał doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko.

13 sierpnia 15:55

Steven Seagal przekonuje w rosyjskiej telewizji, że spotkał w Ukrainie setki nazistów. Twierdzi też, że proponowano mu w Stanach Zjednoczonych odbudowanie kariery w zamian za zrzeknięcie się rosyjskiego paszportu.

13 sierpnia 15:40

Pies saper z Dniepru w obwodzie dniepropietrowskim.

13 sierpnia 15:34

Ukrainiec został oskarżony o sprzedaż wyłudzonej pomocy humanitarnej z zagranicy.

Według ukraińskiej prokuratury podejrzany sprowadzał z zachodu jako "pomoc humanitarną" amunicję i samochody. Zamiast przekazywać sprzęt ukraińskiej armii, sprzedawał go jednak na czarnym rynku.