Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.
"Po tym wszystkim, co zrobili w Ukrainie rosyjscy najeźdźcy, stosunek do Rosji może być tylko jeden - jak do państwa terrorystycznego. Tak też powinni ją postrzegać jej obywatele.
Dziękuję Republice Czeskiej, państwom bałtyckim i innym krajom europejskim za podjęcie tematu zakazu wydawania wiz dla obywateli Rosji. (...) Nie można zniszczyć samej idei Europy, naszych wspólnych europejskich wartości. Nie można zamienić Europy w supermarket, gdzie nie ma znaczenia, kto wejdzie" - mówi Wołodymyr Zełenski w wieczornym komunikacie wideo.
Brytyjskie wojsko przeszkoli więcej niż 10 tys. ukraińskich żołnierzy - liczbę, do której Brytyjczycy zobowiązali się wcześniej - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace podczas konferencji prasowej w Kopenhadze.
- Myślę, że teraz naprawdę chcemy przebić to zobowiązanie. Będziemy trenować więcej osób i będziemy dłużej prowadzić szkolenia - zadeklarował Wallace.
Krytyczny wobec działań ukraińskiej armii raport Amnesty International nadal budzi emocje i reakcje. Nie ustaje fala krytyki pod adresem broniącej praw człowieka organizacji. Tylko nieliczne głosy biorą ją w obronę.
Kobieta została ranna w obwodzie czernihowskim, kiedy zbierając grzyby w okolicznym lesie, nastąpiła w zastawioną przez Rosjan pułapkę z ładunkiem wybuchowym - donosi miejscowa policja.
Manifestacja pod siedzibą małopolskiego oddziału Czerwonego Krzyża. Ukraińcy i Polacy z organizacji Sun for Ukraine wspierają obrońców Mariupola.
Dwie osoby zginęły, a 13 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Kramatorska w obwodzie donieckim - przekazał na Facebooku szef obwodowej administracji Pawło Kyryłenko.
"Kolejny atak na Kramatorsk - dwóch zabitych i 13 rannych cywilów z tego, co wiemy na pewno. Co najmniej 20 budynków zostało uszkodzonych przez ostrzał. Na miejscu pracują policja i służby ratunkowe" - napisał Kyryłenko, publikując nagranie wideo z miejsca ataku.
Do ukraińskiego portu Piwdennyj zacumował statek, który wypłynie z ukraińskim zbożem do Etiopii. To pierwszy statek, który wypłynie ze zbożem z Ukrainy do Afryki od początku rosyjskiej inwazji - poinformował w piątek minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
Ukraińskie wojsko poinformowało, że ukraińska artyleria uderzyła w piątek w rosyjski skład amunicji, ok. 130 km w dół Dniepru od okupowanej przez Rosjan elektrowni atomowej w Zaporożu. W wyniku ataku zginęło 11 rosyjskich żołnierzy.
Ukraińska armia dodała, że ma teraz możliwość uderzenia w prawie wszystkie moskiewskie linie zaopatrzeniowe w okupowanym regionie.
We Lwowie powstała wystawa z dyplomów studentów, którzy mieli je otrzymać tego lata, ale zginęli, broniąc Ukrainy przed rosyjską inwazją.
Stowarzyszenie Rowerowe "Piasta Opole" po wybuchu wojny wpadło na nietypowy sposób pomocy dla uchodźców, którzy przybyli do Opola. Cykliści postanowili zorganizować zbiórkę rowerów, naprawić je i podarować potrzebującym z Ukrainy.
Rosjanie rozpoczęli "potężny" atak rakietowy na Zaporoże. Zniszczone zostały infrastrukturalne obiekty w jednej z dzielnic miasta. Co najmniej jedna osoba została ranna - przekazał szef władz regionu zaporoskiego Ołeksander Staruch.
Według Starucha Rosjanie wystrzelili pięć rakiet ok 19.15 lokalnego czasu (18.15 czasu polskiego).
Według wojska Stanów Zjednoczonych Ukraińcy odbili Rosjanom część terytoriów niedaleko Charkowa w obwodzie charkowskim. Postępy strony ukraińskiej miały mocno zajść za skórę samym Rosjanom - informuje dziennikarz "Foreign Policy" Jack Deutsch, powołując się źródło w amerykańskiej armii.
Steven Seagal przekonuje w rosyjskiej telewizji, że spotkał w Ukrainie setki nazistów. Twierdzi też, że proponowano mu w Stanach Zjednoczonych odbudowanie kariery w zamian za zrzeknięcie się rosyjskiego paszportu.
"Rozmawiałem z papieżem Franciszkiem. Poinformowałem go o agresji Rosji przeciwko Ukrainie i jej okropnym zbrodniom. Jestem wdzięczny papieżowi za jego modlitwy za Ukrainę. Nasi ludzie potrzebują wsparcia światowych przywódców duchowych, którzy powinni przekazać światu prawdę o strasznych czynach popełnionych przez agresora" - napisał Wołodymyr Zełenski.
Zniszczenie bazy lotniczej Saki w Nowofedoriwce na Krymie pokazało, że zaanektowany w 2014 r. półwysep stał się niebezpieczną strefą przyfrontową, a Kijów nie zrezygnuje z jego odzyskania.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w parlamencie Ukrainy wniosek o przedłużenie stanu wojennego w kraju i generalnej mobilizacji - donosi ukraiński Kanał 24.
Obecne przepisy dotyczące stanu wojennego wygasają 23 sierpnia. Jeśli zostanie on przedłużony, potrwa co najmniej kolejne 90 dni.
Możemy coraz więcej zaoszczędzić na tankowaniu. Ceny benzyny są najniższe od połowy maja - wynika z danych firmy analitycznej BM Reflex.
Niekryjący swoich prorosyjskich poglądów aktor Steven Seagal był gościem głównym propagandowego talk-show Władimira Sołowjowa w rosyjskiej telewizji publicznej.
- To jest mój dom - mówi o Rosji Seagal.