Rosjanie przeprowadzili ponowne ostrzały kontrolowanej przez siebie Elektrowni Atomowej w Zaporożu. ONZ wezwała do natychmiastowego zakończenia wszelkiej działalności wojskowej wokół elektrowni , ostrzegając, że dalsze incydenty "mogą doprowadzić do katastrofy".
Pokaż od:
12 sierpnia 22:56

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.

12 sierpnia 22:24

"Po tym wszystkim, co zrobili w Ukrainie rosyjscy najeźdźcy, stosunek do Rosji może być tylko jeden - jak do państwa terrorystycznego. Tak też powinni ją postrzegać jej obywatele.

Dziękuję Republice Czeskiej, państwom bałtyckim i innym krajom europejskim za podjęcie tematu zakazu wydawania wiz dla obywateli Rosji. (...) Nie można zniszczyć samej idei Europy, naszych wspólnych europejskich wartości. Nie można zamienić Europy w supermarket, gdzie nie ma znaczenia, kto wejdzie" - mówi Wołodymyr Zełenski w wieczornym komunikacie wideo.

12 sierpnia 22:22

Brytyjskie wojsko przeszkoli więcej niż 10 tys. ukraińskich żołnierzy - liczbę, do której Brytyjczycy zobowiązali się wcześniej - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace podczas konferencji prasowej w Kopenhadze.

- Myślę, że teraz naprawdę chcemy przebić to zobowiązanie. Będziemy trenować więcej osób i będziemy dłużej prowadzić szkolenia - zadeklarował Wallace.

12 sierpnia 22:14

Krytyczny wobec działań ukraińskiej armii raport Amnesty International nadal budzi emocje i reakcje. Nie ustaje fala krytyki pod adresem broniącej praw człowieka organizacji. Tylko nieliczne głosy biorą ją w obronę.

12 sierpnia 22:00

Kobieta została ranna w obwodzie czernihowskim, kiedy zbierając grzyby w okolicznym lesie, nastąpiła w zastawioną przez Rosjan pułapkę z ładunkiem wybuchowym - donosi miejscowa policja.

12 sierpnia 21:48

Manifestacja pod siedzibą małopolskiego oddziału Czerwonego Krzyża. Ukraińcy i Polacy z organizacji Sun for Ukraine wspierają obrońców Mariupola.

12 sierpnia 21:30

Dwie osoby zginęły, a 13 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Kramatorska w obwodzie donieckim - przekazał na Facebooku szef obwodowej administracji Pawło Kyryłenko. 

"Kolejny atak na Kramatorsk - dwóch zabitych i 13 rannych cywilów z tego, co wiemy na pewno. Co najmniej 20 budynków zostało uszkodzonych przez ostrzał. Na miejscu pracują policja i służby ratunkowe" - napisał Kyryłenko, publikując nagranie wideo z miejsca ataku.

12 sierpnia 21:11

Do ukraińskiego portu Piwdennyj zacumował statek, który wypłynie z ukraińskim zbożem do Etiopii. To pierwszy statek, który wypłynie ze zbożem z Ukrainy do Afryki od początku rosyjskiej inwazji - poinformował w piątek minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

12 sierpnia 20:21

Ukraińskie wojsko poinformowało, że ukraińska artyleria uderzyła w piątek w rosyjski skład amunicji, ok. 130 km w dół Dniepru od okupowanej przez Rosjan elektrowni atomowej w Zaporożu. W wyniku ataku zginęło 11 rosyjskich żołnierzy.

Ukraińska armia dodała, że ma teraz możliwość uderzenia w prawie wszystkie moskiewskie linie zaopatrzeniowe w okupowanym regionie.

12 sierpnia 20:03

We Lwowie powstała wystawa z dyplomów studentów, którzy mieli je otrzymać tego lata, ale zginęli, broniąc Ukrainy przed rosyjską inwazją.

12 sierpnia 19:47

Stowarzyszenie Rowerowe "Piasta Opole" po wybuchu wojny wpadło na nietypowy sposób pomocy dla uchodźców, którzy przybyli do Opola. Cykliści postanowili zorganizować zbiórkę rowerów, naprawić je i podarować potrzebującym z Ukrainy.

12 sierpnia 19:31

Szef władz regionu: Rosjanie rozpoczęli "potężny" atak rakietowy na Zaporoże

Rosjanie rozpoczęli "potężny" atak rakietowy na Zaporoże. Zniszczone zostały infrastrukturalne obiekty w jednej z dzielnic miasta. Co najmniej jedna osoba została ranna - przekazał szef władz regionu zaporoskiego Ołeksander Staruch.

Według Starucha Rosjanie wystrzelili pięć rakiet ok 19.15 lokalnego czasu (18.15 czasu polskiego).

12 sierpnia 19:16

Według wojska Stanów Zjednoczonych Ukraińcy odbili Rosjanom część terytoriów niedaleko Charkowa w obwodzie charkowskim. Postępy strony ukraińskiej miały mocno zajść za skórę samym Rosjanom - informuje dziennikarz "Foreign Policy" Jack Deutsch, powołując się źródło w amerykańskiej armii.

12 sierpnia 18:59

Steven Seagal przekonuje w rosyjskiej telewizji, że spotkał w Ukrainie setki nazistów. Twierdzi też, że proponowano mu w Stanach Zjednoczonych odbudowanie kariery w zamian za zrzeknięcie się rosyjskiego paszportu.

12 sierpnia 18:42

Wołodymyr Zełenski: Rozmawiałem z papieżem Franciszkiem

"Rozmawiałem z papieżem Franciszkiem. Poinformowałem go o agresji Rosji przeciwko Ukrainie i jej okropnym zbrodniom. Jestem wdzięczny papieżowi za jego modlitwy za Ukrainę. Nasi ludzie potrzebują wsparcia światowych przywódców duchowych, którzy powinni przekazać światu prawdę o strasznych czynach popełnionych przez agresora" - napisał Wołodymyr Zełenski.

12 sierpnia 17:49

Zniszczenie bazy lotniczej Saki w Nowofedoriwce na Krymie pokazało, że zaanektowany w 2014 r. półwysep stał się niebezpieczną strefą przyfrontową, a Kijów nie zrezygnuje z jego odzyskania.

12 sierpnia 17:39
12 sierpnia 17:30

Zełenski składa wniosek o przedłużenie stanu wojennego o kolejne 90 dni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w parlamencie Ukrainy wniosek o przedłużenie stanu wojennego w kraju i generalnej mobilizacji - donosi ukraiński Kanał 24.

Obecne przepisy dotyczące stanu wojennego wygasają 23 sierpnia. Jeśli zostanie on przedłużony, potrwa co najmniej kolejne 90 dni.

12 sierpnia 17:15

Możemy coraz więcej zaoszczędzić na tankowaniu. Ceny benzyny są najniższe od połowy maja - wynika z danych firmy analitycznej BM Reflex.

12 sierpnia 17:00

Niekryjący swoich prorosyjskich poglądów aktor Steven Seagal był gościem głównym propagandowego talk-show Władimira Sołowjowa w rosyjskiej telewizji publicznej.

- To jest mój dom - mówi o Rosji Seagal.