Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.
"Rosyjska wojna z Ukrainą i całą wolną Europą zaczęła się na Krymie i musi zakończyć się na Krymie - i musi zakończyć się jego wyzwoleniem. Rosja zamieniła nasz półwysep, który zawsze był i będzie jednym z najlepszych miejsc w Europie, w jedno z najniebezpieczniejszych miejsc kontynentu. (...) Od obwodu charkowskiego po Chersoń, od Doniecka po Enerhodar, od Stacji Ługańskiej po Jałtę, od Berdiańska po Nowofiedorywkę - to wszystko są części naszego kraju, to jest Ukraina, która będzie całkowicie wolna" - mówi Wołodymyr Zełenski w wieczornym komunikacie wideo.
Rosja chce kupić od Korei Północnej systemy artyleryjskie - donosi Bloomberg.
Według Wasilija Kaszina, rosyjskiego eksperta wojskowego, systemy rakietowe dalekiego zasięgu produkcji północnokoreańskiej są lepsze niż te rosyjskie. To samo tyczy się wielu innych rodzajów broni.
Rosja bardzo intensywnie poszukuje alternatywnych źródeł zaopatrzenia militarnego. Wcześniej w sierpniu udało się potwierdzić przekazanie Rosji przez Iran 46 bojowych dronów.
Kolejny ukraiński jeniec z Azowstalu zmarł w rosyjskiej niewoli - donosi rosyjska państwowa agencja prasowa TASS.
Jeniec miał przebywać w niewoli Donieckiej Republiki Ludowej.
Dziesiątki cywili czekają w kolejce przed jedynym otwartym przejściem, jedyną furtką, przez którą da się teraz powrócić na terytoria okupowane przez Rosję. "Tam zostawiliśmy domy i rodziny", tłumaczą. I idą, choć wiedzą, że ze strony Rosjan czekają ich upokorzenie i rabunek.
Ponad 1,3 miliona osób zostało ewakuowanych z obwodu donieckiego od 24 lutego - przekazał zastępca kancelarii prezydenta Ukrainy Kiryło Tymoszenko.
Ok. 350 tys. ludzi, w tym 50 tys. dzieci, wciąż pozostaje w kontrolowanych przez Ukrainę częściach obwodu donieckiego.
W Rosji wszczęto już 3 tys. spraw o "dyskredytację armii". Wiele opiera się na donosach.
"Ministerstwo Obrony Ukrainy przypomina, że obecność wojsk okupacyjnych na terytorium ukraińskiego Krymu jest nie do pogodzenia ze szczytem sezonu turystycznego" - pisze na Twitterze ukraiński MON.
Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jeszcze raz podkreślili gotowość ich państw do wspierania Ukrainy "tak długo, jak to będzie konieczne" - przekazał we wtorkowym komunikacie Pałac Elizejski.
Od początku wojny w Ukrainie wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. We wtorek, 9 sierpnia rosyjska propaganda informuje o przerażającym kaszlu Bidena, chorych psychicznie transwestytach i polsko-ukraińskich sporach.
Przedstawiciele ukraińskiego państwowego urzędu ds. inspekcji energetyki nuklearnej oraz ambasady Stanów Zjednoczonych w Kijowie spotkali się dziś, by rozmawiać o kryzysie w elektrowni jądrowej w Zaporożu - informuje agencja prasowa Ukrinform.
"Temat sytuacji w zajętej przez wojska rosyjskie elektrowni jądrowej w Zaporożu podniesiono na spotkaniu Państwowego Inspektoratu Dozoru Jądrowego Ukrainy, reprezentowanego przez p.o. przewodniczącego Ołeha Korikowa oraz zastępcy szefa misji w Ambasadzie USA w Ukrainie Christophera W. Smitha. Spotkanie miało miejsce 9 sierpnia 2022 r.” - czytamy w komunikacie prasowym.
Obie strony spotkania zgodziły się, że kluczową kwestią dla zmniejszenia ryzyka katastrofy i wzrostu promieniowania jest odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad elektrownią jądrową.
Kolejne nagranie wideo z wybuchów w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie.
- Przez dwadzieścia lat pracowałam w biurze, ale może w Polsce się przebranżowię, zobaczymy - mówiła jedna z uczestniczek.
Amerykański Departament Stanu ogłosi dziś pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 89 milionów dolarów przeznaczony na wsparcie w procesie usuwania z terenu kraju min i innych materiałów wybuchowych - informuje agencja Reuters.
Pakiet sfinansuje pracę 100 ekip saperskich i szkolenia dla kolejnych saperów w przyszłym roku kalendarzowym.
"To będzie największa tego typu operacja od wielu dekad" - mówi cytowany przez agencję przedstawiciel Departamentu Stanu.
Nasz kraj stał się "Polską ukraińską". Ale dla innych uchodźców jakby nie było w niej miejsca. Pokutuje narracja, że ci ludzie coś nam zabiorą, zawładną przestrzeń religijną. Stąd strach, który gdy nie jest wyjaśniony, zmienia się we wrogość nie do pokonania. A gdy dojdzie do tego restrykcyjny aparat państwowy, ciężko o tolerancję wobec człowieka, który różni się kolorem skóry, wyznaniem i językiem. Ale ciągle wierzę w moc otwartego społeczeństwa obywatelskiego - mówi dr Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.
39 wagonów z australijskim węglem przyjechało do Ukrainy. Węgiel otrzymała elektrociepłownia państwowej spółki Centrenergo. Łącznie Ukraina zamówiła z Australii 79 tys. ton surowca - informuje ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.
"Ministerstwo Obrony Ukrainy nie potrafi określić przyczyny eksplozji [na Krymie], ale przypomina o zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zakazie palenia w miejscach, które nie są do tego przyznaczone" - pisze na Facebooku ukraiński resort obrony.
"Przypadek pożaru może być użyty przez terrorystyczne państwo w wojnie informacyjnej. Nie wykluczamy, że okupanci znajdą na miejscu jakąś charakterystyczną naszywkę, wizytówkę albo nawet ślady DNA" - kontynuuje ukraiński MON.
Aleksander Łukaszenka zaprowadził na Białorusi terror przypominający brutalne czasy ZSRR. Ci, którzy pozostali w kraju, uważają na każde wypowiedziane słowo, emigranci polityczni marzą o powrocie i obaleniu reżimu.
Zdjęcie eksplozji na lotnisku Saki obok Nowofiedorówki.