Rosja ponownie rozmieszcza wojska w Białorusi, w tym jednostki obrony przeciwlotniczej. Siły rosyjskie ostrzeliwują z artylerii i lotnictwa cele na całej długości frontu. Dziś Dzień Sił Powietrznych Ukrainy.
Pokaż od:
7 sierpnia 22:54

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

7 sierpnia 22:33

Pojechałam na ostatnie metry polskiej plaży. Nagle przychodzi SMS: "Witaj w Rosji".

7 sierpnia 22:15

Budynek mieszkalny ostrzelany przez Rosjan w Bachmucie w obwodzie donieckim.

7 sierpnia 21:34

"Sytuacja w Donbasie pozostaje bardzo trudna. Nasza armia robi wszystko, co możliwe, aby powstrzymać rosyjski terror i zadać okupantom jak największe straty. Awdijiwka, Piski, Marjinka, Bachmut i inne rejony w regionie donieckim pochłaniają najwięcej wysiłków - i generują największe straty. Ciężka sytuacja jest także w rejonie charkowskim, na południu naszego kraju, gdzie ma miejsce koncentracja wojsk okupantów.

Kluczową sprawą jest znowu broń od naszych partnerów. Każdego dnia bez przerwy pracujemy nad zwiększeniem dostaw broni i wysłaniem na front potężniejszych i dalekosiężnych systemów. A w przyszłym tygodniu spodziewamy się informacji o nowych pakietach wsparcia dla Ukrainy" - mówił w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.

7 sierpnia 21:23

Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku ostrzału obwodu donieckiego w niedzielę - informuje Prokuratura Generalna Ukrainy.

Łącznie w całej Ukrainie zginęło ostatniej doby - według ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych - 20 osób.

7 sierpnia 20:41

W niedzielę wieczór eksplozje było słychać w Winnicy oraz w obwodach kirowogradzkim, czerkaskim i w Krzemieńczuku - donoszą portale Suspline i Ukraińska Prawda.

W całej Ukrainie obowiązuje stan aktywnego alarmu przeciwlotniczego.

7 sierpnia 20:11

Miliony ludzi uciekły przed inwazją Rosji, ale tam, gdzie mieszkania są drogie i rzadkie, kraje takie jak Estonia płacą firmom przewozowym za oferowanie uchodźcom bezpiecznych, ale ciasnych kwater.

7 sierpnia 20:00

Prokuratura Ukrainy zajmuje się już 26 tys. domniemanych przypadków zbrodni wojennych, które mieli popełnić Rosjanie od początku inwazji na Ukrainę - przekazał w niedzielę szef wydziału zbrodni wojennych Prokuratury Generalnej Ukrainy Jurij Biłousow.

W stan oskarżenia postawiono 135 osób. W siedmiu sprawach wydano wyrok, a w 13 toczy się proces. Aresztowano 15 osób.

7 sierpnia 19:36

Żona prezydenta napisała: "Dopóki świat nie nakłoni rosyjskiego prezydenta Putina i ukraińskiego prezydenta Zełenskiego do negocjowania zawieszenia broni - ta straszna wojna będzie trwała". List wkurzył wielu ludzi.

7 sierpnia 18:46

Pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek towarowy zacumował w ukraińskim porcie w Czarnomorsku. W przyszłości wypłynie, transportując ukraińskie zboże - poinformowało w niedzielę ministerstwo infrastruktury Ukrainy.

Wcześniej - w ramach porozumienia o odblokowaniu morskiego eksportu z Ukrainy - z ukraińskich portów wypłynęły cztery statki przewożące ukraińską żywność.

7 sierpnia 18:06

Długie konwoje rosyjskiego sprzętu wojskowego ciągną z Donbasu na południowy zachód. W najbliższym czasie najcięższe walki mają toczyć się wzdłuż Dniepru, na 350-kilometrowym odcinku od Zaporoża do Chersonia.

7 sierpnia 17:51

Gubernator obwodu zaporoskiego: Promieniowanie wokół elektrowni jądrowej jest "w normie"

Promieniowanie wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu jest w normie - zapewnia gubernator obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

Rosjanie ostrzelali wcześniej budynek elektrowni i zniszczyli m.in. czujniki promieniowania, którego obecny poziom ma wynosić ok. 8-12 mikrorentgenów na godzinę.

7 sierpnia 17:26

Konkretnej daty podróży Franciszka do Ukrainy jeszcze nie podano, ale najprawdopodobniej nastąpi ona przed zaplanowaną na połowę września wizytą papieża w Kazachstanie.

7 sierpnia 17:13

"Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. Mówiłem o sytuacji na polu bitwy, w szczególności w Zaporożu. Rosyjski terror nuklearny wymaga silniejszej reakcji społeczności międzynarodowej – sankcji wobec rosyjskiego przemysłu i paliwa jądrowego. Pozytywnie oceniłem również wznowienie eksportu zboża drogą morską, a także skoordynowane przygotowania do szczytu Platformy Krymskiej i innych wydarzeń. Podkreśliłem też, jak ważne jest jak najszybsze odblokowanie pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

7 sierpnia 16:27

W całej Ukrainie grupki znajomych zbierają na dodatkowe wyposażenie dla żołnierzy walczących z rosyjskim wojskiem. To równie ważne jak pomoc dużych organizacji.

7 sierpnia 16:13

50 domów w obwodzie dniepropietrowskim zostało zniszczonych wskutek ostrzału ze strony Rosjan - podała ukraińska prokuratura generalna.

Uszkodzone zostały również kościół i gazociąg.

Jedna osoba została ranna niedaleko Nikopolu, najbliższej miejscowości do elektrowni atomowej w Zaporożu.

7 sierpnia 15:49

Po piątkowym ostrzale elektrowni atomowej w Zaporożu sytuacja jest niebezpieczna, w każdej chwili grozi pożarem i wyciekiem. "To igranie z ogniem" - ocenia szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, podczas gdy Moskwa i Kijów wzajemnie oskarżają się o ostrzelanie elektrowni.

7 sierpnia 15:41

Rosjanie wznowili ostrzał Słowiańska, trafiając w dzielnice mieszkalne w centrum miasta - przekazał przewodniczący wojskowej administracji Słowiańska Wadym Lach.

"Po kilku dniach spokoju - znowu ostrzał miasta. Na szczęście nie było ofiar ani rannych" - napisał Lach.

7 sierpnia 14:44

Ukraina potrzebuje myśliwców wielozadaniowych i HIMARS-ów

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy poinformował, jakich samolotów potrzebują SZ Ukrainy do współdziałania z HIMARS-ami, aby odbić tereny zajęte przez Rosję. Rzecznik powiedział, że Ukraina potrzebuje natychmiast myśliwców wielozadaniowych do zamknięcia nieba nad kontrolowaną przez siebie częścią kraju i odbicia zajętych terenów.

"Samoloty wyposażone w rakiety przeciwradarowe mogłyby skutecznie zniszczyć rosyjską obronę przeciwlotniczą, co pozwoliłoby zapewnić jednostkom lądowym potrzebne wsparcie z powietrza" - powiedział rzecznik Jurij Ignat.

7 sierpnia 14:21

Tylko dwa z sześciu bloków działają w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa taka elektrownia w Europie, została zajęta przez siły rosyjskie na początku marca. Przewodniczący obwodu zaporoskiego poinformował, że jeden z sześciu bloków przechodził planowaną akcję serwisową, kolejny został wyłączony po ostrzale artyleryjskim w marcu, a dwa kolejne zostały odłączone niedawno. Obecnie w elektrowni działają tylko dwa z sześciu bloków, produkując 1200 megawatów energii elektrycznej.