Rosjanie w nocy ostrzelali Charków, a także obwód zaporoski. Szefowa ukraińskiego biura Amnesty International, poinformowała, że odchodzi z pracy po publikacji przez centralę raportu, w którym skrytykowano ukraińską armię. Rosjanie ostrzelali teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową.
Pokaż od:
5 sierpnia 23:41

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

5 sierpnia 23:13

Włochy udzielą Ukrainie pożyczki w wysokości 200 mln euro. Ministerstwo finansów Ukrainy poinformowało, że 15-letni kredyt trafi do budżetu państwa na pokrycie wynagrodzeń nauczycieli szkolnych i będzie miał zerowe oprocentowanie przez pierwsze siedem i pół roku.

5 sierpnia 22:28

- Dzisiaj okupanci stworzyli kolejną nadzwyczaj ryzykowną sytuację dla całej Europy, ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że rosyjskie siły przeprowadziły w piątek ostrzał obiektu dwukrotnie.

Zełenski przypomniał, że Elektrownia Zaporoska to największa elektrownia atomowa w Europie. - Jakiekolwiek ostrzały tego obiektu to jawne i zuchwałe przestępstwo, akt terroru - stwierdził. Według niego Rosja "powinna odpowiadać już za sam fakt stworzenia zagrożenia dla elektrowni atomowej".

5 sierpnia 21:52

Oksana Pokalczuk, szefowa ukraińskiego biura organizacji pozarządowej Amnesty International, poinformowała o tym, że odchodzi z pracy po publikacji przez centralę raportu, w którym skrytykowano ukraińską armię.

5 sierpnia 21:33
5 sierpnia 21:19

"Rosja wie, że jej agresja zakończy się klęską, jeśli dostawy broni do Ukrainy będą kontynuowane. Rosyjskim zadaniem numer jeden jest zatrzymanie ich poprzez ostrzały rakietowe logistyki i dezinformację na temat domniemanego nieodpowiedniego wykorzystania broni w Ukrainie" - napisał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

5 sierpnia 21:08

Relacja z Ukrainy dziennikarki Karoliny Bacy-Pogorzelskiej:

5 sierpnia 20:53

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow poinformował, że 13 statków towarowych czeka na wypłynięcie z portów Ukrainy. Przekazał, że z pomocą międzynarodowych gwarancji Ukraina spodziewa się eksportować 3 mln ton produktów rolnych miesięcznie z portów w Odessie, Czarnomorsku i Piwdennyj.

5 sierpnia 20:41

Ukraiński MSZ: Wzywamy społeczność międzynarodową do podjęcia pilnych działań

Wzywamy społeczność międzynarodową do podjęcia pilnych działań, aby wymusić na Rosji przekazanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pod kontrolę władz Ukrainy, jest to kwestia bezpieczeństwa całego świata - zaapelował w piątkowym oświadczeniu ukraiński resort spraw zagranicznych.

MSZ Ukrainy odniosło się w ten sposób do ostrzelania terenu elektrowni, przeprowadzonego przez rosyjskie wojska.

Rosja o ostrzelanie elektrowni oskarżyła Ukrainę.

5 sierpnia 20:37

Putin i Erdogan pogłębiają współpracę

Prezydencji Turcji i Rosji podkreślili w piątek gotowość pogłębienia współpracy między krajami "pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej" - poinformowała Agencja Reutera po 4-godzinnych rozmowach Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putina w Soczi nad Morzem Czarnym.

Prezydenci zgodzili się również wzmocnić dwustronną wymianę gospodarczą. Stwierdzili, że ich "konstruktywna współpraca" odegrała ważną rolę w umożliwieniu morskiego eksportu zboża blokowanego w portach na południu Ukrainy od początku inwazji Rosji przeciwko temu państwu.

W wydanym wspólnie oświadczeniu Erdogan i Putin również zwrócili uwagę na konieczność "pełnej implementacji porozumienia stambulskiego, pozwalającego m.in. na nieprzerwany eksport rosyjskiego zboża, nawozów i surowców niezbędnych do ich produkcji".

Prezydenci osiągnęli także porozumienie w sprawie pokrycia przez Turcję części opłat za import rosyjskiego gazu w rublach - podał Reuters.

5 sierpnia 19:39

Rosyjskie władze przeprowadzają tajną mobilizację na dwa sposoby: werbują więźniów skazanych za ciężkie przestępstwa i formują "bataliony narodowe" w republikach typu Tatarstan. Kreml robi wszystko, by uniknąć powoływania na front etnicznych Rosjan - ocenił w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

5 sierpnia 19:27

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Po raz kolejny w ciągu ostatnich godzin rosyjskie wojska ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. W wyniku uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej istnieje ryzyko wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych - zaalarmował  ukraiński koncern Enerhoatom.

Wieczorem siły wroga ponownie zaatakowały obiekt z wyrzutni rakietowych. Pociski trafiły bezpośrednio w plac przed elektrownią, w pobliżu jednego z bloków, w którym mieści się reaktor jądrowy. Poważnie uszkodzono nie tylko instalację azotowo-tlenową, ale również przylegający do niej budynek. Utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia pożarowego. Obecnie brak informacji o osobach rannych - głosi komunikat Enerhoatomu na Telegramie.

5 sierpnia 18:46

Rząd Ukrainy zatwierdził dekret prezydenta Zełenskiego o konfiskacie ponad 900 rosyjskich nieruchomości na terytorium Ukrainy - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. 

5 sierpnia 18:33

Nie są znane losy około 300 osób, które zaginęły w wyniku działań wojennych w rejonie Kijowa - przekazała agencja Ukrinform.

5 sierpnia 17:50

Ozzy Osbourne wspiera Ukrainę. Legendarny muzyk rockowy wyda swój nowy album w barwach ukraińskiej flagi, a dochód ze sprzedaży trafi na pomoc charytatywną dla Ukrainy.

5 sierpnia 17:47

Co najmniej 22 osoby zostały ranne w piątek w rosyjskim ostrzale Mikołajowa - poinformowały lokalne władze. Według Witalija Kima, gubernatora obwodu mikołajowskiego, są też ofiary śmiertelne, ale nie podano ich liczby.

5 sierpnia 17:33

Unijny plan ograniczenia zużycia gazu i pomocy Niemcom w uniezależnieniu się od Rosji wejdzie w życie na początku przyszłego tygodnia, poinformowali w piątek unijni urzędnicy.

W zeszłym tygodniu państwa członkowskie UE zgodziły się na ograniczenie zużycia gazu o 15 proc. w okresie zimowym, z wyjątkami dla niektórych krajów i pomimo sprzeciwu Węgier. Urzędnicy od tego czasu pracują nad tekstami prawnymi planu, który będzie dobrowolny, o ile państwa członkowskie nie zgodzą się nadać Komisji Europejskiej uprawnień nadzwyczajnych.

Czeska rotacyjna prezydencja w UE ogłosiła w piątek, że Rada Europejska – reprezentująca państwa członkowskie – formalnie przyjęła plan.

"Tekst zostanie opublikowany w dzienniku urzędowym na początku przyszłego tygodnia i wejdzie w życie dzień po publikacji" - czytamy w oświadczeniu.

Źródło dyplomatyczne poinformowało AFP, że publikacja odbędzie się w poniedziałek, a plan wejdzie w życie we wtorek.

5 sierpnia 17:26

Trzy rosyjskie pociski uderzyły w teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową

W wyniku rosyjskiego ataku wroga doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował ukraiński koncern Enerhoatom.

"Agresorzy zorganizowali kolejną prowokację. (...) Nie odnotowano wycieku substancji promieniotwórczych. Najeźdźcy, uciekając się do terroru, narażają na niebezpieczeństwo cały cywilizowany świat" - czytamy w komunikacie Enerhoatomu na Telegramie.

Przedsiębiorstwo potwierdziło, że elektrownia nadal funkcjonuje w normalnym trybie. W ostatnim czasie podjęto jednak decyzję o wyłączeniu jednego z bloków energetycznych.