Rosjanie przeprowadzili we wtorek atak rakietowy na rejon czerwonogrodzki, który znajduje się zaledwie 15 km od granicy z Polską. W nocy dotkliwie ostrzelane zostały również Mikołajów i Charków.
Pokaż od:
3 sierpnia 23:53

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

3 sierpnia 23:13

"Obecnie pojawia się wiele doniesień o sytuacjach konfliktowych i zagrożeniach w innych niż Ukraina częściach świata. Najpierw Bałkany, potem Tajwan, teraz może to być Kaukaz - wszystkie te sytuacje wydają się różne, ale łączy je jeden czynnik: nie zadziałała globalna architektura bezpieczeństwa. Gdyby było inaczej, nie byłoby tych wszystkich konfliktów. I na to właśnie Ukraina zwraca uwagę nie tylko od 161 dni, czyli od rozpoczęcia wojny, ale również od wielu lat.

(...) Jeśli Rosja chciałaby zatrzymać wojnę, nie gromadziłaby rezerw w południowej Ukrainie. Jeśli Rosja chciałaby zakończyć wojnę, nie mordowałaby masowo Ukraińców" - mówi w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

3 sierpnia 22:49

Wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz złożył w Departamencie Stanu USA protokoły akcesyjne potwierdzające ratyfikację przez Polskę rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię.

- To historyczny moment, Sojusz rozszerza się i przyjmuje dwóch nowych członków (...). My jako państwo bałtyckie będziemy czuć się dużo bezpieczniej - powiedział w środę Przydacz.

Według wiceszefa polskiej dyplomacji Polska jest jednym z pierwszych krajów, które dostarczyły takie dokumenty.

3 sierpnia 22:37

Bajki, książki dla młodzieży oraz publikacje o tematyce religijnej. Wszystko w języku ukraińskim. Na prośbę jednej z rodzin z Ukrainy pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu zorganizował zbiórkę.

3 sierpnia 22:21

Kolejne statki ze zbożem są gotowe do wypłynięcia z ukraińskich portów według wcześniej ustalonego grafiku - potwierdził ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba podczas spotkania w Kijowie z szefem estońskiej dyplomacji Urmasem Reinsalu.

- Będziemy kontynuować wywiązywanie się z tej umowy. Jest korzystna dla ukraińskich rolników, dla ukraińskiej gospodarki i dla całego świata. Ukraina jest obecnie zbawcą świata: ratujemy świat od dalszego wzrostu cen energii i głodu w niektórych krajach - mówił Kułeba.

3 sierpnia 22:05

"Nie ma nic bardziej cynicznego niż poplecznicy Putina twierdzący, że Rosja jest gotowa do rozmów pokojowych. O tej rzekomej gotowości słyszymy i widzimy ją na co dzień: ataki artyleryjskie, terror rakietowy wobec ludności cywilnej, masowe zbrodnie. Rosja pozostaje skupiona na wojnie, wszystko inne jest tylko zasłoną dymną" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

3 sierpnia 21:52

UE traci kontrolę nad wydarzeniami na peryferiach. Porażka jest najbardziej widoczna na Bałkanach, gdzie nie chcą działać modele polityczne wypracowane w Europie Zachodniej.

3 sierpnia 21:42

Trzy miejscowości w obwodzie Sumy - Junakiwsk, Miropilsk i Krasnopilsk - zostały dziś ostrzelane przez Rosjan. Nie było rannych ani ofiar śmiertelnych - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywicki.

3 sierpnia 21:22

W ciągu ostatnich 24 godzin Rosja ostrzelała 30 miejscowości w Ukrainie. Zginęło 15 osób, kilkadziesiąt zostało rannych - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewgenij Jenin.

3 sierpnia 21:04

Nagła choroba Anatolija Czubajsa, posiadacza skrytych kremlowskich tajemnic, jak również eksplozja magazynu amunicji w Bułgarii rodzą podejrzenia, że sabotażyści z GRU buszują w Europie.

3 sierpnia 20:47

W obwodzie charkowskim rosyjski pociąg został ostrzelany przez Ukraińców.

3 sierpnia 19:25

ONZ zbada kwestię odpowiedzialności za atak w Ołeniwce

Organizacja Narodów Zjednoczonych zorganizuje i wyśle do Ukrainy specjalną "misję fact-checkingową", która ma zbadać kwestię odpowiedzialności za atak w Ołeniwce, gdzie zginęła grupa przetrzymywanych przez prorosyjskich separatystów ukraińskich więźniów. 

Plany ONZ zapowiedział sekretarz generalny organizacji António Guterres, który powiedział w środę dziennikarzom, że zarówno Ukraina, jak i Rosja wyraziły wolę przeprowadzenia niezależnego śledztwa.

Między oboma państwami a ONZ toczą się obecnie rozmowy dotyczące ustalenia szczegółów planowanej misji.

3 sierpnia 19:20

Tydzień po kontrowersyjnym otwarciu festiwalu w Salzburgu jego gwiazda, grecko-rosyjski dyrygent Teodor Currentzis, zapowiada utworzenie nowej orkiestry. To reakcja na rosnące oskarżenia o jego powiązania z Kremlem.

3 sierpnia 19:04

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła siatkę kontrolowanej przez FSB sieci szpiegowskiej w Ukrainie, która zdobywała i przekazywała Rosjanom informacje o strategicznych obiektach w kraju - informuje agencja prasowa Ukrinform.

Siatka była prowadzona przez rosyjskiego szpiega z Odessy o pseudonimie "Profesor", którego aresztowały ukraińskie służby. "Profesor" miał zatrudniać grupę współpracowników rozsianych po terytorium całej Ukrainy. Ci zdobywali dla niego informacje dotyczące m.in. krytycznych obiektów infrastrukturalnych w kraju i centrów decyzyjnych.

3 sierpnia 18:50

Rosjanom udało się też najprawdopodobniej odbić kontrolowaną od 2015 r. przez Ukraińców kopalnię węgla w Butiwce. Był to najdalej wysunięty punkt ukraińskiej armii w kierunku Doniecka, z którego prowadzili ostrzał pozycji prorosyjskich separatystów.

3 sierpnia 18:33

Gazprom: Dostarczenie turbiny do Rosji "niemożliwe" ze względu na sankcje

Dostarczenie turbiny Nord Streamu 1 do Rosji jest "niemożliwe" ze względu na sankcje nałożone przez Unię Europejską, Wielką Brytanię i Kanadę - oświadczył w środę Gazprom.

3 sierpnia 18:29

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba spotkał się z estońskim ministrem spraw zagranicznych.

"Przyjąłem mojego przyjaciela Urmasa Reinsalu w Kijowie. Jestem wdzięczny Estonii za przywództwo we wspieraniu Ukrainy, w tym pomoc wojskową i humanitarną, odzyskanie regionu Żytomierza i pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie. Ukraina i Estonia pozostają bliskimi przyjaciółmi i partnerami" - napisał Kułeba na Twitterze.

3 sierpnia 18:18

Wojna w Ukrainie. Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "sąd najwyższy uznał batalion Azow za organizację terrorystyczną", "Hiszpania nie dostarczy Ukrainie czołgów Leopard", a "w Rosji wzrasta liczb osób przekonanych, że słońce krąży wokół Ziemi".

3 sierpnia 18:10

Bitwa o wieś Pisky widziana z Doniecka.

3 sierpnia 18:00

W Niemczech magazyny gazu są zapełnione w prawie 70 proc. Codziennie dodawane jest około 0,4 pkt proc. Magazyny gazu we Francji są napełnione w 80 proc., a w listopadzie będą napełnione w 100 proc. - podaje PAP, powołując się na tamtejsze rządy.