Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.
Kolejne eksplozje w Mikołajowie. W mieście słychać wybuchy pocisków kasetowych (zakazanych przez prawo międzynarodowe) - informuje agencja prasowa Ukrinform, powołując się na słowa mera Mikołajowa Ołeksandra Sienkowycza.
W poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii Europa coraz częściej spogląda w stronę Afryki. Ale tamtejsze rządy odwracają się od Zachodu i to nie tylko z powodu chińskiej ofensywy inwestycyjnej. Rosja również buduje swoje wpływy tymi samymi starymi sposobami.
Około 9:00 wieczorem w jednej z dzielnic Mikołajowie w obwodzie mikołajowskim doszło serii eksplozji i wybuchł pożar. Są przerwy w dostawie prądu - informuje na Telegramie mer miasta Ołeksandr Sienkowycz.
"Słowo HIMARS stało się dla naszego kraju niemal synonimem słowa sprawiedliwość, a ukraińskie siły obronne zrobią wszystko, aby dzięki tym bardzo skutecznym systemom okupanci z każdym tygodniem ponieśli coraz dotkliwsze straty.
Nadal co prawda nie możemy całkowicie złamać przewagi armii rosyjskiej w artylerii - to jest bardzo widoczne w bitwach w Donbasie w Piskych czy Awdijiwce. Tam jest po prostu piekło, nie da się tego nawet opisać słowami. (...) Każdego dnia nasi dyplomaci i inni przedstawiciele naszego państwa robią wszystko, co możliwe i wszystko, co niemożliwe, aby zdobyć broń, która ostatecznie pomoże Ukrainie powstrzymać hordę najeźdźców i przekonać wszystkich, którzy wciąż mają wątpliwości co do dostaw" - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Nie ma wiadomości, żeby w ataku na rejon czerwonogradzki ucierpiał jakikolwiek Polak - mówił w rozmowie z Onetem rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
- Nie mamy informacji, by atak był związany z obecnością ministra Raua na Ukrainie. Zdarzały się jednak takie sytuacje, że ataki następowały na przykład w dniu przyjazdu pana prezydenta. My tej wiedzy nie mamy, ma ją tylko atakujący, czyli Rosja - dodał rzecznik.
We wtorek wystrzelono rosyjskie rakiety w kierunku centralnej i zachodniej Ukrainy. Siedem z ośmiu pocisków zostało przechwyconych, ale jeden uderzył prawdopodobnie w okolice bazy wojskowej w rejonie czerwonogradzkim, na północ od Lwowa. To tylko 15 km od granicy z Polską.
Wojna w Ukrainie. Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. Dziś piszą w niej m.in. o tym, że "sytuacja jest gorsza niż w trakcie zimnej wojny", a Niemcom przepowiada się katastrofę.
Cztery statki nielegalnie wywożące ukraińskie zboże z okupowanego Krymu zostały zajęte przez ukraińską prokuraturę - informuje agencja prasowa Interfax.
Pierwszy statek z ukraińskim zbożem, który wczoraj wypłynął z portu w Odessie, zacumował w Stambule - informuje tureckie ministerstwo obrony.
Do dwukrotnie większych od Polski Niemiec od początku wojny w Ukrainie trafiło ponad milion uchodźców z tego kraju. Ale landy coraz częściej odmawiają ich przyjęcia, bo skończyły im się pieniądze na pomoc socjalną.
Rosjanie wystrzelili we wtorek wieczorem w kierunku południowej, centralnej i zachodniej Ukrainy osiem pocisków rakietowych. Udało się zestrzelić siedem z nich - przekazał Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych.
Nie podniosłam łapki w górę, gdy magazyn "Vogue" pochwalił się sesją Ołeny i Wołodymyra Zełenskich sfotografowanych kilka tygodni temu w Kijowie przez Annie Leibovitz. Nie dałam też łapki w dół.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przeprowadzili we wtorek rozmowę telefoniczną, w której rozmawiali m.in. o wsparciu sojuszu dla Ukrainy i pierwszym transporcie zboża z ukraińskiego portu w Odessie.
Ukraińska armia prowadzi sprytną kontrofensywę, nacierając na Chersoń - oceniają brytyjscy analitycy. Czy uda im się odbić zarówno południe, jak i zajęty wschód kraju?
Rosjanie przeprowadzili we wtorek atak rakietowy na rejon czerwonogrodzki, który znajduje się zaledwie 15 km od granicy z Polską - poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.
"Na miejsce dotarły służby. Szczegóły później" - pisze Kozycki w wiadomości w serwisie Telegram.
Stany Zjednoczone wprowadzają nowy pakiet sankcji wymierzony w Rosję.
Nowe przepisy - opublikowane w komunikacie na stronie internetowej Departamentu Skarbu - obejmują Magnitogorski Kombinat Metalurgiczny, firmę metalurgiczną z Rosji i 30. pod względem wielkości spółkę tego typu na świecie, oraz Alinę Kabejewą, domniemaną partnerkę Władimira Putina.
Departament Stanu ogłosił również wprowadzenie ograniczeń wizowych dla 893 przedstawicieli rządu Rosji oraz 31 przedstawicieli rządów innych państw.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz prezes Siemens Energy mają osobiście zobaczyć turbinę Nord Stream 1 w mieście Mülheim an der Ruhr w Nadrenii Północnej-Westfalii, która wróciła z prac przeglądowych w Kanadzie.
Turbina ma być już gotowa na dalszy transport do Rosji. Według Rosjan ograniczenie przesyłu gazu do Niemiec przez Nord Stream 1 wiąże się bezpośrednio z problemami technicznymi turbiny.
Trzy osoby nie żyją w wyniku ostrzelania przez Rosjan minibusa, którymi ewakuowali się z regionu chersońskiego cywile - poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Dmytro Butrij.
Oprócz trzech ofiar w wyniku ataku zostało rannych również pięć osób. Prokuratura generalna Ukrainy otworzyła dziś śledztwo w tej sprawie.
Amerykański samolot specjalny Boeing C-40C z przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi, który we wtorek wystartował z Malezji, wylądował w administracyjnej stolicy Tajwanu Tajpej według danych służby lotniczej Flightradar.
Samolot zamiast bezpośredniej trasy na wyspę wystartował ze stolicy Malezji Kuala Lumpur, przeleciał przez przestrzeń powietrzną Indonezji, a następnie na wschód od Filipin i skierował się na Tajwan znad Pacyfiku. W ten sposób ominął przestrzeń nad Morzem Południowochińskim, gdzie dwa chińskie lotniskowce – „Shandong” i „Liaoning” – wykonują jednocześnie zadania.
Tymczasem na południowy wschód od Tajwanu znajduje się grupa uderzeniowa lotniskowców kierowana przez lotniskowiec USS „Ronald Reagan” z napędem atomowym US Navy. Obejmuje krążownik rakietowy USS „Antietam” („Antem”) i niszczyciel USS „Higgins”. Na północy wyspy operują również uniwersalne amfibie do przewozu samolotów „America” i „Tripoli”.
Przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA Pelosi udała się z oficjalną wizytą do krajów azjatyckich: Singapuru, Malezji, Korei Południowej i Japonii, zgodnie z oficjalnym przesłaniem jej biura. Zaznaczono, że Pelosi przewodzi amerykańskiej delegacji, której celem jest prowadzenie negocjacji w sprawie handlu, bezpieczeństwa, zmian klimatycznych i epidemii COVID-19.
Zapowiadana wcześniej możliwość jej wizyty na Tajwanie nie była oficjalnie dyskutowana. Tymczasem władze Tajwanu potwierdziły, że przybędzie na wyspę. Pelosi i członkowie delegacji zatrzymają się w hotelu Grand Hyatt w administracyjnej stolicy Tajwanu Tajpej. Spotkanie z władzami wyspy zaplanowano na środę o godzinie 08.50 czasu lokalnego.
Napięcia związane z możliwą wizytą Pelosi na Tajwanie wzrosły po tym, jak prezydent Chin Xi Jinping powiedział w czwartek w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Joem Bidenem, że stanowisko chińskich przywódców i narodu w sprawie Tajwanu jest zdecydowane i że „USA musi respektować” zasadę jednych Chin. Ostrzegł też Bidena przed „igraniem z ogniem” w sprawie Tajwanu.