W Ołeniwce doszło do wybuchu bomby termobarycznej - twierdzi doradca Wołodymyra Zełenskiego. Sam prezydent poinformował z kolei, że Rosjanie przerzucają część sił na południe, a ostatni ostrzał Mikołajowa był "jednym z największych od początku wojny".
Pokaż od:
1 sierpnia 23:57

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

1 sierpnia 23:54

- Dziś Ukraina broni Polski i Europy, w tym Niemiec; gdyby nie heroiczny opór Ukrainy wobec imperialnych planów Putina, Polsce i krajom bałtyckim groziłaby bezpośrednia dalsza .ekspansja rosyjskiej strefy wpływów – mówi prezydent RP Andrzej Duda w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

1 sierpnia 23:35

Trump powiedział, że Ukraina powinna była zawrzeć umowę z rosyjskim dyktatorem, aby zapobiec inwazji.

„Mogli zrezygnować z Krymu. Mogli coś zrobić z NATO i mielibyście kraj, ponieważ wierzę, że Putin chciał zawrzeć umowę” – powiedział były prezydent USA.

1 sierpnia 23:23

Ukraina zarobiła prawie 20 mln dol. w pierwszym miesiącu sprzedaży energii elektrycznej do UE. Ukraina rozpoczęła eksport energii przez połączenie z Rumunią 1 lipca.

1 sierpnia 22:50

Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin twierdzi, że wybuch w Ołeniwce był spowodowany przez rosyjską bombę termobaryczną.

1 sierpnia 22:30

Blinken: Działania Rosji wokół elektrowni w Zaporożu są szczytem nieodpowiedzialności

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken nazwał w poniedziałek działania Rosji wokół największej ukraińskiej elektrowni jądrowej „szczytem nieodpowiedzialności”, oskarżając Moskwę o wykorzystanie jej jako „tarczy nuklearnej” w atakach na siły ukraińskie.

Rosja została w marcu oskarżona o wystrzelenie pocisków niebezpiecznie blisko fabryki w Zaporożu, gdy jej siły przejęły ją w pierwszych tygodniach inwazji na Ukrainę.

Waszyngton jest „głęboko zaniepokojony”, że Moskwa używa teraz elektrowni jako bazy wojskowej i strzela do ukraińskich sił z jej otoczenia, powiedział Blinken dziennikarzom po rozmowach na temat nierozprzestrzeniania broni jądrowej w ONZ w Nowym Jorku.

1 sierpnia 22:17

Francja zamraża rosyjskie aktywa o wartości 1,2 mld euro

„Kwota zamrożonych rosyjskich aktywów wynosi 1,2 mld euro, nie licząc aktywów rosyjskiego banku centralnego” – powiedział Guillaume Valette-Valla, szef Dyrekcji ds. Wywiadu i Zwalczania Podziemnych Systemów Finansowych.

1 sierpnia 21:50

Dziś wchodzi w życie embargo UE na import węgla z Rosji

Wiadomo, że embargo na rosyjski węgiel znalazło się w piątym pakiecie unijnych sankcji na początku kwietnia. Jako alternatywę UE wykorzysta węgiel z Kazachstanu, odpowiedni również dla europejskich elektrowni.

1 sierpnia 21:35

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki między innymi na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju, a na południu wojska rosyjskie próbują odbudować uszkodzone mosty przez Dniepr – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

1 sierpnia 21:20

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja ostrzelała 35 miejscowości w obwodach donieckim i charkowskim. Rosjanie zaatakowali też samo miasto Charków. W obwodzie donieckim atak został przypuszczony m.in. na Bachmut.

1 sierpnia 21:04

Urzędnik: armia ukraińska zniszczyła skład amunicji w okupowanym przez Rosję Skadowsku.

Serhij Chlan, członek Rady Obwodowej w Chersoniu, powiedział, że rosyjskie wojsko przywiozło amunicję i sprzęt z pobliskiego okupowanego przez Rosję Krymu.

1 sierpnia 20:36

550 mln dolarów z USA dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 550 mln dol. - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

1 sierpnia 20:24

Od początku inwazji na Ukrainę Rosja atakowała cele cywilne prawie 60 razy częściej niż cele wojskowe. Terroryści przeprowadzili 17 tys. 300 uderzeń na obiekty cywilne i około 300 na cele wojskowe - informuje ukraińska armia.

1 sierpnia 20:10

Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "przemówienie Putina doprowadziło do paniki w Wielkiej Brytanii", "Rosja powinna wesprzeć Serbię", a "wódka jest mniej niebezpieczna dla urządzeń elektronicznych niż olej".

1 sierpnia 19:51

Według danych dzienna produkcja gazu rosyjskiego Gazpromu spadła w lipcu do najniższego poziomu od 2008 roku w obliczu utrzymujących się obaw, że Moskwa może spowodować kryzys energetyczny w Europie poprzez odcięcie dostaw.

Państwowa firma energetyczna pompowała w zeszłym miesiącu 774 mln m sześc. dziennie – o 14 proc. mniej niż w czerwcu – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez agencję Bloomberg.

1 sierpnia 19:30

"Rosja przejmuje największą w Europie elektrownię jądrową, bierze pracowników jako zakładników i stamtąd strzela do spokojnych miast. Europa jest zagrożona. Dobrze, że Międzynarodowa Agencja Atomistyki reaguje. Światowy system bezpieczeństwa nie działa. Potrzebny jest nowy" - napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

1 sierpnia 19:15

Mieszkańcy 110 krajów świata wpłacili już ponad 161 mln dolarów na wsparcie Ukrainy za pośrednictwem międzynarodowej internetowej platformy United24 - poinformował  na Telegramie ukraiński resort transformacji cyfrowej.

1 sierpnia 18:58

Rosyjscy prawodawcy złożyli w poniedziałek projekt ustawy, która zakazuje adopcji rosyjskich dzieci przez obywateli „nieprzyjaznych” krajów.

Jeśli projekt zostanie przyjęty, rozszerzy ustawę z 2012 r., która zabrania amerykańskim rodzinom adopcji rosyjskich dzieci, donosi AFP.