To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na nasze strony jutro rano
Star 1142, który przez ćwierć wieku służył Tramwajom Warszawskim do przeglądów sieci trakcyjnej, pojechał po kompleksowej naprawie do Iwano-Frankowska. Ukraińcy będą używać tego specjalistycznego pojazdu przy eksploatacji trolejbusów.
ONZ wezwała "wszystkie strony" do niestosowania tortur podczas wojny. Stało się to po tym, jak w sieci umieszczono film pokazujący jak rosyjscy żołnierze torturują, a nawet odcinają części ciała ukraińskim jeńcom wojennym. Misja Monitorowania Praw Człowieka ONZ powiedziała, że była „przerażona” najnowszym wideo.
Nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje w sprawie ewentualnej podróży papieża Franciszka do Ukrainy - powiedział PAP szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher.
Stany Zjednoczone rozważają możliwość włączenia Federacji Rosyjskiej do amerykańskiej listy krajów sponsorujących terroryzm - oświadczyła podczas briefingu sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Prezydent Zełenski: "Atak okupantów na Ołeniwkę kolejne zbrodnia wojenna Rosjan. Świadome masowe mordowanie ukraińskich jeńców wojennych. Zginęło ich ponad pięćdziesięciu zginęło. Okupant, każdy, ten, który torturuje i zabijają, a także ten, który tylko szydzi, powinien wiedzieć, że kara go nie minie. Nawet jeśli są gdzieś jacyś rosyjscy mordercy, którzy mają nadzieję, że nie zostaną oskarżeni, niech wiedzą: odpowiedzą. Geografia, czas, granice i mury nie zatrzymają sprawiedliwego odwetu.
Rosja udowodniła licznymi atakami terrorystycznymi, że jest największym źródłem terroryzmu na dzisiejszym świecie. To jest fakt".
Prezydent Andrzej Duda ratyfikował traktaty w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - przekazała w piątek wieczorem sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.
Szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział, że Unia aktywnie wspiera wszelkie środki mające na celu zapewnienie odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka podczas rosyjskiej agresji w Ukrainie.
Amerykański sędzia, który w 2012 roku skazał rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Bouta na 25 lat więzienia, wyraził poparcie dla umowy zaproponowanej Rosji przez Stany Zjednoczone, aby wymienić go na gwiazdę koszykówki Brittney Griner, chociaż agent federalny zaangażowany w sprawę powiedział, że taka wymiana "umniejszyłaby rządy prawa".
Polska nie jest w stanie przewieźć takiej ilości ukraińskiego zboża, jaką chciałyby kupić Afryka Północna i Bliski Wschód. Możemy pomóc w niewielkim wymiarze w tranzycie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Siły Zbrojne Ukrainy (SZU) zlikwidowały rosyjską grupę zwiadowczą w okolicy wioski Szczuriwka w obwodzie charkowskim – przekazał Sztab Generalny SZU.
Rosja prowadzi co najmniej 18 "obozów filtracyjnych" na okupowanych terytoriach Ukrainy. Takich, jak obóz w Ołeniwce, w którym zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców.
Przetrzymywani żołnierze i cywile są w nich poddawani groźbom, torturom, a nawet egzekucjom - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu podczas briefingu prasowego poświęconego sytuacji w Ukrainie.
Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w Donieckiej Republice Ludowej - informują ukraińskie media lokalne.
"Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę" - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.
Międzynarodowy komitet czerwonego krzyża: zaoferował wsparcie w ewakuacji rannych w zgłoszonym ataku na obiekt, w którym przetrzymywano jeńców wojennych w Ukrainie.
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zadecydował, aby 1 sierpnia nie uruchamiać w Godzinie W syren alarmowych. - To sygnał, który naszym gościom z Ukrainy będzie kojarzył się jednoznacznie z wojną - tłumaczy Ratusz. "W poniedziałek 1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe, które zostaną włączone o godz. 17. i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę" - czytamy na stronie urzędu wojewódzkiego.
Ukraińskie agencje bezpieczeństwa zażądały w piątek od ONZ i Czerwonego Krzyża natychmiastowej reakcji na śmierć jeńców wojennych w rosyjskim więzieniu podkreślając, że były gwarancje, że więźniowie będą dobrze traktowani.
We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu zwołanym przez prezydenta Wołodymyra Zelenskiego, agencje powiedziały, że ONZ i Czerwony Krzyż powinny wysłać zespoły śledcze w celu zbadania tej śmierci.
Atak na tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce, w którym zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców, został przeprowadzony przez rosyjską prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, na zlecenie jej właściciela, oligarchy Jewgienija Prigożyna - stwierdził ukraiński wywiad.
"Rosyjscy zbrodniarze, którzy w makabryczny sposób mordują ukraińskich jeńców, nie zaznają spokoju nigdzie na świecie. Zemścimy się za każdego zabitego lub okaleczonego rodaka" - zadeklarował dziś naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
Petro Andruszczenko, doradca burmistrza Mariupola, powiedział, że w okupowanym mieście partyzanci podpalili pola zboża, aby Rosjanie nie mogli go ukraść.
Rosyjskie siły zbrojne dokonały dziś uderzenia rakietowego na budynki mieszkalne w Kramatorsku. Zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych.
Zniszczenie sił rosyjskich okupantów za pomocą samodzielnie wykonanego drona.