Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji. Zapraszamy do czytania jutro!
Rosyjscy agresorzy kilkakrotnie ostrzeliwali granicę regionu Sumy, 65-letnia kobieta – opiekunka ośrodka wypoczynkowego w gminie Seredino-Budsk – została ranna – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej w Sumach Dmytro Żywicki.
O godzinie 17 na terenie gminy odnotowano 14 ataków moździerzowych. W wyniku ostrzału uszkodzeniu uległy okna w domach, ogrodzenia, linia energetyczna i transformator.
Stany Zjednoczone nie widziały jeszcze żadnych oznak, że irańskie drony zostały dostarczone Rosji lub przez nią zakupione – powiedział we wtorek rzecznik Białego Domu John Kirby.
Wcześniej (w tym miesiącu) doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział dziennikarzom, że Iran przygotowuje się do dostarczenia Rosji kilkuset dronów, w tym takich, które mogą być wyposażone w broń.
W okupowanym przez Rosję Chersoniu we wtorek późnym wieczorem słychać wybuchy. Eksplozje miały też miejsce w okolicach mostu Antonowskiego przez Dniepr – informują ukraińskie media.
Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Stany Zjednoczone do udzielenia Ukrainie jak największej pomocy wojskowej w najbliższych tygodniach, aby nie przeciągać działań wojennych do początku zimy – powiedział "Politico" przewodniczący komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów Adam Smith.
Według Smitha ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że chcą zawrzeć pokój z Rosjanami, ale najpierw muszą odzyskać swoje ziemie.
"Najbliższe trzy do sześciu tygodni będą kluczowe” – powiedział Smith, przekazując główną wiadomość, którą usłyszał od Zełenskiego.
Od początku inwazji na Ukrainę Federacja Rosyjska straciła prawie 40 tys. żołnierzy – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu wideo.
"Od czterech miesięcy państwo rosyjskie nie udziela swoim obywatelom żadnych informacji – nawet cenzurowanych – o stratach kontyngentu okupacyjnego. Kompletna cisza. W licznych wywiadach i przemówieniach na szczeblu politycznym i wojskowym nic nie zostało opublikowane ani powiedziane. Jednak ta liczba to już prawie 40 tys. – tyle osób straciła armia rosyjska od 24 lutego. I są dziesiątki tysięcy rannych oraz okaleczonych ludzi” – twierdzi Zełenski.
Rosja wykorzystuje Gazprom i robi wszystko, by nadchodząca zima była dla Europejczyków jak najcięższa – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu.
"Dzisiejsze informacje o kolejnym sprowokowanym wzroście cen gazu na europejskim rynku do 2 tys. dol. za tysiąc metrów sześciennych to wystarczająca przyczyna, by rozszerzyć sankcje na Rosję" – podkreślił Zełenski. Podziękował przy tym Londynowi za nałożenie dodatkowych sankcji na rosyjskie osoby i podmioty.
Prezydent Ukrainy zaznaczył, że Rosja świadomie stosuje "cenowy terror przeciwko Europie".
"Wykorzystując Gazprom, Moskwa robi wszystko, by ta zima stała się dla krajów europejskich jak najcięższa" – uważa Zełenski.
Ukraińskie siły odparły szturmy rosyjskiego wojska na kilku kierunkach – podaje we wtorek wieczorem sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Trwają walki z rosyjską grupą szturmową w okolicy miejscowości Pokrowske pod Bachmutem.
Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie bezskutecznie próbowały się przemieścić w okolicy miejscowości Bohorodyczne i się wycofały – pisze sztab.
Na kierunku kramatorskim armia rosyjska chciała polepszyć swoje pozycje w okolicy miejscowości Iwano-Darjiwka. Ukraińskie wojska skutecznie odparły przeciwnika i zmusiły go do odwrotu.
Na kierunku bachmuckim ukraińskie siły odparły próby szturmów w okolicy miejscowości Berestowe, Sołedar i Semyhirja. Trwają walki z grupą szturmową w okolicy miejscowości Pokrowske.
Ukraina chce zawrzeć nową umowę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym na kwotę 15-20 mld dolarów – powiedział o tym szef Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko w wywiadzie dla Reutersa.
Szewczenko przypomniał, że Ukraina złożyła już wniosek do MFW i prowadzi konsultacje w sprawie nowego finansowania. Szewczenko liczy na to, że nowy program zapewni Ukrainie nawet 20 mld dolarów w ciągu 2-3 lat
Taki program o wartości 20 miliardów dolarów mógłby stać się drugą co do wielkości pożyczką udzieloną przez MFW.
Francja pomoże niektórym krajom afrykańskim zwiększyć produkcję żywności, ponieważ wojna Rosji w Ukrainie jest odpowiedzialna za globalne niedobory żywności i paliw, które powodują niewypowiedziane cierpienia na całym kontynencie - powiedział we wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron, którego cytuje agencja Associated Press.
Przemawiając na konferencji prasowej w Jaunde po rozmowach z prezydentem Kamerunu Paulem Biyą, Macron powiedział, że jest szczególnie zaniepokojony tym, że konsekwencje wojny będą bardziej odczuwalne w Afryce, gdzie niedobory żywności i paliwa doprowadziły do bezprecedensowego wzrostu cen.
Tylko Węgry opowiedziały się we wtorek przeciw nowym kryzysowym przepisom o redukcji zużycia gazu o 15 proc. od sierpnia do końca marca przyszłego roku (w porównaniu ze średnią z pięciu poprzednich lat).
Polska i Litwa nie zmniejszą poparcia dla Ukrainy, a kolejną wizytę w Kijowie planują prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nauseda.
"Dwa dni niezwykle cennych rozmów z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Nasze kraje nie ograniczą swojej aktywności na Ukrainie, obaj planujemy regularne wizyty w Kijowie. Nie poddamy się żadnemu szantażowi z Rosji” – napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze. Dodał, że Polska i Litwa będą także wzmacniać dwustronną współpracę wojskową.
Trzy osoby zginęły pod gruzami budynku kultury zniszczonego przez rosyjskich okupantów w Czuhujewie. Ciała dwóch z nich zostały już odnalezione, poszukiwania trzeciego będą kontynuowane w środę.
"Dzisiaj, 26 lipca, podczas poszukiwań ratownicy wydobyli zwłoki dwóch zmarłych: mężczyzny i kobiety. Jutro będą kontynuowane poszukiwania jeszcze jednej osoby” – poinformowała służba prasowa Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy, którą cytuje agencja Interfax.
Rosjanie ostrzelali dom kultury w Czuhujewie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Piwnica tego budynku służyła za schron, w którym - w momencie ataku - przebywało 7 osób. Cztery z nich wydobyty spod gruzów w poniedziałek.
Dziś do Kaliningradu przyjechał pierwszy pociąg, który wjechał tam przez terytorium Litwy: 60 wagonów z cementem. Opowiedział o tym agencji Interfax sekretarz prasowy gubernatora kaliningradzkiego Dmitrij Łyskow.
Przypomnijmy, że 17 czerwca Litwa odmówiła przepuszczenia przez jej terytorium pociągów z towarami objętymi sankcjami. Rosja kategorycznie się temu sprzeciwiała, twierdząc, że chodzi tylko o transport towarów z jednego regionu do drugiego.
Sprawa została rozwiązana na poziomie całej Unii Europejskiej. W efekcie 13 lipca częściowo zniesiono zakaz tranzytu do obwodu kaliningradzkiego, a sam tranzyt dozwolono od 22 lipca.
Dostarczenie miesiąc temu Ukrainie systemów wyrzutni HIMARS przez USA zmienia obraz wojny. Tak bardzo, że niektórzy komentatorzy twierdzą, że weszła w nową, trzecią fazę. W pierwszej Rosjanie podeszli pod Kijów, by doznać tam dotkliwej porażki. W drugiej skupili się na ofensywie w Donbasie, w której odnieśli pewne ograniczone sukcesy.
Rosyjskie wojsko rozmieszcza dodatkowe siły na południowej flance, wzmacniając swoje pozycje w obwodach chersońskim i zaporoskim w Ukrainie - pisze CNN, powołując się na wiadomości od ukraińskich urzędników i filmy zamieszczane w sieciach społecznościowych. Działania te mogą mieć na celu przeciwdziałanie ewentualnej kontrofensywie wojsk ukraińskich.
Dziennikarze CNN potwierdzili lokalizację kilku filmów nakręconych w ciągu ostatnich kilku dni, które pokazują, jak rosyjskie konwoje ze sprzętem wojskowym przemierzają anektowany Krym i okupowany Chersoń.
We wtorek 26 lipca ukraińscy żołnierze zestrzelili rosyjski bezzałogowy statek powietrzny "Lancet", który próbował zaatakować stację radiolokacyjną w obwodzie mikołajowskim – informuje dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Dron został zestrzelony przez żołnierzy dowództwa lotniczego Południe.
Dwóch czołowych rosyjskich pilotów zginęło na wschodzie Ukrainy - podaje PAP, powołując się na brytyjski "Daily Mail". Według portalu strona ukraińska ostrzelała konwój wojskowy z amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS.
W atakach z HIMARS zginęli 41-letni podpułkownik Maksim Potiomin oraz 54-letni pilot pułkownik Anatolij Stasiukiewicz. Wojskowi służyli w tej samej jednostce w Krymsku w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji.
W poniedziałek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że ukraińskie wojska zniszczyły dotychczas 50 rosyjskich składów uzbrojenia za pomocą systemów artylerii rakietowej HIMARS.