W Czuhujewie pod Charkowem Rosjanie ostrzelali dom kultury, w którym schronili się mieszkańcy. Ukraińcy zbombardowali hotel, w którym miało zginąć 100 rosyjskich żołnierzy. Ukraińska armia krok po kroku wkracza do okupowanego przez Rosjan obwodu chersońskiego. Tyle że okupanci zapowiadają tam szybkie referenda. Zboże wciąż jest blokowane przez Rosjan, tymczasem minister Ławrow przekonuje, że w Afryce za głód w Afryce odpowiada "Zachód".
Pokaż od:
25 lipca 23:59

To już wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji i zapraszamy jutro od rana na strony Gazety Wyborczej.

25 lipca 23:50

Premier Ukrainy Denys Shmyhal mówi, że władze ukraińskie spodziewają się jesienią zorganizować w Niemczech międzynarodową konferencję ekspercką na temat odbudowy Ukrainy.

„Doceniamy wkład Niemiec w zapewnienie jedności Unii Europejskiej wspierającej Ukrainę oraz środki przeciwdziałania rosyjskiej agresji. Chcę również podziękować stronie niemieckiej za to, że po wynikach szczytu Grupy Siedmiu Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział zwołanie międzynarodowej konferencji ekspertów na temat odbudowy Ukrainy i stworzenia odpowiedniego planu odbudowy w ramach niemieckiej prezydencji w G7" - cytuje Schmyhala służba prasowa rządu. 

25 lipca 23:40

Ukraina i naród ukraiński będą obchodzić Dzień Niepodległości 24 sierpnia - mimo wojny - zapowiedział Wołodymyr Zełenski.

„Mimo iż w kraju trwa wojna, będziemy świętować wszystkie ważne dla naszego państwa daty. Ze względu na warunki bezpieczeństwa nie zawsze możemy świętować hucznie, bowiem wszystkie fundusze idą na front. Ale te daty na pewno zagoszczą w naszym kalendarzu, w naszej pamięci, to ważne dla naszych dzieci. Musimy to zrobić, bo musimy zakończyć rosyjską narrację - powiedział m.in. Zełenski na odprawie z prezydentem Gwatemali Alejandro Giammatteiem podczas jego wizyty w Kijowie.

25 lipca 23:31

Ministerstwo obrony Ukrainy pokazało najnowszą dostawę amunicji z USA.

25 lipca 23:23

Oblicza wojny.

"Armia ukraińska to nie tylko siła, ale i uroda"

25 lipca 23:15

Drony dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Maksym Polyakow, przedsiębiorca w dziedzinie technologii kosmicznych podarował Siłom Zbrojnym darowiznę, za którą kupiono 20 polskich dronów FlyEye. To jedne z najlepszych dronów rozpoznawczych w swojej klasie. Darowizna wyniosła 100 mln hrywien- donosi serwis U24.

25 lipca 23:08

28 Samodzielna Brygada Zmechanizowana w akcji.

25 lipca 23:00

Mimo wojny władze ukraińskie zdecydowały się na przeprowadzenie egzaminu dojrzałości. Zaczął się on w poniedziałek 18 lipca i potrwa do 10 sierpnia. Dziś w poznańskim Collegium Mathematicum swój egzamin pisało prawie 50 osób.

25 lipca 22:48

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński w wieczornym przemówieniu wideo oskarżył Moskwę o wykorzystywanie ograniczeń w dostawach gazu. "To terror przeciwko Europie" - powiedział i wezwał Unię Europejską do uzgodnienia ostrzejszych sankcji wobec Rosji.

"Wszystko to jest robione przez Rosję celowo, aby maksymalnie utrudnić Europejczykom przygotowanie się do zimy. I to jest otwarta wojna gazowa, którą Rosja prowadzi przeciwko zjednoczonej Europie" - stwierdził.

"Ich nie obchodzi to, co stanie się z ludźmi. Jk będą cierpieć, z głodu z powodu blokady portów, czy z zimowego chłodu i biedy czy okupacji. To są tylko różne formy terroru" - dodał.

Rosja zadała w poniedziałek nowy cios krajom europejskim za ich wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że dalej będzie odcinać dostawy gazu przez swoje największe połączenie gazowe do Niemiec.

25 lipca 22:35

Ukraiński cmentarz. Nie brakuje wojennych grobów do odwiedzania.

25 lipca 22:27

Mariupol przed i po "wizycie" wojsk Putina.

25 lipca 22:19

W całej Ukrainie ogłoszono alarm lotniczy.

25 lipca 22:12

Pierwsze 6 zestawów rakiet przeciwlotniczych Stormer HVM przybyło do Ukrainy. To systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, wykorzystywane do ochrony przed śmigłowcami szturmowymi oraz nisko lecącymi samolotami. Stormery są w stanie "zobaczyć" wrogie jednostki już z odległości 18 km i  same pozostać dla przeciwnika "niewidzialnym".

25 lipca 22:00

Odcięcie przez Rosję dostaw przez jej główny gazociąg do Niemiec sprawi, że kraje nie będą w stanie osiągnąć celów związanych z uzupełnieniem zapasów, a największa gospodarka Europy stanie w obliczu konieczności racjonowania gazu dla przemysłu, aby zapewnić swoim obywatelom ciepło w miesiącach zimowych.

25 lipca 21:50

Ukraiński artysta streetartowy Alex Maksiow namalował mural z motywem ludowej lalki - motanki. Możemy go zobaczyć na ścianie Domu Dziecka nr 13 przy Wygodnej 20 na Polesiu. To symboliczne podziękowanie dla łodzian za pomoc okazaną dzieciom z Ukrainy.

25 lipca 21:40

Ministerstwo zdrowia Ukrainy przekazało, że co najmniej 18 pracowników medycznych zostało zabitych, a prawie 900 placówek medycznych zostało uszkodzonych lub zniszczonych podczas inwazji Rosji.

25 lipca 21:30

5237 zabitych, rannych ponad 7 tys.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka podał najnowszą liczbę ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej w wyniku wojny w Ukrainie. to 5237 zabitych, a liczba rannych przekroczyła już 7 tys.

Ukraińscy jeńcy
Ukraińscy jeńcy  Baz Ratner / Reuters / REUTERS / REUTERS

25 lipca 21:20

Sztab Generalny SZ Ukrainy przekazał w swoim wieczornym raporcie, że rosyjskie samoloty wojenne uderzyły na cele w Doniecku, w tym w pobliżu elektrowni cieplnej Vuhlegirska.

25 lipca 21:10

Gdyby linia frontu w Ukrainie przechodziła przez kraje Europy, na mapie wyglądałoby to tak. Jej długość to 1105 km. Odległość z Londynu do Berlina to nieco ponad 1000 km. 

25 lipca 21:00

USA przekazały Ukrainie ok. pół miliona dawek szczepionki przeciwko COVID-19

USA przekazały Ukrainie ok. pół miliona dawek szczepionki przeciwko COVID-19.