Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpisali w piątek w Stambule umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. "Jest mało prawdopodobne, aby siły rosyjskie były w stanie zająć znaczące połacie terenu w najbliższych tygodniach" - pisze Instytut Badań nad Wojną.
Pokaż od:
22 lipca 23:57

To już wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od rana.

22 lipca 23:56

USA rozważają wysłanie myśliwców do Ukrainy

Stany Zjednoczone badają, czy mogą wysłać amerykańskie myśliwce do Ukrainy, poinformował w piątek rzecznik Białego Domu.

Chociaż administracja prezydenta Joe Bidena zaczęła badać możliwość dostarczenia samolotów do Ukrainy, nie jest to coś, co można by zrobić natychmiast, powiedział dziennikarzom rzecznik Białego Domu John Kirby.

Taki ruch byłby znaczącym wzrostem poparcia USA dla Ukrainy w jej walce z Rosją. Do tej pory Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 8,2 mld dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa.

22 lipca 23:55

Gubernator obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch powiedział, że Rosja zaatakowała region wyrzutniami rakietowymi Grad, ale większość z nich zatonęła w Dnieprze w pobliżu wsi Małojekateryniwka i Kaniwske.

22 lipca 23:36

– Rosja mierzy się ze znaczącymi trudnościami, by zgromadzić siły potrzebne do osiągnięcia swoich celów w Ukrainie, a różnica między jej ambicjami i możliwościami rośnie z każdym miesiącem – powiedział w piątek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

22 lipca 23:17

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w piątek, że ma niewielkie zaufanie do Rosji, iż wypełni swoją część umowy zawartej z Ukrainą, Turcją i ONZ w sprawie wznowienia dostaw zboża z Ukrainy, donosi Agence France-Presse. – Wiara Kanady w wiarygodność Rosji jest prawie zerowa – powiedział Trudeau.

Stwierdził jednak, że ma nadzieję, iż ziarno znajdzie drogę „do miejsc na całym świecie, w których jest potrzebne”.

22 lipca 23:00

Na froncie ginie obecnie ok. 30 ukraińskich żołnierzy dziennie, a 250 odnosi rany. Jeszcze miesiąc temu na froncie ginęło 100-200 wojskowych – powiedział prezydent Ukrainy w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Wall Street Journal".

Prezydent odmówił podania całkowitych strat ukraińskiego wojska, lecz dodał, że są one "kilka razy" niższe niż w przypadku strat rosyjskich, które – jak twierdzi strona ukraińska – wynoszą ok. 39 tys. 

– Społeczeństwo uważa, że wszystkie terytoria muszą zostać najpierw wyzwolone, a potem możemy negocjować, co zrobić i jak możemy żyć w nadchodzących stuleciach – powiedział prezydent pytany o możliwe ustępstwa terytorialne.

22 lipca 22:42

W ramach głośnej zbiórki na bayraktara dla Ukrainy udało się już zebrać ponad 20 mln zł. Docelowa kwota na zakończenie zbiórki to 22,5 mln zł. Polską zbiórkę na bayraktara wsparło już ponad 178 tys. osób.

22 lipca 22:27

Zełenski: Mamy zboże warte 10 mld dolarów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w piątek, że Ukraina ma na sprzedaż zboże o wartości około 10 miliardów dolarów. Powiedział to w kontekście podpisanej dziś z Rosją umowy o odblokowaniu dostaw.

„To kolejny dowód na to, że ​​Ukraina może wytrzymać wojnę” – powiedział w nocnym przemówieniu. Dodał, że Ukraina będzie też miała szansę sprzedać tegoroczne zbiory.

Dodał, że około 20 milionów ton zeszłorocznych zbiorów zostanie wyeksportowanych po zawarciu tego, co nazwał ważną transakcją.

22 lipca 22:10

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz potwierdził okrążenie grupy Rosjan w obwodzie chersońskim. Informację przekazał podczas transmisji na kanale YouTube rosyjskiego opozycjonisty Marka Fejgina.

– Zajęliśmy miejscowości na prawo i lewo od Wysokopilli. Jest tam ponad 1 tys. żołnierzy z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym. Są w taktycznym wycofaniu, wczoraj podjęli próbę przebicia się, ale została ona powstrzymana przez nasz ogień. Zawrócili i są teraz w trzech czwartych otoczeni z kontrolą ogniową jedynej drogi ucieczki – powiedział Arestowycz.

22 lipca 21:49

W piątek Stany Zjednoczone podpisały dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 270 milionów dolarów, w tym cztery nowe precyzyjne systemy rakietowe HIMARS.

W rozmowie z dziennikarzami rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział, że Rosja „rozpoczęła śmiertelne bombardowania w całym kraju, uderzając w centra handlowe, budynki mieszkalne, zabijając niewinnych ukraińskich cywilów”.

22 lipca 21:32

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego zasugerował gotowość Ukrainy do rozwiązania kwestii Naddniestrza. – Popieram dążenie Mołdawii do pozbycia się sił okupacyjnych ze swojego terytorium. My jako państwo i jako służba specjalna zrobimy wszystko, aby pomóc państwu mołdawskiemu w pozbyciu się okupantów z jego ziemi – powiedział Kyryło Budanow.

22 lipca 21:13

22 lipca kremlowska propaganda donosi o "polskiej młodzieży, która wyszła protestować przeciwko ukraińskim flagom we Wrocławiu". Chodzi o członków młodzieżówki Konfederacji protestujących przeciwko symbolicznemu wsparciu Ukrainy na pojazdach MPK.

22 lipca 20:57

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow rozpocznie afrykańską podróż w Egipcie w niedzielę. Ma nadzieję na zacieśnienie stosunków z tym krajem. Moskwa szuka nowych sojuszy w ramach międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji z powodu wojny w Ukrainie.

W Egipcie, który sprowadza około jednej czwartej pszenicy z Ukrainy, Ławrow spotka się z członkami Ligi Arabskiej w Kairze, zanim uda się do Etiopii i Ugandy, dwóch krajów, których stosunki z Zachodem są napięte, a także do Republiki Konga, donosi Reuters.

Egipt ma istotne powiązania strategiczne i gospodarcze z Rosją, która w ostatnich latach była kluczowym dostawcą pszenicy i uzbrojenia. A także krajem, z którego przyjeżdża wielu turystów.

W tym tygodniu rosyjska państwowa korporacja energetyczna Rosatom rozpoczęła od dawna opóźnioną budowę pierwszej elektrowni atomowej w Egipcie, największego rosyjsko-egipskiego projektu od czasu ukończenia Wysokiej Tamy Asuańskiej na Nilu w 1970 roku.

22 lipca 20:37

Nowy pakiet pomocy z USA

Nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy będzie zawierał cztery wyrzutnie HIMARS, 36 tys. pocisków artyleryjskich, niektóre systemy przeciwpancerne oraz 580 dronów Phoenix Ghost – przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby.

22 lipca 20:02

Kryzys zbożowy wynikający z trwałej blokady eksportu z ukraińskich portów powinien zadziałać jak „pobudka” dla Afryki, aby stała się samowystarczalna w produkcji zbóż i nawozów, powiedział w piątek prezydent RPA Cyril Ramaphosa.

22 lipca 19:47

Unia Europejska rozszerzyła sankcje na 10 Syryjczyków, dodając ich do czarnej listy zakładającej zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania do UE w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Zdaniem UE są oni odpowiedzialni za rekrutację najemników do walki u boku sił rosyjskich.

Jak wskazuje Agencja Reutera, Unia Europejska twierdzi, że firma działająca pod nazwą "Łowcy ISIS" jest nadzorowana przez rosyjskich najemników, tzw. Grupę Wagnera, chroni rosyjskie interesy i aktywnie rekrutuje syryjskich najemników do walk w Libii i w Ukrainie.

22 lipca 19:32

"Mam stałe kontakty ze wspaniałym przyjacielem Ukrainy Borisem Johnsonem. Rozmawialiśmy o zintensyfikowaniu szkolenia żołnierzy ukraińskich w Wielkiej Brytanii i innej wielorakiej współpracy wojskowej. Otrzymałem zapewnienia, że poparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy pozostaje silne i jednoznaczne" – napisał prezydent Ukrainy na Twitterze.

22 lipca 19:11

Boris Johnson rozmawiał w piątek z Wołodymyrem Zełenskim. Powiedział ukraińskiemu prezydentowi, że poparcie Wielkiej Brytanii „się nie zachwieje”, niezależnie od tego, kto zostanie następnym premierem.

Johnson z zadowoleniem przyjął również wiadomość o zawartej przez ONZ umowie wznowienia ukraińskiego eksportu zboża.

Prezydent Zełenski podziękował premierowi za zdecydowane poparcie dla Ukrainy i życzliwe słowa w ostatnim wystąpieniu przed parlamentem.

22 lipca 18:51

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że kraje zachodnie będą uważnie obserwować, czy porozumienie w sprawie eksportu zboża zawarte między Ukrainą a Rosją w piątek nie będzie narażało Ukrainy na dalszą inwazję ze strony Rosji.

„G7 ściśle współpracuje z partnerami takimi jak Turcja i inni, aby zapewnić, że możemy wywieźć to ziarno z Ukrainy do miejsc na całym świecie, gdzie jest ono potrzebne, bez narażania suwerenności i ochrony Ukrainy” – powiedział Trudeau.