Do 26 wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ostrzału bloku mieszkalnego w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Pod gruzami wciąż znajdują się cywile. Siły Zbrojne poinformowały o starciach z rosyjskimi wojskami na frontach na wschodzie i południu. Prezydent Wołodymyr Zełenski wydał rozkaz wyzwolenia nadmorskich regionów Ukrainy. Przepływ gazu przez Nord Stream został zatrzymany.
Pokaż od:
11 lipca 23:56

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

11 lipca 23:16

"Setki tysięcy naszych obywateli, którzy musieli tymczasowo opuścić miejsce zamieszkania, i nocują teraz w szkołach, szpitalach, sanatoriach, internatach, schroniskach oraz innych przygotowanych do tego obiektach muszą być przygotowani na jesień i zimę. Obwodowym wojskowym administracjom trudno będzie zapewnić tym miejscom ogrzewanie i izolację" - pisze na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

"Zebraliśmy dzisiaj specjalne spotkanie przedstawicieli obwodowych administracji i organizacji międzynarodowych. Bez wsparcia rządu i międzynarodowych partnerów nie uda się zapewnić wystarczającej ilości ciepła. (...) Potrzeba uproszczenia i przyspieszenia procedur i wsparcia finansowego zza granicy" - kontynuuje Wereszczuk.

11 lipca 22:32

- Mamy informacje, że Iran przygotowuje się do wsparcia Rosji przekazaniem kilkuset dronów, w tym także o możliwościach bojowych, i zorganizowania przeszkolenia rosyjskich żołnierzy z ich obsługi - ujawnił w poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan.

11 lipca 22:09

Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim. Ukraińcy niszczą rosyjski skład amunicji.

11 lipca 21:47

Zachód dosyć nieporadnie tropi ruchome i nieruchome majątki rosyjskich oligarchów, licząc na to, że skłóci ich z Putinem i wpłynie na przebieg wojny w Ukrainie. Ci jednak szybciej niż jachty i pałace na Lazurowym Wybrzeżu stracili wpływ na sprawy Rosji.

11 lipca 21:39

"Dwie wiadomości, dwa światy. Ukraina niszczy rosyjskie magazyny wojskowe i stanowiska dowódcze. Rosja atakuje osiedla mieszkaniowe i morduje ludność cywilną w Charkowie, Mykołowie i Czasiw Jarze. Ukraina broni swojego kraju. Rosjanie zabijają dla przyjemności. Kto mieczem wojuje, od miecza ginie" - napisał Mychajło Podolak, szef biura prezydenta Ukrainy.

11 lipca 21:14

Zniszczony przez Rosjan stadion w Bachmucie. W obiekcie trenowali m.in. ukraińscy olimpijscy atleci, a w 2012 r. przeszedł on gruntowną renowację, która kosztowała 19 mln euro.

11 lipca 21:09
11 lipca 20:53

Potwierdzono już śmierć 30 osób wskutek ostrzału bloku mieszkalnego w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim - pisze na Telegramie wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Dziewięć osób, które udało się wydobyć spod gruzów, zostało rannych.

To jednak jeszcze nie koniec akcji ratunkowej. Służby usunęły dopiero 65 proc. gruzów. Na miejscu wciąż pracuje 56 ratowników.

11 lipca 20:13

Bloomberg: nowy pakiet sankcji UE zostanie przedstawiony w "kolejnych tygodniach"

Unia Europejska przedstawi w przyszłych tygodniach nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji - informuje Bloomberg.

Wśród dyskutowanych nowych przepisów sankcyjnych mają być ograniczenia importu złota, objęcie sankcjami kolejnych związanych z Federacją Rosyjską osób i podmiotów prawnych, a także poprawki dotyczące przepisów wprowadzonych przez poprzednie pakiety sankcji.

Według Bloomberga za kulisami UE trwają również dyskusje o regulacjach cen ropy naftowej na europejskich rynkach, ale nie należy spodziewać się przedstawienia konkretnych rozwiązań w najbliższym czasie.

11 lipca 18:56

Pierwsza grupa z 10 tys. ukraińskich rekrutów rozpoczęła już szkolenia w Wielkiej Brytanii.

11 lipca 18:41

Uproszczenie procedur naturalizacyjnych i procesu przyznawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów Ukrainy to naruszenie ukraińskiej suwerenności i złamanie międzynarodowego prawa - mówi komunikat ukraińskiego MSZ.

Ukraina wezwała swoich międzynarodowych partnerów do wprowadzenia z tego powodu nowych pakietów sankcji na Rosję i zwiększenia dostaw broni.

11 lipca 18:31

Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

Wśród tematów rozmowy były m. in. kwestia tranzytu do obwodu kaliningradzkiego, dostaw energii do Europy, budowa białoruskiego portu i współpraca Rosji i Białorusi w zakresie obronności - czytamy w komunikacie prasowym.

11 lipca 18:18

"Rozmawiałem z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Podziękowałem za kondolencje po śmierci kolejnych cywilnych ofiar rosyjskiej agresji. Doceniamy wsparcie Turcji. Dyskutowaliśmy o wadze odblokowania ukraińskich portów i wznowienia eksportu zboża. Musimy również powstrzymać Rosję przed kradzieżą zboża z tymczasowo okupowanych terytoriów" - napisał Wołodymyr Zełenski.

11 lipca 17:43

Niemcy i Czechy podpisały w poniedziałek wspólną deklarację, zobowiązując się do przezwyciężenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenia przejścia na energię niskoemisyjną w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych w całej Europie.

"Zamierzamy sfinalizować porozumienie w sprawie środków solidarnościowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu między naszymi krajami jeszcze przed rozpoczęciem nadchodzącego sezonu zimowego" - mówi treść deklaracji.

Deklarację podpisali niemiecki minister gospodarki Robert Habeck i czeski minister przemysłu Jozef Sikiela. Politycy zapowiedzieli, że trzeba przygotować się na różne scenariusze - także ten, w którym dostawy przez gazociąg Nord Stream 1 nie zostaną przywrócone po 21 lipca, kiedy zakończą się planowane prace przeglądowe.

11 lipca 17:29
11 lipca 17:20

Premier Holandii Mark Rutte w Ukrainie. Polityk odwiedził Kijów, Buczę, Irpiń i Borodziankę.

11 lipca 16:55

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Erdoganem - przekazał Kreml.

Tematami rozmowy były m. in. "wspólne wysiłki" na rzecz odblokowania eksportu zboża z Ukrainy i kwestia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.

Rozmowa w komunikacie Kremla określona została jako "przygotowanie" do szczytu Rosja - Turcja, który odbędzie się w najbliższej przyszłości.

11 lipca 16:33

Doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko stwierdził, że miasta Słowiańsk i Kramatorsk w obwodzie donieckim będą głównymi celami sił rosyjskich w najbliższych tygodniach.