Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.
"Setki tysięcy naszych obywateli, którzy musieli tymczasowo opuścić miejsce zamieszkania, i nocują teraz w szkołach, szpitalach, sanatoriach, internatach, schroniskach oraz innych przygotowanych do tego obiektach muszą być przygotowani na jesień i zimę. Obwodowym wojskowym administracjom trudno będzie zapewnić tym miejscom ogrzewanie i izolację" - pisze na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
"Zebraliśmy dzisiaj specjalne spotkanie przedstawicieli obwodowych administracji i organizacji międzynarodowych. Bez wsparcia rządu i międzynarodowych partnerów nie uda się zapewnić wystarczającej ilości ciepła. (...) Potrzeba uproszczenia i przyspieszenia procedur i wsparcia finansowego zza granicy" - kontynuuje Wereszczuk.
- Mamy informacje, że Iran przygotowuje się do wsparcia Rosji przekazaniem kilkuset dronów, w tym także o możliwościach bojowych, i zorganizowania przeszkolenia rosyjskich żołnierzy z ich obsługi - ujawnił w poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan.
Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim. Ukraińcy niszczą rosyjski skład amunicji.
Zachód dosyć nieporadnie tropi ruchome i nieruchome majątki rosyjskich oligarchów, licząc na to, że skłóci ich z Putinem i wpłynie na przebieg wojny w Ukrainie. Ci jednak szybciej niż jachty i pałace na Lazurowym Wybrzeżu stracili wpływ na sprawy Rosji.
"Dwie wiadomości, dwa światy. Ukraina niszczy rosyjskie magazyny wojskowe i stanowiska dowódcze. Rosja atakuje osiedla mieszkaniowe i morduje ludność cywilną w Charkowie, Mykołowie i Czasiw Jarze. Ukraina broni swojego kraju. Rosjanie zabijają dla przyjemności. Kto mieczem wojuje, od miecza ginie" - napisał Mychajło Podolak, szef biura prezydenta Ukrainy.
Zniszczony przez Rosjan stadion w Bachmucie. W obiekcie trenowali m.in. ukraińscy olimpijscy atleci, a w 2012 r. przeszedł on gruntowną renowację, która kosztowała 19 mln euro.
Potwierdzono już śmierć 30 osób wskutek ostrzału bloku mieszkalnego w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim - pisze na Telegramie wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
Dziewięć osób, które udało się wydobyć spod gruzów, zostało rannych.
To jednak jeszcze nie koniec akcji ratunkowej. Służby usunęły dopiero 65 proc. gruzów. Na miejscu wciąż pracuje 56 ratowników.
Unia Europejska przedstawi w przyszłych tygodniach nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji - informuje Bloomberg.
Wśród dyskutowanych nowych przepisów sankcyjnych mają być ograniczenia importu złota, objęcie sankcjami kolejnych związanych z Federacją Rosyjską osób i podmiotów prawnych, a także poprawki dotyczące przepisów wprowadzonych przez poprzednie pakiety sankcji.
Według Bloomberga za kulisami UE trwają również dyskusje o regulacjach cen ropy naftowej na europejskich rynkach, ale nie należy spodziewać się przedstawienia konkretnych rozwiązań w najbliższym czasie.
Pierwsza grupa z 10 tys. ukraińskich rekrutów rozpoczęła już szkolenia w Wielkiej Brytanii.
Uproszczenie procedur naturalizacyjnych i procesu przyznawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów Ukrainy to naruszenie ukraińskiej suwerenności i złamanie międzynarodowego prawa - mówi komunikat ukraińskiego MSZ.
Ukraina wezwała swoich międzynarodowych partnerów do wprowadzenia z tego powodu nowych pakietów sankcji na Rosję i zwiększenia dostaw broni.
Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.
Wśród tematów rozmowy były m. in. kwestia tranzytu do obwodu kaliningradzkiego, dostaw energii do Europy, budowa białoruskiego portu i współpraca Rosji i Białorusi w zakresie obronności - czytamy w komunikacie prasowym.
"Rozmawiałem z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Podziękowałem za kondolencje po śmierci kolejnych cywilnych ofiar rosyjskiej agresji. Doceniamy wsparcie Turcji. Dyskutowaliśmy o wadze odblokowania ukraińskich portów i wznowienia eksportu zboża. Musimy również powstrzymać Rosję przed kradzieżą zboża z tymczasowo okupowanych terytoriów" - napisał Wołodymyr Zełenski.
Niemcy i Czechy podpisały w poniedziałek wspólną deklarację, zobowiązując się do przezwyciężenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenia przejścia na energię niskoemisyjną w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych w całej Europie.
"Zamierzamy sfinalizować porozumienie w sprawie środków solidarnościowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu między naszymi krajami jeszcze przed rozpoczęciem nadchodzącego sezonu zimowego" - mówi treść deklaracji.
Deklarację podpisali niemiecki minister gospodarki Robert Habeck i czeski minister przemysłu Jozef Sikiela. Politycy zapowiedzieli, że trzeba przygotować się na różne scenariusze - także ten, w którym dostawy przez gazociąg Nord Stream 1 nie zostaną przywrócone po 21 lipca, kiedy zakończą się planowane prace przeglądowe.
Premier Holandii Mark Rutte w Ukrainie. Polityk odwiedził Kijów, Buczę, Irpiń i Borodziankę.
Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Erdoganem - przekazał Kreml.
Tematami rozmowy były m. in. "wspólne wysiłki" na rzecz odblokowania eksportu zboża z Ukrainy i kwestia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.
Rozmowa w komunikacie Kremla określona została jako "przygotowanie" do szczytu Rosja - Turcja, który odbędzie się w najbliższej przyszłości.
Doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko stwierdził, że miasta Słowiańsk i Kramatorsk w obwodzie donieckim będą głównymi celami sił rosyjskich w najbliższych tygodniach.