Dziś w Szwajcarii omówione zostaną zasady powojennej odbudowy Ukrainy zwane współczesnym "Planem Marshalla". Ukraińcy potwierdzili, że musieli wycofać się z Lisiczańska. Ale prezydent Wołodymyr Zełenski przysięga odzyskać miasto. Tymczasem armia rosyjska próbuje przebić się z Izium do Słowiańska.
Pokaż od:
4 lipca 23:59

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

4 lipca 23:34

- Odrodzenie Ukrainy to nie tylko to, co powinniśmy zrobić po naszym zwycięstwie lub w następnych latach, ale zadanie na dziś. I nie chodzi tylko o odbudowę zniszczonych murów. Ukraina musi się stać najwolniejszym, najnowocześniejszym i najbezpieczniejszym krajem w Europie – w każdym tego słowa znaczeniu, także pod względem ochrony środowiska. Jestem pewien, że to zrobimy – mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornej wiadomości wideo.

4 lipca 23:30

Wieczorna seria wybuchów w Doniecku.

4 lipca 23:16

Polska pokazuje światu nowy sposób traktowania uchodźców. Jeśli kiedyś zdarzy się na świecie kolejny exodus uchodźców, będziemy przywoływać wtedy przykład Polski - powiedział w poniedziałek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski

4 lipca 23:05

"W Ukrainie zaczynają się żniwa. Mimo największej wojny XXI wieku Ukraina nie tylko chroni całą zachodnią cywilizację, ale może wyżywić cały świat. Trzeba usunąć rosyjskich najeźdźców z Morza Czarnego oraz odblokować ukraińskie porty" - pisze ministerstwo obrony Ukrainy.

4 lipca 22:50

Nazajutrz dzwonimy do Soni. Są w dublińskim hotelu. Ze względu na wietriankę - na kwarantannie. Był już u nich lekarz. Hotel opłacony przez władze Irlandii.

4 lipca 22:40

Ponad 90 tys. rosyjskich żołnierzy zostało rannych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazał w poniedziałek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. 

4 lipca 22:31

Premier Ukrainy Denys Szmyhal rozmawiał w poniedziałek w Lugano z Alfredem Kammerem, dyrektorem Międzynarodowego Funduszu Walutowego ds. europejskich.

„Podziękowałem Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu za szybką reakcję na wyzwania stojące przed Ukrainą w związku z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej oraz za pomoc w ramach Instrumentu Szybkiego Finansowania. Dzięki utworzeniu specjalnego konta administracyjnego MFW dla Ukrainy możliwe było niezwłoczne otrzymanie środków z krajów partnerskich" - napisał Szmyhal na Telegramie.

4 lipca 22:18

Systemy rakietowe HIMARS w użyciu na kierunku zaporoskim. 

4 lipca 22:09

- Ukraińska flaga została przetransportowana na Wyspę Wężową, ale jeszcze nie została podniesiona. Musi poczekać na przybycie wojsk, a nikt jeszcze na wyspie nie wylądował - powiedziała przewodnicząca biura prasowego południowego dowództwa operacyjnego Natalia Humeniuk.

4 lipca 21:57

Dziś ok. godz. 13 siły Federacji Rosyjskiej ostrzelały miejscowość Esmanu w obwodzie Sumy. Rosyjski śmigłowiec wystrzelił dwie rakiety, które trafiły w miejscową szkołę. Nikt nie zginął.

4 lipca 21:30

"Przywództwo Ukrainy i ludność ukraińska wykazują niesamowitą odwagę w walce z rosyjską inwazją. Walczą o suwerenność Ukrainy, ale również o nasze wspólne wartości wolności i demokracji. Walka Ukraińców nie powinna popaść w zapomnienie. Szwecja powinna nadal wspierać Ukrainę humanitarnie i finansowo, nie tylko militarnie" - napisała premier Szwecji Magdalena Andersson po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

4 lipca 21:10

- W szczytowym momencie nadawano nawet tysiąc PESEL-ów dziennie - słyszymy w krakowskim magistracie. Centralny punkt nadawania numerów PESEL w TAURON Arenie Kraków, w którym prowadzona była obsługa uchodźców z Ukrainy, zamknięto wraz z ostatnim dniem czerwca.

4 lipca 21:01

"Zajmuję się obecnie koordynacją ewakuacji domów dziecka z terenów frontowych objętych wojną. Dziękuję zespołom domów dziecka: dyrektorom, wychowawcom i opiekunom, za poświęcenie i chęć bycia zawsze u boku naszych dzieci" - napisała na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

4 lipca 20:50

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała zorganizowaną grupę przestępczą działającą w Ukrainie, która zajmowała się legalizacją pobytu obcokrajowców z krajów podwyższonego ryzyka terrorystycznego, np. z Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej.

Według informacji SBU obcokrajowcy mogli być sprowadzani przez rosyjskie służby specjalne do prowadzenia działalności terrorystycznej na terenie Ukrainy.

4 lipca 20:40

Białorusini wysadzają tory kolejowe, żeby uniemożliwić Rosji transport sprzętu do Ukrainy. Grozi za to kara śmierci. Meduza dotarła do członków tego ruchu.

4 lipca 20:30

Wyrzutnie HIMARS w akcji w Ukrainie. 

4 lipca 19:54

W wywiadzie udzielonym Reutersowi papież Franciszek zaprzeczył pogłoskom o swojej abdykacji. Odniósł się też do kwestii aborcji w USA, wojny w Ukrainie i zaanonsował planowane podróże.

4 lipca 19:42

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z premier Szwecji Magdaleną Andersson.

"Miło mi powitać premier Szwecji Magdalenę Andersson! To jej pierwsza wizyta w Kijowie i już jest bardzo owocna. Dziękuję za solidarność z Ukraińcami i poparcie dla naszego kursu na dołączenie w przyszłości do Unii Europejskiej" - napisał Zełenski na Telegramie.

4 lipca 19:09

Za linią frontu w Donbasie wybuchają rosyjskie składy amunicji i punkty dowodzenia. Ukraińcy w ten sposób udowadniają NATO, że potrafią korzystać z nowoczesnej broni, takiej jak wyrzutnie rakiet M142 HIMARS.