Oprócz HIV nie śpią WZW B, WZW C, chlamydia, rzeżączka, kiła, wirus brodawczaka ludzkiego, lekooporna Escherichia coli ESBL. Jeśli twój partner seksualny nie chce się zbadać, nie nadaje się do związku

„W związku z licznymi doniesieniami prasowymi w ciągu ostatnich dwóch tygodni pragnę poinformować, że test na HIV był pozytywny i jestem chory na AIDS. Uważałem za właściwe utrzymać tę informację w tajemnicy, aby chronić swą prywatność. Jednak teraz nadszedł czas, aby powiedzieć prawdę. Mam nadzieję, że lekarze i wszyscy ludzie dobrej woli na całym świecie połączą się ze mną w walce z tą straszną chorobą" – napisał w swoim oświadczeniu z 23 listopada 1991r. Freddie Mercury, wokalista zespołu Queen. Następnego dnia zmarł. Do dziś to najgłośniejsza śmierć związana z zakażeniem HIV i chorobą AIDS.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Ja tylko dopowiem, bo samemu mnie to długi czas nurtowało, a i innym przyda się ta wiedza. Szczepić na HPV można się także w wieku "dorosłym". Utarło się, że to szczepienie nastolatków. Nie pomagają wskazania ze szczepienia, które mówią o osobach do 26 roku życia. Ale trzeba też zdawać sobie sprawę, że producentowi nie pozwala rozszerzyć wskazań to, że przeprowadził badania kliniczne tylko na tej grupie.

    Natomiast z wiedzy ogólnomedycznej nie ma podstaw, aby u osób starszych niż 26 lat szczepionka miała być szkodliwa. Nie ma także podstaw, aby kwestionować jej skuteczność co do zasady. Choć oczywiście trzeba mieć na uwadze, że uprzednie kontakty seksualne to już było ryzyko zakażenia wirusem HPV. Ale nawet wtedy szczepionka ma sens, bo ona chroni przed wieloma podtypami, więc nawet uprzednie zakażenie którymś z podtypów nie przekreśla sensu zabezpieczenia się przed kolejnymi. Zawsze to szansa, że jednak uchronimy się przed nowotworem. Polecam!
    już oceniałe(a)ś
    76
    1
    brak edukacji seksualnej zbiera swoje tragiczne żniwo
    @eolo
    Zwłaszcza przez "róbta co chceta"
    już oceniałe(a)ś
    3
    23
    @eolo
    komu potrzebna jest edukacja w ogóle, a już seksualna to bzdura.
    Ważne żeby iść do spowiedzi do pedofila i wybierać najlepszą
    partię ze wszystkich w Polsce, prezesa bratobójcy.
    już oceniałe(a)ś
    10
    4
    @PanNaWlosciachh
    Za każdą godzinę religii w szkole powinna być godzina rzetelnej edukacji seksualnej.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    no prosze, czyli jednak da sie rzeczowo rozmawiac i napisac.
    już oceniałe(a)ś
    49
    1
    Koleżanka dermatolog twierdzi, że od mniej więcej 10 lat ilość grzybic, drożdżyc, kalafiorów, kił, rzeżączek i innych przypadłości skórnych rośnie lawinowo. Ludzie w ogóle się nie zabezpieczają. Więc z hiv czy aids jest podobnie.
    @car2fill
    Kościólek za to ma się dobrze.
    już oceniałe(a)ś
    24
    1
    @car2fill
    Eeee, a kiedyś ludzie się "zabezpieczali"? ;>
    już oceniałe(a)ś
    6
    4
    @flyer
    Nie zabezpieczali ale nie mieszali się jak woda w kanale burzowym
    już oceniałe(a)ś
    20
    3
    @Michał Michał
    Ten kościółek w czasach braku wiedzy medycznej potrafił utrzymać w ryzach pewne zachowania szerzące te choroby. Kto ich nie stosował było to po nim widać i umierał, ot selekcja naturalna.
    już oceniałe(a)ś
    6
    12
    @PanNaWlosciachh
    Mieszali się jak najbardziej - tzw. uprzemysłowienie i emigracja ze wsi do miast. Koleżanka dermatolog po prostu pewnie jest młoda, albo diagnostyka jest na innym poziomie co kiedyś.
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    @flyer
    Przez nie mieszanie się mam na myśli że mieli maksymalnie dwóch partnerów w życiu nie zaś nowego co weekendowe wyjście do klubu
    już oceniałe(a)ś
    10
    8
    @PanNaWlosciachh
    A dziś kościółek jest rozsadnikiem wszelkich przypadłości i innych roznoszonych droga płciową. Mało to ekscesów z udziałem panów w sukienkach?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @PanNaWlosciachh
    I co z tego, że ludzie mają wielu partnerów?
    Może jeszcze seks ma być tylko w związkach sakramentalnych?
    I koniecznie bez zabezpieczenia bo kościółek zabrania...
    Istotne jest bezpieczeństwo, a akurat kościółek od zawsze jest przeciwny zabezpieczaniu się.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    @PanNaWlosciachh
    Taaa. Jasne. Faceci chorowali i zarażali żony, które z przymusu kościółka siedziały cicho. Też wymyślił mądrości....
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Dobry wywiad!
    już oceniałe(a)ś
    43
    1
    Dobre gumy nie są złe, nawet jak tak twierdził wszechznawca antybzykania jedzpitu i jego psychiczna kumpela po traumach obozowych mająca homo fiksacje z powodu frau mit frau.
    już oceniałe(a)ś
    42
    6
    "Jeśli twój partner seksualny nie chce się zbadać, nie nadaje się do związku" - brawo dla autora. ;> Miałem dwa związki, gdzie ten temat gdzieś tam chodził, partnerki się skradały, kluczyły [a nie były to dziewice, które nie korzystały również z usług służby zdrowia, czy różnej maści profesji kosmetycznych], w końcu wywalałem gotowe badania, bo to trochę męczące patrzeć, jak partnerka się męczy. ;> Wiesz autor jaki był wynik - ja, facet robiłem sobie badania, kończyłem kobiece mataczenie i w tym momencie temat znikał, czyli oszczywiście "odpowiedzialne" kobiety nic mi nie pokazywały - ale ogólnie mnie to zwisało, swoje zrobiłem. Ot, taka ciekawostka. :)
    Po drugie jest tzw. okienko serologiczne, w niektórych zakażeniach chyba nawet 6 miesięcy [3?] po kontakcie, kiedy żadne testy nic nie wykażą, bo wirusy nie namnożyły się w odpowiedniej ilości.
    Po trzecie, jak ostatnio czytałem, WZW doszło do litery E, z tym, że żeby zachorować na D, trzeba być chorym na B, na B jest szczepionka, ale jest nieuleczalne, C jest częściowo uleczalne itd. itd. - strach się bać. ;>
    A po czwarte już w 1997 [8?] w internecie można było znaleźć rzeczowe informacje nt. tego, że ryzyko zarażenia się żółtaczką jest o wiele większe niż HIV [tu dygresja - jest HIV-1 i HIV-2 - kiedyś niektórzy myśleli, że jak mają jeden z tych podtypów, to mogą się bzykać bez ograniczeń z innymi "hivami", a za jakiś czas dowiadywali się, że zarazili się drugim podtypem].
    @flyer
    Tylko uzupełniając - te okienka diagnostyczne w przypadku HIV obecnie są już względnie krótkie. To są 3-4 tygodnie, jeśli wykonuje się testy najnowszej generacji. One nie są drogie, ok. 30 zł prywatnie w laboratorium.

    W przypadku WZW B - należy się po prostu zaszczepić i wtedy żadne badanie serologiczne nie jest potrzebne - nie zakazimy się. To ważna uwaga, ponieważ

    Z WZW C jest rzeczywiście gorzej z oknem serologicznym, to są przeciętnie 3 miesiące.

    W przypadku HPV jest problem, bo w zasadzie nie ma pewnej metody diagnostycznej i dlatego należy podkreślić znaczenie profilaktyki - szczepień.

    Tak, szacuje się, że WZW B jest 100 razy bardziej zakaźny (niektórzy mówią 300 razy) niż HIV. Tym bardziej się należy zaszczepić.

    A wirusy WZW to już mają nadane podtypy do G :). Ale z punktu widzenia chorób przenoszonych drogą płciową istotne są tylko B i C.
    już oceniałe(a)ś
    27
    1
    *To ważna uwaga, ponieważ szczepienia WZW B są wykonywane wszystkim dzieciom dopiero od 1996 roku, a osoby urodzone wcześniej same muszą zadbać o zaszczepienie się.
    już oceniałe(a)ś
    13
    1
    @12346789
    Z tym szczepieniem na WZW B to chyba jednak loteria, tylko nikt tego naukowo nie ogarnął i wszystko jest na wiarę. Miałem dwa szczepienia na WZW B, i miesiąc po każdym zero [no 2, czyli zero] przeciwciał. Pokombinowałem i ze względu na to, że nie ma rejestru elektronicznego zacząłem od nowa - po pierwszym skoczyło mi prawie do 4, po drugim jeszcze nie wiem. Ogólna wykładnia jest taka, że możesz mieć 3 szczepienia, a przeciwciał nie będzie, ale mam w nosie wykładnie. ;>
    już oceniałe(a)ś
    5
    5
    Niestety, na Ukrainie praktycznie temat chorób zakaźnych nie istnieje i mamy tego rezultat
    @pawelsz66
    Piszesz tak, jakbyś nigdy nie słyszał o polskich antyszczepionkowcach i ich działalności. Pewnie, całą winę zrzucić na Ukraińców, a Polacy to niby sami święci, wszyscy się szczepią się, regularnie badają, zabezpieczają przed zarażeniem i w ogóle.
    już oceniałe(a)ś
    26
    18
    @mircja
    to nie kwestia aberracji jaką są antysczepionkowcy, na Ukrainie jest bardzo niska wyszczepialność w ramach systemu powszechnych szczepień Kilka lat temu był problem z odrą, a w okolicach Równego zanotowano zanotowano przypadki zarażenia polio, jeszcze przed wybuchem wojny. Ukraina zmaga się też z epidemią HIV- odsetek osób zarażonych jest kilkukrotnie większy niż w Polsce.
    już oceniałe(a)ś
    34
    6
    @mircja
    Niestety @pawelsz66 ma rację. Sytuacja epidemiologiczna HIV na Ukrainie nie jest tak rozpoznana i kontrolowana jak w Polsce np. poprzez możliwość bezpłatnego testowania, rejestrowania zakażonych oraz leczenia osób zakażonych.
    już oceniałe(a)ś
    13
    3
    @mary p.
    Dobrze, ale to w dalszym ciągu nie jest powód do zrzucania na Ukraińców głównej odpowiedzialności za to, co dzieje się w Polsce. Polacy mają dużo za uszami i ich zaniedbania mają jednak większy wpływ na to, ilu jest zarażonych w naszym państwie.
    już oceniałe(a)ś
    9
    13
    @liliannaanna
    Artykuł dotyczy zarażeń w Polsce, a nie w innych państwach.
    już oceniałe(a)ś
    8
    9
    @mircja
    Dopisek - a przynajmniej sytuacji w Polsce dotyczy część artykułu, do której jak rozumiem odnosi się pawel66 (bo nie przypuszczam, żeby sugerował, że Ukraińcy są odpowiedzialni za sytuację np. w Afryce).
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    @mircja
    poprawka - pawelsz66
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @mircja
    Mylisz (umyślnie lyb nie) antyszczepionkowców z osobami sceptycznymi wobec preparatu covidowego którym media dorobiły gębę antyszczepionkowców.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2