W Finlandii aż do matury nie ma obowiązkowych testów i egzaminów. Nie ma rankingów porównujących szkoły i nauczycieli.

Na obrzeżach miasteczka Vimmerby, w krainie zwanej Smålandią, kilkaset kilometrów na południe od Sztokholmu i kilkaset na północ od Gdyni jest park, który pewna dziesięciolatka nazwała "najwspanialszym miejscem na ziemi". Choć w niemal całej Szwecji drogi są puste, tutaj, na szlaku dojazdowym do Vimmerby, w letnie poranki ruch aut się wzmaga, a nieraz nawet tworzy się korek. W każdym samochodzie widać dziecięce główki. Chwilę później dzieci, a za nimi rodzice, pędzą z parkingu do bramy z napisem "Astrid Lindgrens Värld". Tutaj, w parku rozrywki o powierzchni 18 hektarów odtworzono świat z książek najpoczytniejszej szwedzkiej autorki. Co roku odwiedza go pół miliona gości. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Kiedy u nas taki system? Kto się odważy to zrealizować od sezonu 2024/2025 ma mój głos!
    @TylkoMojaRacja
    nie oddałabym głosu na taką partię. Chyba, że już jest w stanie pokazać jak ma zamiar to zrobić. To jest operacja na 15 lat, tego sie nie da zrobic przez rok
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @Osiemgwiazd
    Ale dopóki nie zacznie się cokolwiek w tym kierunku robić, te 15 lat bardzo się wydłuża.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @TylkoMojaRacja
    U nas nigdy. Po pierwsze - Polacy to w większości sadyści, po drugie - na edukację zawsze szkoda pieniędzy. Wciąż słyszę te głosy troglodytów: "państwo mnie okrada, niech mi odda moje pieniądze, to sobie sam poradzę".
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "Finowie wyszli z założenia, że słaba ocena jest formą kary. Zamiast karać za nieprzygotowanie, stawiają pytanie: dlaczego uczeń jest nieprzygotowany. Szukają odpowiedzi indywidualnie z każdym dzieckiem"

    - tutaj tkwi tajemnica. Ale do takiego podejscia potrzebne sa pieniadze, czas i dobrzy nauczyciele. I skutki takiego podejscia moga byc obserwowane dopiero po kilkunastu latach, lub wiecej.

    Potrzebny jest ponadpartyjny, dlugofalowy program rozwoju, zarowno dla polskiej szkoly, jak rowniez polskiej nauki (badan), polskiej opieki zdrowotnej i innych dziedzin zycia spolecznego, ktorych ulepszenia nie da sie przeprowadzic przez jedna czy dwie kadencje sejmu. Niezaleznie od tego, kto rzadzi.
    @MarcinFromJasoom
    Za co?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @skorlon
    Za-miast 500+
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Już chciałem napisać, że ślicznie dziękuję Pani, zanim przeczytałem imię autora. Zatem pięknie dziękuję, Panie Maćku, za ten artykuł i inspirację! A szukam inspiracji, bo po 20 latach od zakończenia studiów postanowiłem rozpocząć przygodę nauczyciela w liceum. Biurokracja mnie przeraża. Oderwanie od realiów życia programu informatyki mnie poraża (po co tyle algorytmiki, żeby lepiej programować ludzi?). Zorientontowalem, się że na szczęście mam jakieś pole do samodzielności, więc będę starał się korzystać z takich wzorców jak szkoła fińska...
    @Kuba Pazdzior
    Powodzenia i wytrwałości . Ja się nie podjąłem ( historia) . Traktuj dzieciaki z szacunkiem, ale wymagaj pracy....:) mój mentor , od pedagogiki ( gdy jeszcze jemu i mi , wydawało się, że zostanę nauczycielem) mówił :: od dzieciaków dostaniesz dokładnie to co im dasz, tylko razy 20......:)
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @tommywolf
    No, będę się starał. Dzięki za wsparcie!
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @Kuba Pazdzior
    Powiem Ci coś jeszcze - już z własnego doświadczenia - dbaj o siebie . Żeby coś dać, trzeba coś mieć . Wypalony i sfrustrowany człowiek nic nie może dać, bo nic nie ma . Dobrostan nauczyciela nie przez przypadek jest częścią systemu fińskiej edukacji . Nasz system o Ciebie nie zadba, mósisz sam to zrobić. A uśmiechem i szczęściem dzieciaków, które będziesz uczył, ich sympatią, rachunków nie opłacisz .
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @Kuba Pazdzior
    Ze szkoły najlepiej wspominam tych wymagających nauczycieli. Wymagających, ale normalnych, nie frustratów. A nauczycieli miałam naprawdę dobrych. Matura 1962r.
    Powodzenia!!!!
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Wczoraj dowiedziałam się, że dziewięcioletnia wnuczka będzie kolejnym pokoleniem oglupianym koszmarną lekturą
    ( na liście lektur od ponad 30 lat)
    "Oto jest Kasia". Podtytuł winien brzmieć " Jak nie wolno traktować dziecka" Gdzie nam do Astrid Lindgren. My dalej o niegrzecznych dzieciach.
    @klara314
    Wydaje mi się, że Oto jest Kasia jest raczej zapisem przeżyć starszego rodzeństwa. Ktoś lektury nie przeczytał...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ten artykuł powinien przeczytać kazdy rodzic. A potem sięgnąć po lekturę Astrid LINDGREN. Świat byłby wtedy inny. Dlatego mieszkam od 42 lat w Szwecji.
    już oceniałe(a)ś
    24
    0
    W Polsce każda władza wprowadza swoje "porządki", a edukacja wymaga wypracowania metod i spokoju. Z chaosu nic dobrego nie powstanie.
    już oceniałe(a)ś
    21
    0
    30 lat temu byłam w Finlandii na zaproszenie związku zawodowego. Naszym tłumaczem i przewodnikiem był nauczyciel mieszkający tam od wielu lat. Do dzisiaj pamiętam moją fascynację systemem naucznia dzieci w pierwszych latach nauczania.
    Była minister szkolnictwa Zslewska też w pewnym okresie swojego życia chwaliła fiński sposób nauki. Niestety nic do dzisiaj nie spróbowano wdrożyć.
    @la_verdad_duele
    P minister nic z tego nie zrozumiała. Reforma deforma została wprowadzona przemocą. A jak wynika z art. i głównej zasady na której zbudowany został fiński system edukacji - brak przemocy nawet " w myślach".
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    "Fiński system uważany jest za najlepszy na świecie. Potwierdzają to rezultaty testów międzynarodowych (choć Finowie nie przywiązują do nich większej wagi)" - zwracają zwracają, gdyby się okazało, że ich system odstaje od innych w dół, to na pewno by przedyskutowali, dlaczego tak jest i co zmienić.

    Warto wspomnieć, że Finowie i Estończycy wygrywają w testach PISA nawet z Singapurem czy Japonią, gdzie uczą się 24h/doba.
    już oceniałe(a)ś
    17
    1