Przysiągłbym też, że to rześki poranek, gdy w pierwszych promieniach Słońca nad dolinami wznoszą się i rozwiewają opary mgły

Niemal 30 lat temu NASA pokazała słynne zdjęcie z teleskopu Hubble'a, na którym były „filary stworzenia" – majestatyczne słupy zimnego wodoru w Mgławicy Orła. Wzbudziły powszechny zachwyt, dopatrywano się w nich zarysu twarzy Chrystusa, choć niektórym kojarzył się z Burtem Reynoldsem, psem, drzewem, krową i Statuą Wolności.

Ciekawe, czego dopatrzymy się teraz na zdjęciu następcy Hubble'a?

Teleskop Webba skierowano na Mgławicę Carina w konstelacji Kila, która w północno-zachodniej części także ma gigantyczne obłoki zimnego wodoru. Patrzymy na ich postrzępioną i pofałdowaną górną krawędź.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Problem "Czy warto?" jest bardzo trudnym problemem.
    W tym modelu finansowania nauki, ktory dziala obecnie w wielu krajach Zachodu, ci ktorzy decyduja o rozdziale finansow zawsze beda musieli odpowiadac na pytanie "Po co?". Podatnicy pytaja, to sa ich pieniadze, maja wiec prawo wiedziec.

    Jak wytlumaczyc, ze cywilizacyjnie jestesmy tu, gdzie jestesmy, dzieki temu, ze wiele osob wczesniej zadawalo pytania "Dlaczego?", "Skad?", "Co tam jest?", "Jak to dziala?", ktore to pytania oryginalnie nie mialy rozwiazac zadnego naglacego problemu ludzkosci?
    @MarcinFromJasoom

    Nie warto.

    Powinno się zakazać publikowania takich fotografii, a na wszystkich, którzy to robią, donieść do Ordo Iuris i wręczyć im pozwy o obrazę uczuć religijnych.
    już oceniałe(a)ś
    28
    0
    @zero-cin
    CHACHA.:)Mądrych inaczej jest Ci u nas dostatek, stąd nie wykluczone, że tak się może stać.
    Z ateistycznym pozdrowieniem.
    już oceniałe(a)ś
    17
    1
    @MarcinFromJasoom

    Pięknie napisane.

    Coraz trudniej to wytłumaczyć, jak w ogóle sprawę znaczenia tzw. badań fundamentalnych. A rzecz powinna być oczywista.
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @higgs
    Rzecz jest oczywista, przynajmniej w państwie wyznaniowym - zakazać i penalizować.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @MarcinFromJasoom
    Przypomina mi się historia teorii liczb. Matematycy wręcz chełpili się tym, że jest to czysta matematyka, która nie ma i nie może mieć żadnych zastosowań.

    A tu, cyk, XX wiek i narodziny kryptografii.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Teleskop Webba jest warty każdego centa. Szkoda tylko, że Joe nie zająknął się, że genialny teleskop jest owocem międzynarodowego partnerstwa między NASA, ESA i Kanadyjską Agencją Kosmiczną (CSA).
    @Ochota
    a co to ma znaczenie przy pytaniu "czy warto"
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Co za pytanie... Coraz trudniej to wytłumaczyć, jak w ogóle sprawę znaczenia tzw. badań fundamentalnych. A rzecz powinna być oczywista. To, że takie pytania są zadawane, źle świadczy o naszych czasach i cywilizacji.

    A z innej beczki: podana kwota to mniej więcej dwa razy tyle, ile kościół katolicki dostaje co roku od naszego państwa. Mniej więcej, bo ile dokładnie dostaje, jest nie do ścisłego stwierdzenia; możliwe są tylko grube oszacowania.
    @higgs
    No bo jedni (naukowcy) i drudzy (wierzący) marnują pieniądze na bzdury.
    już oceniałe(a)ś
    0
    19
    @tghyujki
    Ok, to wyłącz komputer / telefon, który jest wynikiem działania nauki.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Piękne.
    @Ww6119
    Ciekawe czy w Polsce będzie można te zdjęcia zobaczyć?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Nie dostrzeglem na tych fotkach wartości chrześcijańskich...
    już oceniałe(a)ś
    17
    0
    "Bezcenny jest zachwyt, zaduma nad ogromem kosmosu, uświadomienie sobie naszego miejsca i pozycji we Wszechświecie – ledwie pyłku pozostawionego na łasce gigantycznych i chaotycznych sił. W każdej chwili możemy być zdmuchnięci przez bliską eksplozję supernowej.

    Do znudzenia będę przywoływać słowa jednego z amerykańskich noblistów, który zapytany podczas senackiej komisji, czy planowany akcelerator (także kosztujący miliardy) przyczyni się do poprawy obronności Ameryki, odpowiedział: „Nie, ani trochę, ale uczyni nasz kraj wartym obrony".

    Pięknie, panie Piotrze, też się zachwycam. Ciekaw jestem tylko czy naszły pana refleksje w rodzaju "słoń a sprawa polska" zarówno w kwestii tego pyłku we Wszechświecie w świetle wierzeń 94% Polaków oraz czy my mamy w Polsce taki "akcelerator", który uczyni nasz kraj wartym obrony. ;-)
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    Bardzo ladnie napisany artykul. Czytalo sie z przyjemnoscia :)
    @Pagoda
    te gorsze też się czyta dobrze
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ciekawe, czego dopatrzymy się teraz na zdjęciu następcy Hubble'a?

    Kaczego Zbawcy ?
    @shift
    no nie, odeślij go w niebyt. Już najwyższy czas.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0